fbpx

Covidem ani chřipkou se nenakazíte tak, že se budete dotýkat věcí, říká mikrobiolog 1 fotografie
zdroj: Shutterstock

V počátečních fázích koronavirové pandemie se předpokládalo, že koronavirus je všude - přilepený na displejích mobilů, naprskaný na madla nákupních vozíků, na věcech denní potřeby, které používají (a tak šíří) tisíce lidí, nebo dokonce v bazénu, kam jste si chtěli jít zaplavat. Vypadá to, že to byl předpoklad nesprávný, opatření z něj vycházející jsou ale stále platná

Zveřejněno: 31. 10. 2022

Profesor mikrobiologie z Rutgersovy lékařské fakulty v New Jersey Emanuel Goldman byl jedním z prvních odborníků, kteří tento názor začali zpochybňovat a upozorňovat, že nadměrná dezinfekce povrchů je kontraproduktivní. V dubnu 2021 to potvrdilo i americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

A ve všeobecném očekávání další „podzimní vlny“ teď Goldman bije kvůli virům na poplach znovu: tvrdí, že současná opatření regulačních orgánů, týkající se šíření koronaviru, jsou založena na zavádějících laboratorních experimentech, zkoumajících přežívání virů na takzvaných „fomitech“, což je odborné označení pro neživé povrchy. Své poznatky představí na konferenci o respiračních chorobách v New Yorku v prosinci 2022.

Magazínu Futurity poskytl Emanuel Goldman rozhovor, který vás možná přesvědčí o tom, že kupovat si zásoby dezinfekce na ruce a udržovat doma téměř sterilní prostředí škodí nejen vaší peněžence, ale také vašemu zdraví:

Ve své nejnovější práci tvrdíte, že roušky, respirátory a očkování sice mohou pomoci omezit šíření covidu-19, ale že účinnější cesta z této pandemie je ignorována. Jaká to je?

Respirační viry, jako je covid-19 a chřipka, se šíří především v uzavřených prostorách, takže potřebujeme bezpečný prostředek, který by virus ničil a který by bylo možno použít preventivně.

Triethylenglykol (TEG) je dezinfekční prostředek, u něhož bylo prokázáno, že v nízkých koncentracích je pro člověka bezpečné jej dýchat. Bylo také zjištěno, že ve stejně nízkých koncentracích ničí viry jak na površích, tak ve vzduchu. Vzhledem k tomu by regulační orgány měly schvalování čističek vzduchu na bázi TEG urychlit.

Proč si myslíte, že se to přehlíží?

Vědecké instituce jsou velmi, velmi opatrné. To je někdy dobře, vzhledem k potenciálnímu nebezpečí pro člověka. V případě fomitů a covidu-19 však byli úředníci daleko od pravdy. 

Během prvního roku koronavirové pandemie, kdy všichni nosili roušky a respirátory, klesla míra nakažení chřipkou téměř na nulu. Kdyby virus chřipky na površích přežíval, nestalo by se to.

Částečně proto, že se nikdo kriticky nezabýval vědeckými podklady, na jejichž základě byla tato doporučení vydávána. Mám podezření, že podobná dynamika je i v případě TEG.

Po desetiletí považovala vědecká komunita fomity za významné nosiče respiračních virů. Na čem bylo toto chybné hodnocení založeno?

Bylo založeno téměř výhradně na předchozích laboratorních experimentech, které hodnotily přežívání částic respiračních virů na fomitech. Problém těchto experimentů spočíval v tom, že množství použitého viru bylo téměř ve všech případech podstatně vyšší, než s jakým se setkáte v reálném životě. Viry v přirozeném prostředí umírají s předvídatelnou délkou doby, za kterou se polovina celkové virové nálože rozptýlí. Pokud tedy začínáte s velmi vysokým množstvím viru, doba, po jejímž uplynutí už žádné životaschopné viry nezůstanou, se samozřejmě významně prodlužuje.

Dalším problémem bylo, že některé z těchto experimentů nezkoumaly infikovatelnost jako takovou, ale přítomnost genetického materiálu, konkrétně RNA. Potíž je v tom, že RNA na fomitech dobře přežívá, i když nemá schopnost infikovat. Je to spíše mrtvola viru.

Časopis Applied and Environmental Microbiology publikoval Váš článek, který se těmito nedostatky v testování zabývá podrobně. Co jste zjistili?

Ukázalo se, že je to ještě horší, než jsem si původně myslel. Experimenty z mé laboratoře ukazují, že obalené viry, které mají vnější vrstvu membrány chránící jejich genetický materiál, lépe odolávají rozpadu při vyšších koncentracích viru. SARS-CoV-2 je obalený virus. Proto byly pokusy měřící přežívání viru covid-19 na fomitech zavádějící nejen kvůli nereálnému množství testovaného viru, ale také proto, že přítomnost většího množství viru prodlužovala poločas rozpadu.

A co chřipka? Můžeme si s blížící se chřipkovou sezónou přestat mýt ruce?

Během prvního roku koronavirové pandemie, kdy všichni nosili roušky a respirátory, klesla míra nakažení chřipkou téměř na nulu. Kdyby virus chřipky na površích přežíval, nestalo by se to.

Respirační viry samozřejmě nejsou jediné, které nás ohrožují. Existují i další bakteriální a virová onemocnění, kterými se z povrchů můžete nakazit. Takže odpověď na vaši otázku zní: „Ne, ruce bychom si opravdu neměli přestat mýt.“

Související…

Covid nás obere o dvacet let kognitivních schopností, potvrzuje britská studie
Jan Handl

foto: Shutterstock , zdroj: Futurity

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...