fbpx

Donatella Versace jednou prohlásila, že dobrá košile a parfém jsou tím největším luxusem, jaký si mohou muži dopřát. Chcete něco výjimečného? Pak hledejte ve složení parfému vzácný oud

Zveřejněno: 26. 3. 2021

Mezi nejoblíbenější pánské parfémy obecně patří dřevité vůně. Jejich základem jsou často dřeviny, jako je cedr, eben, palisandr nebo santal. Ty nejluxusnější vůně však v sobě ukrývají drahocenný oud. Ingredienci, jejíž aroma je charakteristické silnou, avšak dokonale vyváženou souhrou výrazných vonných akordů. Vůně oudu neboli agarového dřeva je velmi těžko popsatelná. Dalo by se říct, že je až mysticky tajemná. Někdo v ní cítí lehký závan tabáku, jiní zase pižmo nebo kouř. V každém případě je to ale nezaměnitelná vůně, která svého nositele zahalí do charismatické a smyslné aury.

Dražší než zlato

Oud je vůbec nejdražší komoditou na světě a není divu, že se mu přezdívá tekuté zlato. Jeho cena se na trhu totiž mnohdy vyšplhala až na 100 000 dolarů za kilogram dřeva. A přestože evropští parfémáři objevili oud teprve před pár lety, kulturní a náboženskou hodnotu pro lidstvo má tato dřevina už po tisíciletí.

Vůně z nebes

Oud byl ceněný také ve starověkém Egyptě, kde ho využívali při balzamování, a zmínky o něm byly nalezeny nejen v Bibli, ale také v buddhistických nebo islámských spisech. Ostatně v arabském světě je vůně oudu už po tisíce let všudypřítomná.

V asijských zemích zase přisuzují oudu schopnost očistit tělo i ducha, a jeho dým je tudíž nepostradatelnou součástí meditací.

Kousky tohoto drahocenného dřeva zapalují ti nejbohatší Arabové místo kadidla a jeho omamná vůně tak prostupuje celým palácem. Vedle toho je oud jednou z hlavních esencí proslulých arabských parfémů. V asijských zemích zase přisuzují oudu schopnost očistit tělo i ducha, a jeho dým je tudíž nepostradatelnou součástí meditací.

Alchymie matky přírody

A co dělá z oudu tak vzácnou a exkluzivní ingredienci? Esenciální oudový olej, jenž se do parfémů používá, se získává ze vzácného stromu Aqualaria neboli orličníku. To ale není vše. Mystické vonné silice ve svých útrobách ukrývají pouze ty stromy, které jsou napadené houbovitou plísní.

Postižená dřevina totiž začne kolem houby na obranu vypouštět pryskyřici. V důsledku toho dřevo zčerná a nasákne aromatickou mízu. Destilací se pak z takto napadaného dřeva získává onen vzácný oudový olej.

V pánských vůních i unisex parfémech

Smyslný oud obsahuje například výjimečná vůně Oud Immortel od značky Byredo. Na agarové dřevo ale vsadil také Tom Ford ve svých parfémech Oud Wood Intense nebo Tabacco Oud.

Pozadu nezůstali ani mistři parfémáři od Jo Malone London, kteří na vzácné dřevině postavili luxusní kolínskou vodu Oud & Bergamot Cologne.

Související…

Dámské parfémové klasiky. Znáte je všechny?
Komerční článek

foto: Unsplash.com, zdroj: Douglas.cz

Tipy redakce

Co přineslo na Zemi život? Nejspíš vznikl díky činnosti pevninských sopek

Co přineslo na Zemi život? Nejspíš vznikl díky činnosti pevninských sopek

Vznik života je pořád ještě pro nás zahalen tajemstvím, tedy pokud nejsme...

Písek z pláží nekradou jen turisté. Je to podobně cenná komodita jako voda

Písek z pláží nekradou jen turisté. Je to podobně cenná komodita jako voda

Loni v létě zaplatil jeden britský turista na Sardinii pokutu 1 032 eur, když byl...