fbpx

Stěhujete se do nového? Skvělé! Nyní vás čeká hodně radosti. A také hodně práce. Poradíme vám, na co byste při zařizování vašeho vysněného domova neměli zapomenout

Zveřejněno: 31. 1. 2021

Znáte to přísloví o myši, která dokáže sníst celého slona? Jen si ho musí rozporcovat. A přesně tento postup vám pomůže, když budete mít pocit, že vám zařizování nového domova přerůstá přes hlavu. 

Ze všeho nejdřív si vytvořte nákupní seznam. Napište na něj všechny místnosti a připište k nim nábytek a vybavení, které potřebujete koupit. Váš seznam může vypadat takto:

Kuchyň

 • kuchyňská linka
 • trouba
 • myčka
 • lednice 
 • drobné elektrospotřebiče
 • jídelní stůl a čtyři židle 

Ložnice 

 • postel 
 • noční stolky a dvě lampičky
 • vestavěná skříň

Obývací pokoj

 • sedací souprava
 • obývací stěna
 • televize

Koupelna

 • pračka
 • sušička
 • zrcadlo
 • koupelnové skříňky

Dále pokračujte sami. Nezapomeňte na seznam přidat i drobnosti, mezi které patří například osvětlení nebo bytový textil. Počítejte také s výdaji za dopravu a instalaci. Konečná částka může vyrůst až o několik desítek tisíc. V rozpočtu by vám chyběly. 

Nastavte si rozpočet

Máte seznam hotový? Výborně, pojďme na další krok. U každé položky si určete částku, kterou do ní můžete investovat. Na konci vše sečtěte. Přibližně tuto sumu si vyčleňte stranou. Jen tak si nové bydlení zařídíte podle svých představ. 

Nenechte se příliš unést

Víme, že je zařizování nového bydlení krásným životním obdobím. Konečně si můžete pořídit všechny moderní vymoženosti, po kterých jste vždy toužili. Opravdu ale potřebujete americkou lednici s dávkovačem ledu a vysavač s umělou inteligencí?

Než si koupíte nový kousek do vaší domácnosti, vše si osahejte a vyzkoušejte. Jen tak předejdete zbytečným investicím.

Ve vašem rozpočtu si určete maximální částku, kterou můžete do vybavení investovat. Poohlédněte se ale i po levnější variantě. Možná vám poslouží úplně stejně jako nabušené novinky se spoustou zbytečných funkcí. 

Vyberte si jednotný styl 

Krásného nábytku a elektrospotřebičů je na trhu nepřeberné množství. Vy si však vyberte jen jeden styl a toho se držte. Zamyslete se: Který je vašemu srdci nejbližší? Skandinávský minimalismus, francouzská provence nebo veselé barvy s výraznými vzory?

Celý byt slaďte do jednoho designu. Držte se zlatého pravidla. Interiéru by měla vládnou jedna až dvě základní barvy. Další maximálně tři barevné odstíny využijte při nákupu doplňků. 

Vycházejte z toho, co už máte

Novostavba je nepopsaný list a záleží jen na vás, v jakém stylu si bydlení zařídíte. Vždy ale vycházejte z toho, co je v místnostech neměnné. Mezi tyto prvky patří podlahy, dveře, rámy, kliky, okna nebo parapety.

Nekombinujte například více druhů dřeva, prostor by vypadal chaoticky. Pokud máte dubové podlahy a dveře, myslete na to i při výběru nábytku. 

Ukládejte si inspiraci

Internet, Pinterest nebo YouToube jsou nekonečnými zdroji inspirace. Vše, co vás zaujme, si uložte do poznámek na později. Jděte se také projít do obchodů s nábytkem a elektrospotřebiči. Než si koupíte nový kousek do vaší domácnosti, vše si osahejte a vyzkoušejte. Jen tak předejdete zbytečným investicím. 

Přejeme vám, ať je vaše bydlení přesně takové, jaké jste si ho vysnili.

Související…

Evergreen Ďáblice je rozmanité zahradní město na severu PrahyV pražských Košířích vzniká bydlení v zeleni přilehlých parkůMaison Ořechovka: Luxusní bydlení ve známé pražské čtvrti

foto: Nábytek interior, zdroj: Nábytek interior

Tipy redakce

Taky rádi fotíte? 99 procent fotek, které pořídíte, nikoho nezajímá. Ani vás

Taky rádi fotíte? 99 procent fotek, které pořídíte, nikoho nezajímá. Ani vás

Novinář Chris Taylor na serveru Mashable pregnantně vyjádřil stav , ve kterém se...

Einsteinovu teorii relativity mohou změnit chameleoni. Zatím se ale žádný nechytil

Einsteinovu teorii relativity mohou změnit chameleoni. Zatím se ale žádný nechytil

Vesmír se rozpíná a zároveň zrychluje. O tom mezi vědci panuje v zásadě shoda....