fbpx

Kupala je bohyní vody, očisty a léčení. Jejím svátkem je letní slunovrat, jehož oslavy probíhají 21. června

Zveřejněno: 8. 6. 2019

Jsem tady, abys ho už konečně nechala být. Smyju z tebe vše, co už nepotřebuješ. Pod nánosy minulosti jen stěží uvidíš přítomnost. A budoucnost? Tu nech zatím být. Tvé představy jsou asi tak reálné jako odraz v hladině jezera. Zafouká vítr, rozvlní se a jsou pryč. Skutečné je jen to, co máš teď. Nejsi v tom šťastná? Tak požádej o pomoc byliny. Já věřím, že dokážeš čarovat. Všechny jsme to kdysi dovedly.

Je vrchol léta, příroda přetéká vláhou a šťavnatostí. Pláčeš? To nevadí. Sůl očistí tvůj vnitřní svět a vytvoří prostor pro něco, co tě nebude tolik pálit. Voda tě zchladí a slunce zahřeje. Jsi na vrcholu. Pořádně se rozhlédni. Co vidíš? A jak se ti ten pohled líbí?

Není voda jako voda

Kupala je bohyní vody, očisty a léčení. Jejím svátkem je letní slunovrat, jehož oslavy probíhají 21. června. Její jméno je odvozeno od slova “koupat se”, ale ne v klasickém, nýbrž v magickém slova smyslu. Ve smyslu očisty a uzdravení. Připomíná nám magický význam vody, který často nacházíme v bájích a pohádkách (mrtvá/živá voda) a v církvi, symbolické požehnání vodou při křtu.

Je vědecky dokázáno, že chemické složení slz smutku a štěstí je jiné.

Voda má velkou hloubku, uchovává informace, pojí se na minulost a na naše podvědomí. Když teče, je velmi zdravá a očistná, když stojí, začíná se naopak kazit a může být zdrojem nemocí. Dokonce i řeky jsou považovány za bohyně, zajímavou skutečností je, že skoro všechny nosí ženská jména.

A proč jarnímu slunovratu náleží bohyně, která je patronkou vody a ne ohně, když se nacházíme na startu léta? Protože právě v tomto bodě je v přírodě přítomno nejvíc vody. Příroda přetéká vlhkostí a šťavnatostí. I lidské tělo je z 55–65 % tvořeno vodou. V souvislosti s tím si můžeme položit otázku, jak si my samy dopřáváme být “průtočné”, do jaké míry v sobě emoce potlačujeme, nenecháváme jim volný průchod a nedopřáváme si emoční detox. Je vědecky dokázáno, že chemické složení slz smutku a štěstí je jiné. Spouštěčem jsou totiž rozdílné emoce vyvolané rozdílnými hormony. Pokud je nevyjadřujeme navenek, čekají v nás jako časovaná bomba až dostanou svůj prostor a způsobují nám nepříjemné pocity.

Jako voda a oheň

Kupala má blížence, své dvojče, muže jménem Kupalo, který vystupuje už v příběhu Kostromy. Našel totiž její květinový věnec, který jí bohové strhli z hlavy, když se příliš chvástala. Kupalo nachází věnec v jezeře, a tím pádem je jí zaslíbený. A Kostroma, bohy za svou pýchu potrestána, proměněná a zakletá v Mavku, neustále hledá svou lásku. Každého muže, který vstoupí do jejího prostoru, zatáhne do jezera. Až tam v hlubině zjistí, že to není její vyvolený. Jenže v ten okamžik už je daný muž mrtvý. Ona to však nikdy nevzdá.

Je bohyní bylinkářek, které míchaly tajemné lektvary, čarovaly a umožňovaly vidět budoucnost.

Když jsou dvojčata Kupalo a Kupala spolu, tak ona je ten ženský princip, vlhkost, voda v zemi, temnota, a on mužský princip slunce, který je právě o letním slunovratu na svém vrcholu plodnosti.

Magie a byliny

K bohyni Kupale se ženy a dívky v minulosti modlily pro kouzlo a zázrak. Je bohyní bylinkářek, které míchaly tajemné lektvary, čarovaly a umožňovaly vidět budoucnost. Takové věštění je pak možné i o zimním slunovratu. To se dočítáme například v Erbenově Kytici, kdy jdou sestry před Vánoci věštit budoucnost, a jedna v odrazu hladiny vidí, že umře, a druhá, že se provdá. On totiž i svět magie a tajemna má svá úskalí a možná ne všechno by mělo být odtajněno.

Mezi atributy této bohyně patří byliny, voda, mušle, vodní řasy a květinové věnce. Jejími barvami jsou nejrůznější odstíny zelené a modré. A možná, že je s ní spojená i tradice házení svatební kytice, což je ve své podstatě taky věštba budoucnosti, protože žena, která ji chytne, se prý do roka a do dne vdá. V minulosti zároveň ženy pletly obrovské věnce, do nichž vplétaly své modlitby a poděkování, pouštěly je po vodě a věnovaly bohyni vody. Rituálně se koupaly a smývaly ze sebe uřknutí, prokletí.

Očistný rituál

Mezi praktické rituály spojované s létem a bohyní Kupalou patří očistné koupele. Do vody můžeme nasypat rozpustnou sůl, která odplavuje nečistoty. Dokonce i každodenní sprchování je možné proměnit v očistný rituál a představovat si, jak z nás voda smývá veškerý stres a napětí. O pomoc můžeme poprosit přírodu a jít se vykoupat do řeky nebo jezera.

Dalším rituálem může být to, že si žena sama půjde do lesa nasbírat byliny a nekoupí si je v supermarketu zabalené v plastu.

Navíc se říká, že když za úplňku okolo letního slunovratu pohlédnete na hladinu jezera, tak by se tam mohl objevit pro vás důležitý symbolický obraz. Dalším rituálem může být to, že si žena sama půjde do lesa nasbírat byliny a nekoupí si je v supermarketu zabalené v plastu. Když pak žena sbírá byliny na dorůstající měsíc, tak by je měla používat za účelem podpory, vymodlení něčeho. A to ať už jde o nový vztah nebo růst vlasů. Cokoli, u čeho chce, aby to rostlo víc a bylo toho víc.

Když žena naopak chce, aby něčeho bylo méně – uzavřít vztah, snížit teplotu – doporučuje se sbírat byliny na ubývající měsíc. Určitě je tedy dobré si poznamenat, kdy kterou bylinku sbírá. Pak si může vařit čaje, vykuřovat prostor nebo si je přidat do zmíněné vany a připravit si bylinkovou lázeň.

Na přípravě článku se podílela a svými odbornými znalostmi přispěla Lilia Khousnoutdinová. 

foto: Ieva Ozola, zdroj: Lilia Khousnoutdinová

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...