fbpx

Zveřejněno: 16. 2. 2017

Ráno se budí s podivným mravenčením v podbřišku. Jejich tělo je uvolněné a díky vyplaveným endorfinům se cítí šťastní. Vedle nich leží spokojený partner. Oba jsou nazí. Vše nasvědčuje tomu, že se v noci vášnivě pomilovali…jen oni o tom neví. 

Milování bez minulosti. Takové čas od času zažívají sexomnici. Jsou to lidé jako každý jiný. Jen trpí zvláštní náměsíčnosti. Akorát s tím rozdílem, že ve spánku nepřemisťují předměty nebo neopouštějí dům, ale jsou vyburcování náhlou sexuální touhou. Sex, o kterém neví, přitom bývá daleko silnější a vášnivější, než v bdělosti.

Tak trochu jiná náměsíčnost

woman 506120 1920
To, proč k sexomnii dochází, nikdo nedokáže přesně určit. Existuje spousta teorií. Někteří se domnívají, že souvisí s touhami ukrytými v podvědomí, jiní zase tento názor popírají a přiklání se k tomu, že se jedná čistě o spánkovou poruchu.

Je ale však známo, že jí trpí okolo 8 % lidí. Sexomnie častěji postihuje muže, než ženy. Dokonce se u nich i jinak projevuje. Zatímco ženy se v noci bezděčně spíše sebeukájí, muži se milují v reálu s partnerem. Ten zpočátku netuší, že jeho protějšek jedná tak trochu bezmyšlenkovitě. Dotyčný má oči otevřené jako v bdělém stavu, jen pohled je nepřítomný a jakoby prázdný. Přesně jako při náměsíčnosti. Rozdílné však bývají projevy.

Sexomnik přistupuje k praktikám, které v bdělém stavu obvykle nepraktikuje. Může být agresivní, hrubý, násilnický, v lepším případě o dost vášnivější.

Sexuální sny

Záchvat sexomnie se projevuje různě. U největšího procenta sexomniků je to ale asi jednou za tři až čtyři měsíce. U žen se samozřejmě počet sexomnických dobrodružství určuje mnohem obtížněji, takže reálné číslo je značně omezeno pouze na pánské osazenstvo a v reálu může být až 1, 9 x vyšší. Spouštěčem bývá často sexuální sen. Ty se ostatně během noci dostavují až u 96 % z nás a to aniž bychom o tom věděli. Ve fázi REM dochází u mužů k erekci a u žen k prokrvení klitorisu a zvlhčení vagíny. Může to být ale i dotyk.

condom 1822413 1920

Odvrácená tvář

Sexomnie se může zdát jako obrovská výhoda. Možná ne pro postiženého, jako pro jeho protějšek. Jenže není to tak úplně pravda.

U sexomniků je bohužel touha tak velká, že je sexomnikovi při záchvatu víceméně jedno, kdo vedle něj leží. Nebo lépe řečeno, nedokáže to ovlivňovat. Známé jsou i případy, kdy sexomnik zneužil dítě či byl tak brutální, že svou „oběť“ vážně poranil.

foto: Pixabay

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...