fbpx

Chytré řešení pro vozíčkáře přineslo vysokoškolákům vítězství v soutěži Huawei Tech4Good 1 fotografie
zdroj: Shutterstock

Technologický gigant Huawei vyhlásil vítěze druhého ročníku studentské soutěže Tech4Good. První cenu si odnesl irský tým za své inovativní řešení „Roll On“, které usnadňuje vozíčkářům využívání veřejné dopravy s pomocí telefonní aplikace a chytré nájezdové rampy vybavené počítačovým viděním, umělou inteligencí a 5G technologií.

Zveřejněno: 17. 1. 2023

Tech4Good je aktivitou společnosti Huawei na podporu vysokoškolských talentů a je součástí globálního programu Seeds for the Future. Toho se v posledních letech zúčastnila také zhruba stovka českých studentů.

Letošní ročník soutěže přilákal celkem 3 222 studentů ze 110 zemí a hodnotil více než 300 různých projektů, z nichž 11 postoupilo do finálového kola. Autoři projektu „Roll On“ spolu s prvním místem získávají možnost exkluzivních konzultací s experty Huawei, kteří jim nyní pomohou koncept komerčně realizovat. Celý tým také dostal pozvánku ke čtyřdenní návštěvě letošního Mobile World Congress v Barceloně. Vedle inovace pro vozíčkáře zaujal porotu i projekt „AlarmDeck“ týmu z Itálie, kterému bylo uděleno třetí místo, a projekt alžírského týmu „FarmAI“, jenž vybojoval druhou pozici.

Studenti řeší sociální nebo environmentální problémy

Premiérový ročník soutěže Tech4Good proběhl v roce 2021 s cílem motivovat studenty k vytváření projektů, které by za použití nejnovějších technologií pomáhaly řešit konkrétní sociální nebo environmentální problémy a zároveň byly komerčně životaschopné. „Je úžasné, jak studenti používají inovativní technologie k pomoci starším či hendikepovaným lidem nebo k řešení problémů se záplavami v městských oblastech,“ pochválil mladé talenty profesor Shahbaz Khan, ředitel klastrové kanceláře UNESCO v Pekingu. „Iniciativu Huawei Tech4Good v UNESCO podporujeme, je totiž v souladu s Agendou OSN 2030 a úsilím UNESCO v oblastech STEM, vzdělávání pro udržitelný rozvoj a ženského podnikání. Společně vytváříme trvalý dopad na životy lidí,“ dodal Khan.

Během slavnostního předávání cen oznámil viceprezident pro globální vládní záležitosti společnosti Huawei Austin Čchang, že jeden z vítězných týmů od Huawei také obdrží částku 100 000 USD. „Naše podpora umožní talentům, jako jste vy, rychle růst. Díky vám se budou technologie ku prospěchu všech,“ prohlásil Čchang. Společnost Huawei od roku 2008 investovala více než 150 milionů USD prostřednictvím programu Seeds for the Future, čímž již pomohla více než 1,54 milionu lidí z téměř 150 zemí zdokonalit jejich digitální dovednosti.

Související…

Energetická budoucnost? Obří větrná turbína pokryje spotřebu 20 000 domácností
František Mašek

 

foto: Shutterstock , zdroj: Huawei

Tipy redakce

Jak na městský stres? Můžete se odstěhovat, nebo vyzkoušet toto

Jak na městský stres? Můžete se odstěhovat, nebo vyzkoušet toto

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Jan Rak: Ráj na zemi nastane tehdy, až připustíme, že si realitu tvoříme sami

Jan Rak: Ráj na zemi nastane tehdy, až připustíme, že si realitu tvoříme sami

Je realita to, co vidíme? Nebo si ji každý z nás vytváří po svém? Co nám vlastně o...