fbpx

Základy prvních bankovních domů vznikly ve starém Babyloně zhruba v 18. století před naším letopočtem. Dokazují to hliněné destičky, na kterých se dochovaly zápisy kněžích o úvěrech

Zveřejněno: 30. 6. 2020

Možná na bankovnictví neshledáváte nic moc zajímavého, ale i tento sektor má svou zajímavou historii. O bankomatech, platbách online a kódech bank si mohli naši předci nechat jen zdát. Jedna historická banka je dokonce dodnes v provozu – v článku vám prozradíme, kde ji najdete, a dozvíte se i další zajímavosti z dějin bankovnictví.

Dlouhá cesta k jednoduchému bankovnictví

Zatímco dnes si na pár kliknutí zjistíte, kolik vám banka půjčí, kód banky či kde je nejbližší bankomat, dříve cesta za uloženými nebo vypůjčenými penězi tak jednoduchá nebyla. Před mincemi a bankovkami lidé zboží a služby vyměňovali – směnný obchod. Po nástupu malých kovových mincí (oficiálně v Řecku v 7. století př. n. l.) byly najednou transakce, bankovnictví i život mnohem jednodušší. Stačilo mít dostatek cinkajících drobných.

První banky

Základy prvních bankovních domů vznikly ve starém Babyloně zhruba v 18. století před naším letopočtem (tedy před více než 3 800 lety). Dokazují to hliněné destičky, na kterých se dochovaly zápisy kněží o úvěrech. Tehdejší banku si ale nepředstavujte jako speciální budovu.

Nejdéle sloužící peněžní ústav najdete v Itálii a dostal název Monte dei Paschi di Siena. Byl založen na konci února 1472.

Bankou byl vlastně chrám, kam si místní i poutníci mohli uschovat část svého majetku nebo si naopak trochu vylepšit život vypůjčenými penězi. Chrám byl pro takové transakce příhodný, protože jej kromě obvodových zdí strážilo samo božstvo. Majetek klientů tak byl pod nejvyšší ochranou.

Nejstarší účetní evidence

Jak by jistě potvrdil i váš účetní, pořádek musí být. Souhlasilo by s ním i představenstvo Římské říše – v těch dobách stát po bankéřích přísně vyžadoval vedení účetních knih. Antický zaměstnanec banky tak musel vést pokladní deník, hlavní účetní knihu a speciální knihu pro bezhotovostní transakce.

A jak se řešil mezinárodní obchod a kurzy měn? Nástrojem mezinárodního platebního styku byla směnka, která částečně nahrazovala hotovost. Zisk směnárníka pak vycházel ze započítaného poplatku. Všechny transakce se samozřejmě ověřovaly podle výše zmíněných účetních knih.

Banka z 15. století je pořád v provozu

Nejdéle sloužící peněžní ústav najdete v Itálii a dostal název Monte dei Paschi di Siena. Byl založen na konci února 1472 a funguje dodnes. Nešlo však o obyčejnou banku „uložte-půjčíme-převedeme“. Sienská banka měla za úkol peníze shromažďovat a dále je používat na úvěry pro charitu. Bankovní společnost sice funguje i po více než půl století, v její historické budově však dnes najdete galerii.

Vývoj bankovního sektoru trval tisíciletí

Bankovnictví si za svou dlouhou historii prošlo několika důležitými milníky. Začátky obchodu, první mince, bankovní ústavy a následně i moderní bankovky prošlapávaly trnitou cestu k dnešnímu jednoduchému bankovnictví.

Související…

Národ sobě 2020: Jak překonat nedostatek peněz a ještě vydělat
Jan Müller

foto: Palmik, Needpix-com, zdroj: Moneta Money Bank

Tipy redakce

Pohyb severního magnetického pólu se pořád zrychluje. To ohrožuje celou planetu

Pohyb severního magnetického pólu se pořád zrychluje. To ohrožuje celou planetu

Jdu na sever. A už jdu na jih! Tenhle výrok učitele ze hry Dobytí severního pólu...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...