fbpx

Léto a hmyz: Na štípance lze vyzrát i přírodní cestou 1 fotografie
zdroj: Shutterstock

Zapomeňte na chemické repelenty. Fungují bylinky, česnek, ale i cola

Zveřejněno: 18. 6. 2023

Hmyzí otravové patří k létu a my se s nimi snažíme vypořádat různými prostředky. Jde to ale i jinak než chemicky. Naši předkové znali přírodu mnohem lépe než my. Proto proti komárům a různému neodbytnému hmyzu používali různé bylinky nebo obyčejný česnek.

Například komárům vadí éterické oleje hřebíčku, bazalky, anýzu nebo eukalyptu. Na pokožku můžeme použít vodu smíchanou s 5 až 10 kapkami přírodního oleje nebo ji nechat odpařovat na rozehřáté pánvi. Také vůně čerstvě uřezaných větviček bezu nebo rajčat tyto nevítané návštěvníky odpuzuje. Pokud spíte v létě u otevřeného okna a chcete se vyhnout štípancům, stačí rozříznout citron či limetku, napíchat do nich hřebíček a položit vedle postele.

Málokdo tuší, že účinnými repelenty jsou oblíbené muškáty. A podobně jsou na tom i afrikány.

Pokud se chystáte do lesa na borůvky nebo na podvečerní procházku k potoku, rozdrolte čerstvé listy střemchy nebo jeřabiny a potřete jimi odkryté části pokožky. Jestliže sedíte venku u ohně, přihoďte do něj větvičky jalovce. Během venkovní grilovačky umístěte do středu stolu talířek s nasekaným česnekem a vychutnejte si dobroty bez bzučivého vyrušování.

Vanilkový repelent

Vyrobit si můžete i přírodní postřik proti komárům. Vysypte jeden sáček vanilky do lahvičky s objemem 0,3 litru a zalijte do poloviny teplou vodou. Dobře promíchejte, protože vanilka se pomalu rozpouští. Po 15 minutách můžete nanášet na pokožku. Roztok lze skladovat 2 až 3 dny. Nebo smíchejte vanilkový prášek se slunečnicovým olejem či dětským krémem. Směs nanášejte na pokožku nebo části oděvu.

Málokdo tuší, že účinnými repelenty jsou oblíbené muškáty. Podobně jsou na tom i afrikány se svou charakteristickou vůní. Podobně poslouží i obyčejné bylinky, jako například levandule, meduňka, bazalka, šalvěj nebo máta.

Proti mšicím je osvědčený také tabákový nálev. Od nevítaných škůdců ale pomůže i obyčejný lógr.

Klasické recepty fungují i proti mšicím, které napadají některé rostliny. Proti nim pomůže například i coca-cola, která se smíchá s vodou a pak aplikuje na rostliny. Podobně funguje také mléko. Proti mšicím je osvědčený také tabákový nálev. Dvě lžičky zalijte vařicí vodou, nechte vychladnout a poté rozprašovačem aplikujte na postižené rostliny. Od nevítaných škůdců vám pomůže i obyčejný lógr, který jednoduše přisypte do květníku nebo na záhon ke stonkům.

Související…

Houbařská sezóna za rohem: 6 tipů, jak se efektivně chránit před klíšťaty
Daniel Dorazil

foto: Shutterstock, zdroj: Autorský článek

Tipy redakce

Pohyb severního magnetického pólu se pořád zrychluje. To ohrožuje celou planetu

Pohyb severního magnetického pólu se pořád zrychluje. To ohrožuje celou planetu

Jdu na sever. A už jdu na jih! Tenhle výrok učitele ze hry Dobytí severního pólu...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...