fbpx

Mrkněte na 7 nejzajímavějších faktů o zraku! 1 fotografie
zdroj: Shutterstock

Lidské oko se řadí spolu s mozkem k nejsložitějším orgánům. Dokáže absorbovat a okamžitě zpracovat více než deset milionů informací za sekundu. I proto je náš zrak jedním z nejdůležitějších smyslů. O jeho nezbytnosti a nenahraditelnosti pro náš život netřeba dlouze diskutovat. Tušíte ale například, jak našemu zraku pomáhá žralok, kolik hodin denně promrkáme nebo co se můžeme dozvědět díky iris diagnostice?

Zveřejněno: 22. 9. 2022

Nosíte brýle nebo kontaktní čočky? A víte přesně, kolik máte dioptrií? Nejběžnější jsou v průměru tři dioptrie. O těžké krátkozrakosti hovoříme, když jich máme třeba 20. A teď si to představte – na Slovensku brousili čočky do brýlí se 108 dioptriemi, čímž bez debat vytvořili světový rekord. „Dioptrie je jednotka, která udává schopnost oka lomit paprsky světla. Lidově řečeno, pokud máte na předpisu mínusové dioptrie, pak trpíte krátkozrakostí a vidíte neostře na dálku a naopak,“ vysvětluje odborný oční garant z Focus Optik Martin Slaný.

Až hodinu denně promrkáme

Věděli jste, že svaly víček jsou jsou nejrychlejšími a nejaktivnějšími svaly našeho těla? Díky nim mohou víčka mrknout až pětkrát za vteřinu. Proto o věcech, které se udály rychle, obvykle říkáme, že se staly „mrknutím oka“. Za jednu minutu pak tento pohyb provádíme v průměru asi 15 až 20krát, což je v součtu až hodina denně! Mrkání je pro oči velmi důležité, neboť při něm dochází k obměně slzného filmu. Bohužel při sledování obrazovek mrkáme méně často a oko je pak bez potřebné vlhkosti. Až budete příště pracovat delší dobu na počítači, vzpomeňte si na to a pořádně vaše víčka potrénujte.

Žraločí rohovka zachraňuje lidský zrak

Možná byste to netipli, ale nejvíce se lidské rohovce podobá ta žraločí, kterou díky tomu mohou lékaři směle transplantovat svým pacientům. Kromě žraločí používají také rohovku umělou nebo její část. Na rozdíl od lidí ale žraloci nemrkají, a dokonce jen zřídkakdy zavírají oči. Víčka, pokud je konkrétní druh žraloka má, používají tito predátoři pouze pro ochranu zraku. A ještě jeden benefit bychom jim mohli závidět, a to přítomnost odrazové vrstvy, jakou má například i kočka. Díky ní oči odráží světlo a kvalitněji vidí i za zhoršených podmínek. Hlavně v čisté vodě je to až 10krát lépe.

Podívej se na mě a já ti řeknu, jak zdravý jsi

Oči jsou oknem nejen do naší duše, ale i do celkového zdravotního stavu. Vyšetření očního pozadí neboli oftalmoskopie se používá ke kontrole stavu sítnice, jejích cév a zrakového nervu. Lékař na jejím základě dokáže zachytit změny na cévách, které provázejí některá onemocnění, například vysoký krevní tlak, aterosklerózu (kornatění tepen) nebo cukrovku.

Podle nejnovějších výzkumů přelouskáme text v počítači mnohem pomaleji než ten na papíře. Počítač je totiž zdrojem světla, který unavuje zaostřovací svaly. Při soustředěném sledování obrazovek nám ještě hrozí syndrom suchého oka.

Velmi populární je také iris diagnostika. Díky ní dokáže zkušený odborník pohledem na zbarvení oční duhovky (iris) rozpoznat řadu nemocí. Vše funguje na principu přesně vymezených míst na duhovce, která odpovídají částem lidského těla. Podle jejich změn či atypického zbarvení se tak může odhalit porucha či špatná funkce konkrétního orgánu.

Nejvíc krátkozrakých je v Asii

Podle odborné studie má být do roku 2050 krátkozraká až polovina lidstva. V roce 2020 tvořila krátkozrakost neboli myopie polovinu případů všech zrakových vad. V oblastech východní Asie, tedy v Japonsku, Jižní Koreji či v čínských městech, už dnes statistiky uvádějí 70 %! Čím to je? Nic překvapivého – na zhoršení našeho zraku má největší vliv dlouhodobá práce na počítači, neustálé zírání do mobilu či špatné osvětlení v kancelářích. Jednoduše koukáme více na menší vzdálenosti „Nedostatek přímého slunečního světla snižuje tvorbu dopaminu, což oči nutí postupně se přizpůsobovat novým podmínkám. Ty se pak při dívání na střední vzdálenost již tolik nenamáhají, čímž obětují ostřejší vidění na dálku. Navíc je potřeba zmínit, že tyto změny v lidském organismu se pak přenáší i na naše budoucí potomstvo,“ varuje Martin Slaný.

Nejdražší sluneční brýle

V minulosti byly brýle symbolem bohatství a luxusu. Aby ne, vždyť jejich výroba byla velmi nákladná a dovolit si je mohl jen málokdo. Přestože jsou dnes sluneční i dioptrické brýle cenově dostupné, najdou se i výjimky. Za nejdražší sluneční brýle od značky Chopard byste museli sáhnout opravu hluboko do kapsy. Jejich částka se vyšplhala na závratných 10 milionů korun! Jsou totiž vyrobené ze šedesáti gramů 24karátového zlata a zdobí je více jak 50 diamantů. Ty jsou navíc speciálně broušené, aby mohly být umístěny vedle sebe a vytvořily jednolitý povrch. Otázka zůstává, kam s takovým šperkem vyrazit. Na pláž to asi nebude…

Na počítači čteme nejpomaleji

Přijde vám, že mail od klienta čtete nekonečně dlouho? Na vině může být monitor počítače. Podle nejnovějších výzkumů přelouskáme text v počítači mnohem pomaleji než ten na papíře. Jak je to možné? Počítač je totiž zdrojem světla, který unavuje zaostřovací svaly. Při soustředěném sledování obrazovek nám ještě hrozí syndrom suchého oka. „V případě pocitu suchých očí je dobré pravidelně kapat do očí zvlhčující kapky nebo umělé slzy. Pokud problémy nezmizí a obtěžují vás, je na čase se obrátit na odborníka,“ doporučuje Martin Slaný. Anebo se vrátit ke klasické knize, radíme my.

Související…

Manosphere I.: O vražedné bublině incelů. Mužů v síti nedobrovolného celibátu
Olivie Doleželová

foto: Shutterstock , zdroj: FOKUS Optik

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...