Přečteno 27083x

Takzvané pravé polární putování (TPW) je mechanismem, který popisuje změny rotování naší planety. Díky němu víme, že se zeměpisná poloha severního a jižního pólu mění. Anebo takzvaně "bloudí". V budocnu se tak kvůli tomuto pohybu změní celá podnební pásma. Česko se tak klidně může ocitnout v tropech.

Tento jev neexistuje pouze na Zemi. Putují také póly na Marsu nebo na měsíci Enceladus (šestý největší měsíc Saturnu). Tyto změny rotace planet vznikají kvůli změnám v rozložení hmoty planet a měsíců. Pokud oak póly doputují do určitého úhlu, mohou se měnit teploty kolem nich. Teplá místa se stávají chladnými a chladná teplými. 

To samé přitom platí i pro podnebí a pásma. Proto se v budoucnosti tropická místa, která dnes známe třeba z Afriky, mohou nacházet v pozici, kde byl jižní anebo severní pól. To samozřejmě platí i pro další oblaasti.

Jednotlivá území mohou být úplně přeskládána, takže Česká republika by klidně mohla být tropickou oblastí, ale i chladnou mrazivou plání. Země takto díky polárnímu putování v minulosti prošla už více změnami. Nikdo ale nedokáže vypočítat, kam se naše planeta díky tomuto bloudění v budoucnu pohne.

shutterstock 104815631

Krajina na Arktidě je důkazem, že se poloha pólů mění. Bohužel se mění podnebí i díky činnosti lidí.

 

Chaos se stává řádem

Přesto se však nejedná o chaotický proces. Vědci jsou přesvědčeni že se nakonec tento pohyb ustálí a změnu oblastí půjde přesněji určit. Stejně tak jako budoucí tropické, mírné a chladné oblasti. 

Pohyby osy země jsou každopádně vzácné a lidé je v podstatě nepostřehnou. Během několika milionů let se póly pohybovaly pouze několikrát. A i v dnešní vyspělé době může být toto bloudění odhaleno až s odstupem měsíců nebo i let, a to díky změnám klimatických cyklů. Jenže toto odhalení zkreslují klimatické změny, za něž je zodpovědný člověk.

O pohybu se vědělo už v 19. století

Za polární putování může také mnoho dalších faktorů, mezi něž patří například náraz asteroidů nebo výbuchy sopek. Příčin je však mnohem více, pohyb osy může přinést třeba i změna v topografii hranice zemského jádra a zemského pláště.

Koncept polárního putování naší planety byl poprvé zaznamenán před 140 lety. Už v 19. století astronomové věděli, že geografické polohy pólů se mění. Toto putování bylo nejvíce prokázáno na změnách arktické a antarktické krajiny. Polární putování také souvisí se změnami magnetického působení Země. I zemská přitažlivost se tedy v čase mění.

Polární putování je sice přirozené, ale zásahy člověka mohou tento proces ovlivňovat, měnit intenzitu pohybů země a jejich počet. Proto je potřeba na polární putování nezapomínat a počítat s ním při globální ochraně Země.

foto: Shutterstock, zdroj: Messagetoeagle

Radek Chlup

Radek Chlup

Související články

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.