fbpx

Zveřejněno: 24. 3. 2017

Inteligence, zdraví, vzhled, osobnost – to vše z podstatné části určuje naše genetika. Dobré i špatné geny zdědíme po svých rodičích podle toho, jaký život žijí, ať se nám to líbí nebo ne. Ale znamená to, že se s tím musíme smířit?

Co kdybychom vám řekli, že se svou DNA můžeme sami manipulovat? Sci-fi řeknete si. Vědci ovšem prokázali, že způsob, jakým žijeme, má na naše geny zpětně vliv a dokáže je potlačit, nebo dokonce zlikvidovat ty, které jsou v recesi (což ovšem platí i opačně o špatném životním stylu, který dokáže spustit to, co bychom probouzet skutečně nechtěli).

Stres je nežádoucí spouštěč

girl 562156 640

Občas je každý z nás trochu pod tlakem – práce, škola, rodina, vztahy. V každé složce našeho života se občas něco pokazí. Nadměrný stres pochopitelně negativně ovlivňuje naše zdraví. Ale pokud se jím necháme sžírat příliš dlouho, ovlivní nadobro i naše geny.

Přepracovanost a napětí dokáží spustit genetické procesy, které byly po celou dobu v recesi. V boji proti stresu bychom tedy neměli otálet, ať už se rozhodneme jej překonat pozitivní hudbou, procházkami nebo třeba jógou. Jakýkoli způsob se počítá.

Jste to, co jíte

Neodbývejme se rychlým občerstvením nebo tím, že do sebe snídani naházíme cestou na autobus. Složení našeho jídelníčku z hlediska výživových hodnot i způsob, jakým se stravujeme, ovlivňuje naše zdraví.

Jídlo bychom si měli užít a vychutnat v klidu. Naše geny na to totiž reagují – pokud je povzbudíme hodnotnou stravou, odpoví nám pozitivním způsobem na úrovni těla i mysli. Čímž se ovšem nemyslí drastické diety a samá zelenina, ale vyvážená, bohatá strava. Pokud tápete v tom, jaké potraviny obsahují kolik živin, zkuste si stáhnout nějakou aplikaci, která za vás nutriční hodnotu jídla spočítá.

 

Změna prostředí

healthy 1607692 640

Jsou změny, které nám mohou jen prospět. Nemusíte být radikální a stěhovat se z jednoho místa na druhé, stačí drobné občasné úpravy. Naučte se pravidelně větrat, abyste do svého domu pustili čerstvý vzduch, udržujte svůj dům či byt v čistotě a mějte dost sluníčka. Změnou může být i to, že si knihu přečtete místo v posteli na gauči nebo místo dovolené na obvyklém místě vyrazíte někam jinam. To vše dokáže pozitivně zapůsobit na vaši genetickou výbavu a pomůže vám nasát novou energii.

Aktivní život spíná ty nejlepší geny

Sportem ku zdraví. Každý pohyb se počítá, od protahování přes běh nebo tanec až k posilování. Není nutné trávit rána v posilovnách a večery na hřištích. Zvolte si nějaký druh pohybu, který vás baví, a najděte si na něj alespoň dvakrát v týdnu čas. Tělesný pohyb vám nejen rozproudí krev, ale bude mít i pozitivní dopad  na vaši produktivitu.

Zdroj: Vím víc, Foto: Pixabay

 

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...