fbpx

Konference Nad skleněným stropem zahajuje debatu o genderových stereotypech v Praze 2 fotografie
zdroj: Profimedia

Jak dosáhnout toho, aby si muži a ženy byli opravdu rovni? A dá se dosáhnout toho, aby se Praha stala městem rovných příležitostí? I na to mají odpovědět hosté konference, které se uskuteční 24. června 2021 od 13 hodin.

Zveřejněno: 24. 6. 2021

Z 668 evropských společností, které zkoumala organizace European Women on Boards v roce 2020, jich pouze 9 % má v čele představenstva ženu. Pouze 42 společností vede žena jako výkonná ředitelka a ve vedoucích pozicích pracuje pouze 28 % žen. „Evropa je dobrá adresa pro ženy, ale často ještě přetrvávají překážky, kterým musí ženy čelit,“ říká Věra Jourová, místopředsedkyně Evropské komise. „Tyto překážky můžeme společně odstranit a garantuji vám, že to bude dobře pro všechny – nejen pro ženy, ale pro celou společnost,“ doplňuje.

gdi exe

Genderové stereotypy v oblasti podnikání a vzdělávání prostě stále přežívají, Česko není výjimkou. Poměr žen v představenstvech firem, ve vyšším managementu a na vedoucích pozicích obecně je výrazně nízký, totéž platí i pro odvětví informačních technologií.

Pojďme rozbít strop

I proto Praha pořádá konferenci „Nad skleněným stropem“, jejíž název odkazuje na neviditelné bariéry, které ženám brání v zapojení se například do práce v IT nebo v účasti ve výkonných radách společností. „Chceme toto téma pozvednout tím, že poukážeme na nejdůležitější problémy a představíme příklady dobré praxe,“ uvádí Vít Šimral, radní hl. m. Prahy pro oblast školství, sportu, vědy a podpory podnikání.

„Chceme dát najevo, že Praha je v roce 2021 otevřena diskusi a chce aktivně pracovat na tom, aby muži a ženy měli naprosto rovnoprávné postavení a přístup jak ke vzdělání, tak k řídicím funkcím.“ Vít Šimral, radní pro oblast školství, sportu, vědy a podpory podnikání.

Konference je první z řady aktivit, které hlavní město v této oblasti bude realizovat. Akce se uskuteční 24. června 2021 v konferenčním a coworkingovém centru Opero a je streamována živě. Jejím cílem je otevřít diskusi a začít nastavovat nové standardy, které mohou být následně přijaty na širší úrovni měst. 

Město příležitostí

Na konferenci vystoupí například Věra Jourová, místopředsedkyně Evropské komise pro hodnoty a spravedlnost, europoslankyně Markéta Gregorová, dále Jitka Schmiedová, ředitelka představenstva European Women on Boards, a spousta dalších představitelek a představitelů úspěšných společností. Dámy a pánové budou prezentovat cestu, kterou by se měla snaha o narovnání šancí pro ženy v budoucnu ubírat. A také cestu, po které chce hlavní město Praha jít. Konferenci doplní debata zástupkyň a zástupců politických stran, které se zúčastní senátorka Adéla Šípová a dále zástupci genderových iniciativ Barbora Urbanová, Petr Pavlík a Eva Kavková.

„Chceme dát najevo, že Praha je v roce 2021 otevřena diskusi a chce aktivně pracovat na tom, aby muži a ženy měli naprosto rovnoprávné postavení a přístup jak ke vzdělání, tak k řídicím funkcím,“ říká Vít Šimral. „Je jasné, že k tomu povede ještě dlouhá cesta. Nechceme zavírat před problémy oči – naopak, chceme současnou situaci vzít jako příležitost. Tato konference by měla být počátkem diskuse a prvním krokem, další budou následovat,“ dodává Vít Šimral.

„Osobně považuji téma rovných příležitostí pro muže a ženy za mimořádně důležité. Tyto hodnoty jsou také součástí základních principů, na kterých vznikla a stojí Evropská unie,“ zdůrazňuje Věra Jourová, místopředsedkyně Evropské komise. Zároveň také zmiňuje čtyři klíčové oblasti: postavení žen na pracovním trhu, eliminace násilí na ženách, podpora vyššího zastoupení žen v rozhodovacích pozicích a odstranění rozdílů v odměňování žen a mužů. 

Program konference:

13.00 Úvod
Věra Jourová, místopředsedkyně Evropské komise pro hodnoty a spravedlnost
Markéta Gregorová, europoslankyně
Vít Šimral, radní hl. m. Prahy pro školství
Jitka Schmiedová, European Women on Boards

14.00 Kulatý stůl: Dožijeme se rovných šancí?
Adéla Šípová, Piráti
Barbora Urbanová, STAN
Petr Pavlík, ČSSD
Eva Kavková, Zelení

15.00 Přestávka

15:30 Sekce A: Business
Linda Štucbartová (Diversio)
Dita Formánková (Czechitas)
Vanda Wolfová (Google)
Alena Barnová (Ženy v byznysu)
Lenka Žlebková (Prague Congress Centre)

16:30 Sekce B: Vzdělávání a příklady z praxe
Lenka Mrázová (Pražská plynárenská)
Senta Čermáková (Deloitte)
Jitka Kmentová (Gymnázium Na Zatlance)
Michal Kaderka (Učitelská platforma)

Související…

Flowcast a Johanna Nejedlová: Co si myslí jedna z nejvlivnějších feministek světa
Zdeněk Strnad

foto: Profimedia, zdroj: Nad skleněným stropem

Tipy redakce

Horská dráha: Dříve zábava pro šlechtu, dnes i prostředek eutanazie

Horská dráha: Dříve zábava pro šlechtu, dnes i prostředek eutanazie

Matějská pouť na pražském Výstavišti už běží nějaký ten pátek a zdá se, že...

Severní magnetický pól se hýbe a jeho pohyb se zrychluje. Země je v ohrožení

Severní magnetický pól se hýbe a jeho pohyb se zrychluje. Země je v ohrožení

Jdu na sever. A už jdu na jih! Tenhle výrok učitele ze hry Dobytí severního pólu...