fbpx

Těžké a otékající nohy jsou už jasným signálem chronického žilního onemocnění. Pamatujete, jaké to je, když máte dlouho nohu přes nohu, potom vás v jedné z nich začne tlačit a musíte rychle změnit polohu? Při chronickém žilním onemocnění se takto vaše nohy cítí téměř pořád

Zveřejněno: 1. 4. 2019

I když se zdá léto daleko, jsou věci, které je nutné řešit s dostatečným předstihem. V zimě jste možná zapomněli, jak moc jste měli v létě unavené a bolavé nohy. U někoho se nepříjemné příznaky v chladnějších měsících zmírní, u někoho přetrvávají i přes zimu. Pro všechny ale platí: Nohy na stole jsou poslední pomocí, která může pouze zmírnit příznaky, na podstatu ale nestačí. Vznik metliček a křečových žil je pak jen otázkou času.

Na lékaře není nikdy brzy

Zatímco v ostatních vyspělých zemích je návštěva lékaře při prvních nepříjemných pocitech nohou běžná, v České republice čekáme nejčastěji až na křečové žíly. To je ale již pozdě. „Křečové žíly znamenají již velmi silné volání našich nohou o pomoc. I při dodržování preventivních opatření už křečové žíly nezmizí.

I když nám vždy říkali „nedávej nohy na stůl“, na tuhle radu zapomeňte a dávejte si nohy nahoru vždy, když je to možné.

 

Proto je tak důležité jim předcházet a zachytit chronické žilní onemocnění co nejdříve. Vhodný čas na návštěvu odborníka je tak již při prvních subjektivních příznacích, v nultém stadiu,“ varuje MUDr. Júlia Černohorská, Ph.D., dermatoložka působící v Dermal Centre Mělník.

Dejte nohám dovolenou

Nemusíte jezdit do lázní nebo chodit na masáž, abyste o své nohy pečovali. Jak na to, najdete například v bezplatné mobilní aplikaci „Bolí Vás nohy?“. Několik tipů vám prozradíme rovnou.

  • Aby svalová žilní pumpa, která napomáhá správnému průtoku krve, fungovala, je nutné zařadit pohyb (cviky najdete např. na stránkách zilniporadna.cz).
  • Volně prodejné krémy a mastičky poskytují pouze okamžitou úlevu, na léčbu zánětu v žilních stěnách nestačí. Lékař Vám ale může předepsat venofarmaka, která řeší zánět, podstatu chronického žilního onemocnění.
  • Vhodná obuv a oblečení, které nikde netlačí a neškrtí, jsou to pravé.
  • Dejte lýtkům studenou sprchu nebo se u bazénu projděte po Kneippově chodníku.
  • Chronické žilní onemocnění spočívá v rozšíření žil, kompresní punčochy pomohou žíly stlačit. Jejich výhodou je okamžitý efekt.
  • I když nám vždy říkali „nedávej nohy na stůl“, na tuhle radu zapomeňte a dávejte si nohy nahoru vždy, když je to možné.

Pokud jste tedy v létě cítili popisované příznaky a navštívili lékaře, který vám předepsal léky a doporučil kompresní punčochy, je důležité v této léčbě vytrvat. Pokud jste se k lékaři nedostali a příznak jste se snažili přehlížet, potom je nyní nejvyšší čas na návštěvu.

foto: Shutterstock, zdroj: Žilní poradna

Tipy redakce

Ráj na zemi nastane, až zjistíme, že si realitu tvoříme sami, říká profesor Jan Rak

Ráj na zemi nastane, až zjistíme, že si realitu tvoříme sami, říká profesor Jan Rak

Je realita to, co vidíme? Nebo si ji každý z nás vytváří po svém? Co nám vlastně o...

USA jsou zaplavené fake news: Třetina mileniálů pochybuje, zda je Země kulatá

USA jsou zaplavené fake news: Třetina mileniálů pochybuje, zda je Země kulatá

Tajná spiknutí okolo celebrit nejsou až tak nová. To první se objevilo na sklonku...