fbpx

Vitamin C je dlouhodobě považován za základní ingredienci v péči o pleť. Představuje silný antioxidant, který pokožku posiluje, zpevňuje, revitalizuje a omlazuje

Zveřejněno: 17. 3. 2021

Kyselina askorbová neboli vitamin C zabezpečuje růst, vývoj a opravu tkání v celém těle. I když je tento antioxidant bohatě zastoupen v kůži, lidské tělo jej nedokáže přirozeně produkovat. Proto je odkázáno na jeho externí příjem, který lze zabezpečit stravou, doplňky a kosmetickými přípravky. Vědecké studie uvádějí, že lokální aplikace vitaminu C přes kůži je 20krát účinnější než jeho přísun přes zeleninu, ovoce či vitaminové preparáty.

Jak céčko funguje v kosmetice

Vitamin C je dlouhodobě považován za základní ingredienci v péči o pleť. Představuje silný antioxidant, který pokožku posiluje, zpevňuje, revitalizuje a omlazuje.  

Mezi jeho hlavní výhody patří:
- ochrana pokožky před UV zářením
- vyrovnání tónu pleti
- podpora produkce kolagenu

Nevýhodou kyseliny askorbové je vysoká nestabilita. Pokud je vystavena teplu, světlu, vzduchu či nevhodným látkám, časem se rozpadne. Aby se zabránilo její oxidaci a deaktivaci, míchá se s jinými antioxidanty a dalšími aktivními látkami, které zintenzivňují její schopnosti.

Nejlépe funguje s vitaminem E a kyselinou ferulovou. Společně se snadno a rychle absorbují, viditelně redukují známky stárnutí, pokožku rozjasňují a chrání před volnými radikály. Vitamin C se dobře kombinuje také s vitaminem B a kyselinou hyaluronovou. Vzduchotěsné a neprůhledné obaly stabilizují jeho účinky a chrání ho před vnějšími vlivy.

Náš tip

Sérum proti vráskám – zpevňující
Vysoce koncentrovaná dávka intenzivně působících aktivních látek pokožku okamžitě hydratuje, zklidňuje a zlepšuje její strukturu. 

dulce1

 

Vyhlazuje vrásky včetně výrazových linek. Sérum zanechává pleť vypnutou, hladkou se zdravým mladistvým vzhledem.

Více informací ZDE.

Různé formy, různé účinky

V kosmetických přípravcích se kyselina askorbová používá v liposomální formě a ve formě derivátů. Liposomální vitamin C je chráněn přírodními tuky – liposomy, které až dvacetinásobně zvyšují jeho vstřebatelnost a více než z 90 % přístupnost k buňkám.  

K nejčastěji používaným derivátům patří:
* Askorbyl palmitát
zesvětluje pokožku, podporuje produkci kolagenu, má protizánětlivé vlastnosti, chrání proti UV a UVB záření, snižuje zarudnutí. Nevýhodou je, že se špatně vstřebává.
* Askorbyl glukosid
sjednocuje tón pleti, zesvětluje skvrny a zabarvení. Proniká do hlubších vrstev kůže.
* Askorbyl fosfát hořečnatý
má rozjasňující a antioxidační schopnosti a jemnou konzistenci. Přidává se do pleťových masek, tělových krémů a krémů proti stárnutí.
* Askorbyl fosfát sodný
vykazuje silné antibakteriální vlastnosti. Přidává se do přípravků pro aknózní a problematickou pleť.
* Tetrahexyldecyl-ascorbát  
patří mezi nejúčinnější a nejdražší deriváty. Extrémně dobře chrání pokožku a účinně a zpomaluje viditelné známky stárnutí. Je součástí krémů, emulzí a masek s anti-age efektem.
* Kyselina 3-0 ethyl askorbová
je nejnovějším a nejefektivnějším derivátem vitaminu C.  Snadno proniká do kožních buněk. Má silné antioxidační vlastnosti. Poskytuje ochranu před fotostárnutím, volnými radikály a dalšími agresory životního prostředí. Zastavuje hyperpigmentaci. Pokožku rozjasňuje a vyrovnává její tón. Významně zlepšuje strukturu kožních buněk a celkový stav pokožky. Potlačuje viditelné známky stárnutí včetně vrásek a jemných linek. Pokožku udržuje hladkou, pružnou a zdravou. Inhibuje tvorbu otoků. Také pomáhá v boji proti zánětlivým lézím a akné. Stahuje zarudnutí a jizvy po akné.

Náš tip

Denní pleťová esence – rozjasňující
Pleťový koncentrát ve spreji s vysokým obsahem stabilizovaného vitaminu C, vitaminu E, kyseliny ferulové a ectoinu pro zachování zářivé pokožky. Unikátní složení zabezpečí rozjasněný a zdravý vzhled.

dulce2

Pokožce dodá přirozenou pružnost a pevnost. Chrání ji před UV zářením a oxidačním stresem, pomáhá zastavovat záněty. Stimuluje tvorbu vlastního kolagenu, čímž zpomaluje proces stárnutí. Účinná kombinace aktivních složek zmírňuje výskyt pigmentových skvrn a harmonizuje nerovnoměrné zabarvení kůže.

Více informací ZDE.

Kosmetické přípravky obsahují různé koncentrace vitaminu C. Obecně se pohybují ve škále od méně než 5 % až do 30 %. Výzkumy ukazují, že nejúčinnější jsou koncentrace v rozmezí od 10 % do 20 %.

Náš tip

Krém proti vráskám s kyselinou hyaluronovou a Q10
Omlazující pleťový krém redukuje viditelné projevy stárnutí včetně vrásek. Je bohatý na vzácné oleje a další cenné ingredience, které obnovují kožní buňky.

dulce3

 

Krém zlepšuje pevnost a pružnost pleti. Poskytuje ochranu před UV zářením a hyperpigmentací.

Více informací ZDE.

11 důvodů, proč pokožku dopovat vitaminem C

I. Pro všechny typy pleti a věkové kategorie
Vitamin C je silný přírodní antioxidant. V dermatologii a kosmetice se používá lokálně za účelem léčby či prevence. Je vhodný pro všechny typy pleti. Alergické reakce na jeho použití jsou velmi vzácné.

II. Hydratace
Vitamin C má zvláčňující účinek. Snižuje transepidermální ztrátu vody a umožňuje pokožce lépe zadržovat vlhkost.

III. Rozjasnění
 
Vitamin C vyrovnává pigmentaci, má vyhlazující a exfoliační účinek. Pokožka je tak zářivější a působí mladistvým dojmem.

IV. Snížení zarudnutí, vyrovnání tónu pleti
Vitamin C léčí širokou škálu zánětlivých stavů kůže. Potlačení zánětu a odstranění zarudnutí přispívá k rovnoměrnému zbarvení pokožky.

V. Zastavení hyperpigmentace, zesvětlení
Vitamin C zastavuje produkci kožního barviva melaninu. Ten odpovídá za tvorbu pigmentových a stařeckých skvrn. Navíc pokožku zesvětluje.

VI. Odstranění kruhů pod očima
Vitamin C vyhlazuje, hydratuje a zesvětluje kůži pod očima. 

VII. Podpora produkce kolagenu

Vitamin C zvyšuje produkci kolagenu. Při jeho nedostatku pokožka předčasně stárne.

VIII. Posílení pokožky

Vitamin C zlepšuje elasticitu a pevnost - při klesajících hodnotách kolagenu pokožka ochabuje.   

IX. Ochrana před stresory životního prostředí
Vitamin C zachytává volné radikály, které se nachází především v UV záření. Pokožku tak udržuje zdravou a zastavuje viditelné známky stárnutí.

X. Pomoc s léčbou zranění a popálenin
Vitamin C urychluje proces hojení. Ulevuje od zarudnutí.

XI. Zastavení zánětů, regenerace
Vitamin C bojuje proti zánětům a infekcím. Urychluje obnovu kožních buněk.

Náš tip

Denní sérum energizující – okamžitý efekt
Vysoce koncentrované účinné látky poskytují cílenou péči o unavenou a stresovanou pleť vyžadující nadstandardní přístup.

dulce4

 

S okamžitým efektem jí dodávají potřebnou energii a ochranu. Sérum pokožku okamžitě vypíná, hydratuje a redukuje příznaky únavy. 

Více informací ZDE.

Kdy a jak ještě používat vitamin C

Kosmetiku s vitaminem C je vhodné používat dvakrát denně, ráno i večer. V průběhu dne pokožku chrání před negativními vlivy UV záření. Přes noc ji vyživuje, regeneruje a opravuje. Při aplikaci dodržujte produktová doporučení. Přípravek vždy nanášejte na vyčištěnou pleť.

Pokud upřednostníte sérum, před použitím jej nezapomeňte protřepat. Ošetření pleti doplňte o další doporučovanou kosmetiku, která zintenzivní působení aktivních látek. Při výběru produktů dbejte na jejich kvalitu a hlídejte datum spotřeby. Pokud obsah přípravku ztmavl nebo změnil barvu, vitamin C pravděpodobně oxidoval. 

S láskou Dulcia natural

Související…

Co všechno dokáže životodárný nektar od včel? Omlaďte pleť medem
Natalie A. Rollko

foto: Dulcia natural, zdroj: Dulcia natural

Tipy redakce

Horská dráha: Dříve zábava pro šlechtu, dnes i prostředek eutanazie

Horská dráha: Dříve zábava pro šlechtu, dnes i prostředek eutanazie

Matějská pouť na pražském Výstavišti už běží nějaký ten pátek a zdá se, že...

Severní magnetický pól se hýbe a jeho pohyb se zrychluje. Země je v ohrožení

Severní magnetický pól se hýbe a jeho pohyb se zrychluje. Země je v ohrožení

Jdu na sever. A už jdu na jih! Tenhle výrok učitele ze hry Dobytí severního pólu...