fbpx

Aby pokožka správně fungovala, je nezbytné ji zásobovat optimální porcí všech druhů biotických kultur, které se v ní přirozeně nacházejí. Nejefektivněji přes vyváženou stravu a správný výběr kosmetiky

Zveřejněno: 12. 1. 2021

Stejně jako střeva má i kůže svůj vlastní jedinečný ekosystém. Je složen z milionů bakterií, hub a virů, které společně vytváří kožní mikrobiotu. O zdravotních přínosech udržování rovnováhy ve střevním mikrobiomu už dávno víme. Pokud však jde o kožní bakterie, ty jsou obecně pořád vnímány jako nežádoucí element, který je potřeba odstranit. Tento postoj se před několika lety začal měnit. Řada výzkumů ukazuje na to, že kožní mikrobiom je klíčem ke zlepšení zdraví a vzhledu pokožky.

Kůže je zrcadlem těla i duše

Suchá a citlivá kůže, zarudnutí, vyrážky, ekzémy, psoriáza, předčasné stárnutí pleti, vrásky, linky, černé tečky, pupínky, akné nebo lupy, to všechno jsou kožní problémy, které klinické studie spojují s mikrobiální dysbiózou. Její příčinou je nedostatečná nebo nadměrná produkce „dobrých“ bakterií, které jsou přirozenou součástí pokožky.

Všechno se propojuje a navzájem interaguje. Kůže, její mikrobiom a způsob, jak žijeme, se neustále ovlivňují.

Dalším důvodem je výskyt přechodných patogenních bakterií, které narušují jinak vyváženou kožní mikroflóru. Třeba akné signalizuje nerovnováhu způsobenou kvalitou stravování a stresem. Ta následně vede k přemnožení tzv. komenzálního typu bakterií. Známý americký spisovatel, lékař, bylinkář a spoluzakladatel iniciativy For the biome Paul Schulick říká: „Všechno se propojuje a navzájem interaguje. Kůže, její mikrobiom a způsob, jak žijeme, se neustále ovlivňují.“

plus akne

Náš tip

PLUS – první pomoc akné
Přírodní koncentrát se 100% obsahem organických látek okamžitě redukuje akné, čistí a stahuje póry. Zároveň pokožku zklidňuje a vyrovnává její mikrobiom.
Více informací ZDE.

Nezdravá posedlost čistotou

Kůže je největším orgánem těla. Slouží jako živý štít. Chrání před vnějšími faktory, infekcemi, toxiny, ztrátou vody a živin. Její povrch tvoří vrstva odumřelých buněk zvaná epidermis, která je zároveň jejím nejaktivnějším místem. Právě zde se nachází kožní mikrobiom.

Nadměrné mytí, čištění, ošetřování pleti a používání nevhodné kosmetiky poškozují a ničí zdravý a vyvážený mikrobiom.

Tato mikroflorální složka kožní bariéry poskytuje ochranu před útoky patogenů, ovlivňuje a mění reakce imunitního systému, vyživuje buňky a přirozeně rozkládá kožní metabolity. Je přirozenou součástí našeho těla, kterou neustále vystavujeme negativním vlivům a poškozujeme. Kromě stresu, nezdravého životního stylu a nevyvážené psychiky je z velké části devastována naší posedlostí čistotou. Nadměrné mytí, čištění, ošetřování pleti a používání nevhodné kosmetiky poškozují a ničí zdravý a vyvážený mikrobiom.

vyzivna pletova emulze

Náš tip

Výživná čistící emulze
Odličovací směs se vzácnou růžovou vodou a vitaminem E pleť šetrně čistí, tonizuje a regeneruje. Vyrovnává pH pokožky, kterou zanechává hladkou a zpevněnou. 
Více informací ZDE.

10 tipů pro udržení vyváženého mikrobiomu

1. Čistý neznamená sterilní
Čištění pokožky patří k základním rituálům v péči o pleť. Přípravky, které používáte, by neměly obsahovat silné antibakteriální složky, jako jsou alkohol, mýdlo nebo triclosan. Zaměřte se na šetrný způsob čištění. Kvalitní kosmetika pokožku hloubkově vyčistí a zároveň jí poskytuje ochranu. Odstraní škodlivé toxiny, nečistoty a nadbytečný maz, dodá potřebnou hydrataci, výživu a posílí kožní bariéru.

2. Sledujte pH pokožky
Standardní pH kyselosti pokožky je kolem 4,8 stupňů. Hodnoty naměřeny pod nebo nad touto úrovní jsou příliš kyselé, nebo příliš zásadité, což je signálem nevyváženého mikrobiomu.

3. Omezte pobyt v horké vodě
Zdravým kožním bakteriím prospívá teplota kolem 25 stupňů, což je průměrná teplota lidské kůže. Častý a dlouhý pobyt v příliš teplé vodě je znehodnocuje.

4. Peeling s rozumem
I když je peeling důležitou součástí kosmetické péče, jeho častá aplikace zbavuje pokožku prospěšných bakterií. Zanechává ji křehkou a citlivou.

5. Pečujte o střevní mikrobiom
Stav střevní mikroflóry ovlivňuje stav pokožky. Třeba zánět ve střevech vyvolává kožní záněty.

6. Méně je více
Kožní mikrobiom je velmi složitým a citlivým prostředím. Zbytečně ho nezatěžujte velkým množstvím kosmetických přípravků. Dejte přednost kvalitě před kvantitou. Raději vyberte pár funkčních a univerzálních produktů s vysokým obsahem aktivních látek.

7. Dávejte pozor na konzervanty
Vyhýbejte se přípravkům s dlouhou dobou expirace. Obsahují konzervanty, které zabíjejí bakterie.

8. Pečlivě studujte složení produktů
Alkohol, UV filtry, vonné složky či povrchově aktivní složky patří do seznamu ingrediencí, které nejsou pro pokožku prospěšné. Snažte se vybírat přípravky s maximálním množstvím ověřených přírodních látek.

9. Používejte produkty s probiotiky, prebiotiky a postbiotiky
Přípravky s obsahem probiotik, prebiotik a postbiotik stimulují dobré bakterie a kůži poskytují potřebnou výživu i ochranu.

10. Vzdělávejte se
Kožní mikrobiom je mladou, nedostatečně probádanou oblastí. Vědci každý den přinášejí nové poznatky, které posouvají hranice našich vědomostí a trendy v kosmetickém průmyslu.

esence denni produkt

Náš tip

Pleťová esence denní – rozjasňující
Pleťový koncentrát ve spreji s urychlujícím účinkem zabezpečí rozjasněný a zdravý vzhled pleti. Unikátní složení s vysokým obsahem antioxidantů podporuje vyvážený mikrobiom pleti.
Více informací ZDE.

Kosmetika s probiotiky nestačí!
Mikrobiom každého člověka je jedinečný. Různorodý a bohatý na prebiotika, probiotika a postbiotika. Prebiotika fungují jako „hnojivo“, které podporuje růst zdraví prospěšných mikroorganismů, probiotika představují samotné mikroorganismy a postbiotika vedlejší produkty bakterií a fragmenty mrtvých buněk, které zůstávají na kožním povrchu. Aby pokožka správně fungovala, je nezbytné ji zásobovat optimální porcí všech druhů biotických kultur, které se v ní přirozeně nacházejí. Nejefektivněji přes vyváženou stravu a správný výběr kosmetiky.

Probiotika mají nejvyšší účinek, když se přijímají formou potravy. Pro výživu kožního mikrobiomu jsou nejúčinnější prebiotika a postbiotika.

Jak uvádí Paul Schulick: „Probiotika mají nejvyšší účinek, když se přijímají formou potravy. Pro výživu kožního mikrobiomu jsou nejúčinnější prebiotika a postbiotika. Ty by měly být zahrnuty v kosmetické péči, která by měla respektovat individuální potřeby každého mikrobiomu.“

S láskou Dulcia natural

Související…

Kapka mátového oleje odpovídá 28 šálkům máty. Objevte sílu esenciálních olejů
Natalie A. Rollko

foto: Dulcia, zdroj: Dulcia

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Pohyb severního magnetického pólu se pořád zrychluje. To ohrožuje celou planetu

Pohyb severního magnetického pólu se pořád zrychluje. To ohrožuje celou planetu

Jdu na sever. A už jdu na jih! Tenhle výrok učitele ze hry Dobytí severního pólu...