fbpx

Říká se, že k běhu není potřeba téměř nic. Stačí jen vhodná obuv. Opak je však pravdou. Každý správný běžec ví, že kromě ní potřebuje také další praktické vybavení jako funkční oblečení nebo běžecké brýle

Zveřejněno: 9. 9. 2021

Právě běžecké brýle vám pomohou nejen zlepšit ostrost vidění a ochránit zrak před prachem či nepříjemnými muškami, ale zároveň také nakopnou váš běžecký výkon na maximum. V čem jsou oproti klasickým brýlím tak výjimečné?

Běhání je v Česku nesmírně populární. Podle posledního průzkumu se ke krátkým či delším trasám pravidelně odhodlává téměř polovina obyvatel. Cíl zlepšit si kondici, odreagovat se a spálit přebytečné kalorie patří k nejčastějším důvodům, které nás motivují k výběhům do přírody.

Skvělou volbou je například profesionálními cyklisty dlouhodobě oblíbená značka Rudy Project, jež se stala jejich nepostradatelnou výbavou během letošní Tour de France.

Zatímco si je však většina Čechů vědoma benefitů běžeckých bot, vhodnými brýlemi už se tolik nezabývají. A přitom právě ty dokážou posunout zážitek z pohybu na další úroveň! Nejenže zlepšují vidění, ale ještě chrání oči před ostrým sluncem, větrem, hmyzem nebo nepříjemně stékajícím potem. V čem se skrývají jejich hlavní výhody?

Viditelnost za každého počasí

Běháte na ostrém slunci, v podvečerním soumraku nebo za deštivého rána? V tom případě pro vás budou sportovní brýle nepostradatelným společníkem. Jsou totiž vybaveny speciálními čočkami s menším zkreslením a vyšší ostrostí. Disponují také povrchovými úpravami, jež umožňují lepší podání barev a rozlišování objektů. Vybírat můžete rovněž mezi různě tónovanými skly. Ta umožňují vnímat barvy v přirozené podobě, snižují intenzitu světla a brání oslnění.

bryle rossi

Vidění s nimi je přesnější, ostřejší i jasnější a cíl tím pádem dosažitelnější. Skvělou volbou je například profesionálními cyklisty dlouhodobě oblíbená značka Rudy Project, jež se stala jejich nepostradatelnou výbavou během letošní Tour de France. Olympionici taktéž často volí sportovní brýle Oakley, což na nedávných hrách v Tokiu prokázal například český golfista Ondřej Lieser.  Značné popularitě se ale tyto značky těší i mezi amatérskými sportovci.

Odolají nárazům a chrání zrak

Sportovní brýle by měly v první řadě oči dostatečně chránit. Především při pohybu na přímém slunci jsme totiž nadměrně vystaveni nebezpečnému UVA a UVB záření, jež je pro náš zrak obzvlášť škodlivé. Sluneční záření může způsobit zánět spojivek či poškození rohovky, sítnice i oční čočky.

„Speciální běžecké brýle umí nadměrné sluneční paprsky odrážet. Proto jsou spolehlivým pomocníkem při prevenci očních onemocnění. Zároveň jsou ale navrženy tak, aby byly odolnější i před nepříjemnými pády či nárazy. Vaše oči tak zůstanou v bezpečí za jakýchkoliv okolností,“ radí Petr Novotný, produktový ředitel FOKUS optik.

Neomezují v pohybu

Pokud si vybíráte běžecké brýle, myslete na to, aby vám perfektně sedly, neomezovaly vás v pohybu ani netlačily. Kvalitní obroučky se vyrábí z lehkých a odolných materiálů, které jsou přilnavé a při nošení velmi pohodlné. Obroučky jsou širší a obvykle i větší, takže zůstávají na místě a nesklouzávají z nosu ani při silnějších otřesech.

Zároveň by měly být vybaveny čočkami se speciální hydrofobní úpravou. Díky této vlastnosti se vám skla nezamlží ani v případě zrychleného dechu nebo nadměrného pocení. Některé modely mají na stranicích navíc gumové části, které brání sklouznutí brýlí z obličeje.

Mají všestranné využití

Vyrážíte na dovolenou na kolech, běháte v zimě na lyžích nebo provozujete další aktivity, kde by vám tento doplněk umožnil ničím nerušený sportovní zážitek? V tom případě se vám budou hodit brýle s vyměnitelnými skly, které využijete při jakékoliv příležitosti.

Některé modely jsou doplněny o tzv. „clicksystem“, který umožňuje rychlou výměnu skel. Ať už tedy budete běhat v pravé poledne nebo za mlhavého rána, brýle se přizpůsobí aktuálním světelným podmínkám a zaručí jasné vidění v kteroukoliv denní dobu.

Nechte si poradit

Běžecké brýle najdete v každé větší prodejně sportovních potřeb. Jejich nabídka bývá mnohdy ale příliš široká a nepřehledná. Pokud stojíte o opravdu kvalitní a na míru šité brýle, navštivte očního specialistu, který vám může změřit zrak a navrhnout ideální model s ohledem na typ sportu, světelné podmínky i osobní preference.

Obrátit se můžete například na síť očních optik FOKUS, která má na území České republiky 86 prodejen ve více než 45 městech.

Související…

Lze spojit běh a umění? Američan svými trasami maluje obrazy do mapy
Jan Handl

foto: Shutterstock a FOKUS optik, zdroj: FOKUS optik

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...