fbpx

Otékají vám v létě nohy nebo cítíte bolest a mravenčení? Máte potřebu dát si je nahoru? Tak to je ono, volání o pomoc „jdi k doktorovi a zeptej se ho, co s tím můžete společně udělat“

Zveřejněno: 15. 4. 2019

Letos pofrčí krajky, roztrhané džíny a asymetrické sukně. Tedy mnoho příležitostí pochlubit se krásnýma nohama. Abyste se nemuseli vzdát módních trendů kvůli nevzhledným metličkám či křečovým žílám, dodržujte tři důležité kroky.

Ty zabrání zhoršování příznaků, nebo objevení nových modrých žilek po již podstoupené operaci. A mějte na paměti, že metličky a křečové žíly jsou nejen kosmetický, ale hlavně zdravotní problém. Jejich základem je totiž zánět žil. Jaké tři kroky je tedy dobré dodržovat?

1. Životní styl: Dejte nohám volnost

Sukně a šaty jsou mimochodem dobré i k tomu, že při chronickém žilním onemocnění (křečové žíly a metličky jsou jeho příznakem) je důležité volné oblečení. Je přirozené, že v létě se hýbeme více, ať již na dovolené, nebo když jezdíme po výletech a plaveme na koupališti.

Praktický lékař vám může pomoci jak radou (cvičení, masáže,…), tak léky posilujícími žilní stěnu a zmírňujícími zánět (venofarmaka).

Tím je splněna další důležitá zásada – dostatek pohybu. Místo typických letních balerínek a sandálků ale dejte přednost botám na třícentimetrovém podpatku.

2. Odborná léčba: Včas k lékaři

Metličky a křečové žíly nejsou většinou prvním signálem, jak nám nohy říkají, že něco není v pořádku. Otékají vám v létě nohy nebo cítíte bolest a mravenčení? Máte potřebu dát si je nahoru? Tak to je ono, volání o pomoc „jdi k doktorovi a zeptej se ho, co s tím můžete společně udělat“.

Praktický lékař vám může pomoci jak radou (cvičení, masáže,…), tak léky posilujícími žilní stěnu a zmírňujícími zánět (venofarmaka). Tyto léky jsou přitom vhodné už od samotného začátku a jejich užívání je důležité i po operaci.

3. Speciální punčochy už okolí neděsí

Tzv. kompresní punčochy znamenají jak okamžitou úlevu, tak prevenci dalšího zhoršování. Proto by měly být ve skříni hned, jak začnou nohy otékat a bolet. Naštěstí výrobcům došlo, že "tělová" není barva, proto je dnes už z čeho vybírat. Výhodou přitom je, že nikdo nemusí nic poznat.

komrese 74453017

Kompresní punčochy už dnes mohou působit i vkusně


Věřte, že dodržování těchto kroků je levnější než moderní metody odstranění křečových žil. I když se cena zákroku liší podle pracoviště a způsobu, připravit si musíte minimálně dvacet tisíc – u ClariVein metody se jedná o 25 až 30 000 korun, stejně jako u laseru nebo radiofrekvenční techniky. Biologické lepidlo vyjde dokonce na dvojnásobek. Jen pro doplnění: Velmi známá je také skleroterapie. Ta se ale využívá hlavně pro léčbu metliček a zbytků po operaci křečových žil.

Tipy pro krásné nohy

  • Při nákupu nových bot si vyberte ty, které mají podpatek asi 3 cm vysoký (balerínky jsou z pohledu žil stejně nevhodné jako vysoké podpatky)
  • Sprchujte si nohy studenou vodou nebo využijte speciální prvky v aquacentrech
  • Málokdo chodí na preventivní prohlídky. Pokud ale míváte oteklé nohy, návštěvu praktického lékaře si naplánujte – poradí vám se změnami, které nohám uleví, případně předepíše preventivně léky posilující žilní stěnu. Čím dříve, tím lépe
  • Až budete mít chvilku, stáhněte si do mobilu bezplatnou aplikaci „Bolí Vás nohy?“, nebo se podívejte na www.zilniporadna.cz. Najdete tam například speciální cviky
  • Komprese je stále in – zatímco naši prarodiče se museli spoléhat na obinadla, my si můžeme vybrat z různých kompresních pomůcek (najdete i ty barevně odpovídající aktuálním trendům)
  • Rozhlédněte se kolem – podívejte se, jak jsou na tom s metličkami a křečovými žílami kamarádky. Rychle zjistíte, že v tom nejste sama. U kávy nebo sklenky můžete probrat, jak se problém rozhodly řešit ony

foto: Shutterstock, zdroj: Žilní poradna

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...