fbpx

Z kdysi obyčejné střední školy se stala instituce plná moderních technologií. Její absolventi nacházejí uplatnění jako odborníci na kybernetickou bezpečnost

Zveřejněno: 10. 4. 2019

Smíchovskou střední průmyslovou školu je opravdu těžké dostudovat. Ne proto, že by studenti nebyli dost nadaní. Právě naopak. Jsou tak dobří a škola jim nabízí tolik možností, že se jim z ní prostě nechce odejít ani po maturitě.

Smíchovská střední je druhou nejstarší průmyslovou střední školou v Praze, technologie se zde začaly vyučovat hned po revoluci. A ve škole jdou zároveň s jejich vývojem neustále kupředu. Mezitím, co se na ostatních školách vyučují pořád ty samé předměty dokola už desítky let, tady neustále nové vznikají a staré zanikají. Zdejší maturanti se sice dostávají na elitní vysoké školy u nás i v cizině, do školy se ale stále vrací. Ať už jako vyučující (umí toho totiž mnohdy víc než lecjací profesoři), nebo pracovníci v laboratořích.

My jsme hodní hackeři. Aby se totiž student uměl bránit, musí umět i zaútočit.

Minulý týden jsme se do školy vydali na exkurzi a po jejím opuštění jsme propadli do mírné deprese. Naše technologické dovednosti začínají a končí někde u nahrání článku na web a oříznutí fotky v malování. Na téhle škole studenti hravě vyvíjí programy ve virtuální realitě, tvoří síť internetu věcí, učí se odrážet útoky hackerů a mnoho dalšího.

Po síti bezpečně

Úplně nový obor Kybernetická bezpečnost do svého rozvrhu škola ostatně zavedla v roce 2017, nastejno s brněnskou střední školou informatiky, poštovnictví a finančnictví. V Praze je ale s tímto oborem jediná. Předmět má dětem ukázat, jak se účinně bránit proti nebezpečným hackerským útokům.

Kybernetická bezpečnost se rozhodně neučí v běžné třídě. Hodina probíhá ve speciálním potemnělém prostoru s počítači za mobilními stěnami. Prostor navrhli dva bývalí studenti smíchovské školy. Studenti se zde mají naučit, jak útok odhalit a jak se mu bránit. Ale musejí také vědět, jak vlastně takový hackerský útok vzniká. Po našich zděšených dotazech, zda ve škole tedy školí hackery, nás ředitel školy Radko Sáblík s úsměvem ujistil, že jsme tu na té „správné straně“. „My jsme hodní hackeři. Aby se totiž student uměl bránit, musí umět i zaútočit.“

Holek je na škole sice jen 34, o to jsou prý ale aktivnější. A tak objíždí různé další školy, kde dělají kybernetické bezpečnosti osvětu.

Program, se kterým studenti pracují, dokáže simulovat nejrůznější útoky. Každý kybernetický útok je jiný a každý uživatel je ohrožen jinak. Někomu může hrozit únik fotek nebo citlivých údajů, u společností jde o techničtěji založené útoky, unikají dokumenty, osobní data či firemní tajemství.

Ve světě se neztratí

Studenti se ale neučí jen tak pro vlastní bezpečí. Absolventi oboru najdou uplatnění při zavádění a řízení kybernetické bezpečnosti v organizaci, na pozici bezpečnostního technika informačních technologií, technika datového centra, technika datových analýz a programátora specifických algoritmů. Rovněž mohou zastávat pozice operátora kybernetického centra.

Související…

Hacker v dětské chůvičce vyděsil rodiče. Chce to lepší heslo, vzkázala firmaBiohackeři: Chtějí ošálit přírodu a prodloužit si život o desítky letJak zabránit tomu, aby hackeři zmrazili finanční trhy

Škola si své znalosti také nechce nechávat jen pro sebe. Respektive její dívčí spolek. Holek je na škole sice jen 34, o to jsou prý ale aktivnější. A tak objíždí různé další školy, kde dělají kybernetické bezpečnosti osvětu. A je to dobře, umět se bránit hackerům totiž bude v budoucnosti čím dál víc potřeba.

zdroj: Smíchovská střední průmyslová škola

Tipy redakce

Proč se písek krade z pláží? Je to podobně cenná komodita jako voda

Proč se písek krade z pláží? Je to podobně cenná komodita jako voda

Loni v létě zaplatil jeden britský turista na Sardinii pokutu 1 032 eur, když byl...

Teorie spiknutí vítězí: Třetina mileniálů v USA pochybuje, zda je Země kulatá

Teorie spiknutí vítězí: Třetina mileniálů v USA pochybuje, zda je Země kulatá

Tajná spiknutí okolo celebrit nejsou až tak nová. To první se objevilo na sklonku...

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.