fbpx

Zveřejněno: 16. 3. 2017

Když bojujeme například s angínou, přirozeně míříme okamžitě pro antibiotika k lékaři. Ale věděli jste, že stejně silný účinek mají i různé byliny a plody, které máme vlastně neustále po ruce? 

Když jsem byla malá, léčili mi rodiče pravidelně rýmu cibulovou šťávou s cukrem. Ta chuť rozhodně nepatřila mezi moje nejoblíbenější, ale ulevilo se mi vždycky. V dospělosti jsem k ní pak přidala i zázvor a česnek. Když cítím, že na mě něco leze, v první řadě sahám do spíže. Čistě přírodní produkty jsou zkrátka vždycky lepší než chemie v tabletkách. Nemusíte si totiž lámat hlavu kontraindikacemi a léčba je vhodná pro všechny bez rozdílu. Tedy i pro děti. Co všechno můžete zkusit?

Lichořeřišnice

domaci antibiotika shutterstock 485861284
Pokud hledáte zázrak mezi bylinkami, pak je to tato dvojbarevná květina. Nejenže výborně zabírá na problémy s močovým měchýřem, ale umí si poradit i se stafylokoky a streptokoky, ale i s dalšími bakteriemi. Pomůže při nemoci průdušek a plic. Z čerstvé si můžete udělat šťávu nebo třeba zdravý salát. Ze sušené je pak nejlepší lihový nálev. V lékárnách je k dostání i ve formě extraktů.

Náš tip: Pokud máte potíže, zkuste alkoholový extrakt. Používejte ho 3x denně po 350 ml. Účinek se dostaví už po necelých dvou hodinách od užití.

Česnek

Rozkrájené, rozmačkané nebo rozžvýkané stroužky mají širokospektrální antibiotický účinek. Česnek je silným soupeřem proti bakteriím i prvokům. Dokáže si poradit s ženskými problémy i chřipkovými viry. A to díky allicinu, který se uvolňuje právě krájením, drcením, mačkáním. Máte-li potíže, můžete použít jednoduchou kúru. Přibližně 4 x denně rozžvýkejte 3 stroužky. Pokud vám ale dráždí trávicí trakt, vyzkoušejte raději tinkturu.

Náš tip: Jako výborná prevence i jako lék na nachlazení a záněty, virózy je skvělá česneková tinktura, kterou si můžete vyrobit i doma. Česnek rychle nakrájejte a přesně 14 minut nechte na vzduchu. Následně i se slupkami nasypte do sklenice se 40% vodkou. Česnek krájejte keramickým nožem. Jen nepoužívejte čínský – bývá hodně chemicky ošetřený.

Brusinka

domaci antibiotika shutterstock 529712560
Také plody brusnice – brusinky jsou hotový přírodní zázrak. Dokážou léčit infekci žaludku, močové cesty, záněty ledvin i zubní kaz. Poradí si i s bakterií E.coli, která je proti řadě léků už rezistentní. Jak tato plodina na bakterie působí? Zabrání jejich přilnutí ke stěnám žaludku, močového ústrojí, ale i k zubům. A pomůže je vyloučit z organismu ven, takže si tedy takzvaně ,,ani neškrtnou".

Náš tip: V jaké formě byste měli brusinky užívat? Pravidelně si dopřejte džus v přírodní formě, který účinkuje i preventivně. Pomůžou vám rovněž džemy a sušené plody. K dostání jsou i potravinové doplňky s brusinkovými extrakty.

Zázvor

Je dalším ničitelem nemocí, které nás ohrožují, a spolehlivou dezinfekcí. Pokud chcete jeho účinek zesílit, zkombinujete ho s česnekem nebo úplně jednoduše s medem. Bylo totiž prokázáno, že toto spojení je super zbraní i proti velmi odolným bakteriím, virům i plísním.

Náš tip: Abyste ve zdraví odolali nástrahám, které nás ohrožují nejen v zimním období, zkuste jednoduchý lektvar. Nasekejte najemno asi dvě palice česneku. Zvažte množství a následně nastrouhejte váhově stejné množství zázvoru. Zalijte přesně odměřeným vínem. A po měsíci macerování následně ještě stejným poměrem 70% alkoholu. Po 24 hodinách můžete slít a začít lék užívat.

Cibule

domaci antibiotika shutterstock 295234154
I když nám vždycky vžene slzy do očí, když je zle, můžeme se na ni spolehnout. I ona umí zasáhnout proti virům, bakteriím, ale má i antimykotické účinky. Cibule uvolňuje hleny, účinkuje při zánětech dutin, kašli, astmatu. Navíc je močopudná, tedy uklidňuje vylučovací cesty a čistí ledviny.

Náš tip: Pokud vás v průběhu roku neustále trápí kašel, vyzkoušejte cibulový sirup. Cibuli nakrájejte nadrobno. Nasypejte do hrnečku, zalijte medem nebo zasypejte moučkovým cukrem. Zakryjte. Až se šťáva uvolní, užívejte 3x denně polévkovou lžíci. Každý den si ale sirup raději udělejte čerstvý. A pozor na dech! I když tato léčivka zabírá skvěle, z úst je bohužel trochu cítit.

 

foto: Shutterstock

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...