fbpx

Největší konverzační tabu jsou peníze. Mluvit o smrti a sexu už nám tak nevadí 1 fotografie
zdroj: Shutterstock

Rozhovorům o penězích se snažíme vyhýbat, seč to jde. A to i ve vztazích či v rodinách. Tím ale škodíme sobě a třeba našim dětem, které se budou chovat jako my

Zveřejněno: 31. 3. 2022

Sex, náboženství, politika, smrt. Některá témata jsou i v dnešní na první pohled otevřené společnosti stále tabu. Nová studie jedné z největších světových poradenských firem však zjistila, že úplně největší strach máme mluvit o tématu, které se na první pohled zdá být naprosto banální – o penězích.

V globálním průzkumu společnosti deVere Group ohodnotilo finance jako nejnáročnější téma hovoru 56 % dotázaných. V anketě provedené na více než 700 klientech z celého světa se tak peníze dostaly před sex (18 %), politiku (12 %), náboženství (8 %) i zdravotní problémy (6 %). To, že peníze nepatří k dvakrát oblíbeným tématům, ostatně potvrdila i další studie americké společnosti Capital Group, podle níž o financích hovoří se známými jen 35 % Američanů.

Děsivá stránka peněz

Co se to s námi děje? Proč má ve společnosti, která je jednoznačně jedna z nejbohatších na světě, stále většina lidí strach mluvit o něčem tak základním? Mnoho odborníků spatřuje důvod v tom, že peníze už dávno nejsou jen „věcí“, která má usnadnit obchodování a popisovat hodnotu zboží. Představují mnohem víc. Podle finančního statusu vědomě či nevědomě soudíme, jak je daný jedinec inteligentní, krásný, úspěšný a důležitý. Peníze už jednoduše neurčují jen hodnotu věcí a služeb, ale také nás samotných.

Mlčení o penězích ve vztahu je formou ztráty intimity. Kde není intimita, vztah zaručeně odumře.

„V oblasti peněz je mnoho podtextu a skrytých významů,“ vysvětlil agentuře Reuters Daniel Crosby, alabamský odborník na finanční chování. „Jsou zkratkou ke štěstí, moci a osobní důležitosti, což může být velmi děsivé. Když je peněz málo, lze to považovat za nedostatek na straně živitele rodiny. Když je jich naopak mnoho, mohou se vyskytnout obavy, že chamtivost nahradí skutečnou lásku.

Ticho škodí nám i okolí

My lidé máme zvyk, že se nepříjemným konverzacím co nejvíce vyhýbáme, nebo je alespoň odkládáme. Vůbec si přitom ale neuvědomujeme, že právě ono ticho nám škodí nejvíc. Pokud například máme s financemi problémy, ale nemluvíme o nich a předstíráme, že neexistují, budou mít tendenci se zvětšovat. „Mlčení o penězích ve vztahu je formou ztráty intimity,“ říká Crosby. „Kde není intimita, vztah zaručeně odumře.“

Mlčení ohledně peněz umožňuje, aby nespravedlnost pokračovala.

Další riziko tabuizování peněz spočívá v tom, že když o nich nebudeme mluvit, zvyšujeme tak riziko, že budeme chybovat v nakládání s nimi. „Konverzační tabu financí je nutné zlomit a normalizovat,“ souhlasí Nigel Green, zakladatel a výkonný ředitel společnosti DeVere. „Právě odstranění stigmatizace v oblasti peněz by pomohlo k vymizení přístupu ,strkání hlavy do písku‘, co se týče osobních financí. Takový přístup mnoha lidem brání v dosažení finančních cílů,“ říká Green. Podle něj je toto tabu také příčinou mnoha nekalých praktik v obchodu. „Mlčení ohledně peněz umožňuje, aby nespravedlnost pokračovala.“

Důležitá osvěta

Pokud máte tendence o své finanční situaci mlčet, uvažujte také nad dlouhodobými následky. Své nežádoucí zvyky přenesete pravděpodobně na své děti a ty zase na své, čímž se mohou postupně zesilovat třeba i 50 let. „O penězích se v základu učíme od svých rodičů,“ řekla Reuters bývalá ředitelka poradenské společnosti Wells Fargo Karen Wimbishová. „Pokud s dětmi nemluvíte o penězích, oslabujete tak další generaci spořitelů a investorů.“

Finanční gramotnost se bohužel na většině škol stále neučí. Proto je důležité naučit se o penězích otevřeně mluvit. Nejenže tím uvolníme moc, kterou nad námi mají, ale znovu nad nimi převezmeme kontrolu. Sdílení informací navíc pomůže k lepší finanční gramotnosti v celé společnosti. Pomůže k tomu, aby se lidé naučili o penězích jinak přemýšlet, zbytečně nevěřili podvodným praktikám a obchodům a také se jeden od druhého inspirovali, třeba v oblasti investic.

Související…

Ekonomický zabiják popisuje, jak globální korporace drancují státy i demokracii
Zdeněk Strnad

foto: Shutterstock, zdroj: Moneymarketing.co

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...