fbpx

Instagramové filtry pracující s rozšířenou realitou, které zobrazují nebo podporují plastickou chirurgii, byly prozatím odstraněny. Kvůli obavám, že ohrožují duševní zdraví uživatelů

Zveřejněno: 7. 11. 2019

Mezi instagramové filtry, které byly odstraněny, patří zejména ty, které dělají na fotografiích efekty, díky nimž lidé vypadají, jako by právě dostali injekci pro plné rty nebo absolvovali facelift. Odborníci totiž upozorňovali na to, že se s pomocí těchto filtrů mohou lidé kvůli svému vzhledu cítit špatně. Zástupci Instagramu uvedli, že filtry, které jakkoli souvisejí s plastickou chirurgií, zakázali, aby byli uživatelé v pohodě a setkávali se spíš s pozitivními emocemi. Tak jo.

Instagram tak prý přehodnotil srpnové aktualizace efektů a do budoucnosti bude postupovat opatrněji a s rozvahou při schvalování nových funkcionalit. Mnoho populárních filtrů, například ten pojmenovaný Plastica, napodobovalo účinky extrémní plastické chirurgie. Efekty bylo možné implementovat na fotografie a videa a jejich účinek byl poměrně realistický.

Kde do toho říznout

Další filtr s názvem FixMe pro změnu ukazoval, jak si plastický chirurg před operací na obličeji pacienta črtá postupy zákroku, tedy jinak řečeno, kde řízne a co kde povytáhne. Jeho tvůrce Daniel Mooney řekl BBC, že filtr FixMe měl být naopak kritikou plastické chirurgie a měl ukazovat, jak tento proces začíná a končí, tedy označením problémových míst a modřinami. Záměrem prý nebylo předvádět dokonalost, ale naopak poukázat na její přeceňování.

Zatím není jisté, jak dlouho bude trvat zákaz všech filtrů, ale mnoho uživatelů by dlouhodobý zákaz uvítalo. Jiní naopak tvrdí, že jim tyto efekty budou chybět.

Podle jeho názoru se na Instagramu zákazem podobných efektů nic nezmění, tedy dokud se na něm budou prezentovat lidé, kteří za sebou mají skutečné plastické operace. Jeho filtr ovšem umožňuje každému uživateli, aby se na sebe podíval očima plastického chirurga a zobrazil si výsledek po úspěšné operaci. Zda tohle uživatelé mohou považovat za doporučení, či dokonce návod, Mooney podle BBC neokomentoval.

Budou nám chybět

Instagram uvedl, že zatím není jisté, jak dlouho bude trvat zákaz všech filtrů, ale mnoho uživatelů by dlouhodobý zákaz uvítalo. Jiní naopak tvrdí, že jim tyto efekty budou chybět. Jeden z výzkumů na toto téma podle BBC naznačuje, že nadměrné používání sociálních médií může způsobit pocity deprese, což někteří odborníci zpochybňují.

Instagram každopádně už v únoru uvedl, že ze své platformy odstraní všechna zobrazení sebepoškozování, protože by mohla ovlivnit mladé a zranitelnější uživatele. Mementem byla smrt čtrnáctileté Molly Russellové, která se v roce 2017 zabila poté, co se inspirovala prohlížením obrázků sebepoškozování právě na Instagramu. Je tedy jasné, že inspirace z této sociální sítě nevedou vždy k pozitivnímu výsledku.

Související…

Instagram maže fotky dlouhovlasých kluků nahoře bez, jejich matky zuří
Jan Handl

foto: Shutterstock, zdroj: BBC

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...