fbpx

V USA vedou protesty za uvolnění protipandemickcých opatření trollové a boti 1 fotografie
Protesty v Michiganu proti karanténě

V Americe se masově protestuje. Lidé chtějí ukončit karanténu a znovu otevřít ekonomiku. Protesty ale nejsou tak spontánní, jak by se mohlo na první pohled zdát

Zveřejněno: 12. 5. 2020

Podle analýzy trackingové platformy Bot Sentinel podněcují boti a trollové akce proti nouzovému stavu. Používají se k tomu hashtagy jako #ReopenAmericaNow a #StopTheMadness. Podobná cílená online dezinformační kampaň proběhla v USA už v roce 2016. Podle Roberta Muellera, bývalého ředitele FBI, který měl vyšetřování celého případu na starosti, není pochyb o tom, že hnacím motorem bylo Rusko. Odborníci se ale neshodnou, zda tehdy byla cílem podpora zvolení Donalda Trumpa, nebo jestli nešlo jen o další polarizaci již tak rozdělené americké společnosti.

Brooke Binkowski, šéfredaktorka factcheckingového webu Truth or fiction a bývalá ředitelka stejně zaměřeného webu Snopes, který dlouhou dobu spolupracoval s Facebookem, uvedla, že by novináři při psaní článků o protestech měli vzít do úvahy právě dezinformace. A právě kvůli šíření neověřených informací na největší sociální platformě ztratili novináři, zabývající se ověřováním zpráv, ve Facebook důvěru. Ten navíc jejich připomínky dlouhodobě ignoroval. „Použili nás pro krizové PR, nebrali nás vážně,“ říká Binkowski. „Jde jim jen o to, aby vypadali před veřejností dobře.“

Osvoboďte Michigan, Minnesotu a Virginii!

Videa protestujících z celých Států ukazují masové protesty. Lidé žádají po guvernérech, aby otevřeli ekonomiku. Trvá to už několik týdnů a Donald Trump jen přilil olej do ohně tím, že v jednom ze svých tweetů požadoval „osvobození“ států jako Michigan, Minnesota nebo Virginie. Identická rétorika se na sociálních sítích šíří jako požár. A příčina je vždy stejná: Trollové a boti se snaží využít dezinformace a prosadit otevření ekonomiky. Důvod? Nejasný. Ale důsledky viditelné: opět ještě větší rozdělení společnosti.

Christopher Bouzy, zakladatel trackingové platformy Bot Sentinel, provedl pro magazín Business Insider analýzu sociálních sítí a objevil dezinformační trolly a boty se stejnými hashtagy: #ReOpenNC, #ReopenAmericaNow, #StopTheMadness, #ENDTHESHUTDOWN a #OperationGridlock. Modus operandi je stále stejný: boti, dezinformace, falešná data. Cílem je vnutit veřejnosti falešný pocit bezpečí. „Pro klasifikaci jednotlivých účtů používáme strojové učení a umělou inteligenci,“ říká Bouzy. „Neautentické účty zvyšují dezinformace a nepřesnou statistiku. Kromě toho používají lživé informace jako argument k tomu, aby se tvrdá opatření uvolnila,“ říká Bouzy. „Spousta z těchto účtů také šíří bizarní konspirační teorie, třeba že demokraté používají Covid-19 jako způsob k likvidaci amerických svobod, a proto, aby odradili Američany od voleb.

Tiskový mluvčí Twitteru, kde kampaně probíhají, popřel, že by společnost šíření dezinformací prostřednictvím botů a trollů umožňovala. Kritizoval také metodologii výzkumu, která využívá veřejně dostupné informace. Twitter dokonce poukázal na svoji „zprávu o transparentnosti“, ta ovšem poskytuje pouze obecné údaje o tom, kolik reakcí na spam a dezinformace platforma přijme od svých uživatelů ve formě hlášení. „Odstranili jsme už více než 2 200 tweetů. Naše automatické kontrolní systémy zkoumaly více než 3,4 milionu účtů, které se na diskuze o Covid-19 vyloženě zaměřovaly a postovaly do nich spam nebo manipulativní informace,“ popisuje v oficiálním dokumentu Twitter.

Když se to trochu „přetweetne“

Bouzy uvádí, že množství neautentické aktivity okolo pandemie Covid-19 přesahuje dalece všechno, co kdy v životě viděl. Je podle něj velmi obtížné kvantifikovat rozsah problémů a dohlédnout jeho dosah, ale existuje minimálně „několik stovek“ účtů, které dezinformace sdílejí. „Tyto účty šíří dezinformace o tom, proč je bezpečné vrátit se do práce a k normálním aktivitám už teď,“ říká Bouzy. „Neautentické účty snižují závažné nebezpečí COVID-19, sdílejí nepřesné informace o smrtnosti viru. Problém je tak vážný také proto, že neautentické účty retweetuje spousta běžných uživatelů Twitteru. Některé z nich mají velmi mnoho followerů, což výrazně zvyšuje jejich dosah i vizibilitu.“

Podle New York Times šířili čínští agenti v březnu na sociálních médiích informace, že Trumpova administrativa chce uzamknout celou zemi a do ulic povolat armádu. Bílý dům následně tyto spekulace popřel. To ovšem byly pouze jedny z dezinformací, které se na sociálních sítích šířily z neautentických zdrojů.

Sociální média se snaží proti problému bojovat, ale nemají šanci stihnout všechno. A co se samotných protestů týče, tak i jejich účastníci připouštějí, že nejsou tak úplně spontánní. Guardian uvádí, že některé z protestů jsou podporovány bohatými konzervativními skupinami, michiganský protest měl údajně sponzorovat jeden z členů rodiny Trumpovy tajemnice Betsy DeVosové.

Dezinformace fungují. Bohužel

Brooke Binkowski z webu Truth or Fiction mimo jiné pro Business Insider řekla, že média mají problém s pokrytím protestů, které jsou „absolutně neautentické a koordinované“. „Novinářům to dost často nedochází, i když se snaží najít druhou stránku protestů,“ říká Binkowski. Podle ní se někdo snaží ve Spojených státech vyvolat chaos a podporovat protesty proti karanténě. Podobně jako se to dělo v roce 2016 při prezidentských volbách. „Dát slovo násilným extremistům je stará osvědčená metoda, jak přivodit kolaps v nestabilních státech,“ říká Binkowski.

Ve státech, jako je Georgia, Jižní Karolína či Tennessee, už ohlásili, že karanténa brzy skončí a všichni se budou moct vrátit k běžnému životu. Znovuotevření jednotlivých států může mít ale katastrofické důsledky.

Boti a trollové publikují informace, které mohou vystavit spoustu lidí smrtelnému nebezpečí. Ve státech, jako je Georgia, Jižní Karolína či Tennessee, už ohlásili, že karanténa brzy skončí a všichni se budou moct vrátit k běžnému životu. Znovuotevření jednotlivých států může mít ale katastrofické důsledky. Zatím není jasné, kdo za dezinformační kampaní, která podporuje hnutí proti karanténě, vlastně stojí. Je ale pravděpodobné, že mu na zdraví občanů Spojených států zas až tak moc nezáleží. Možná naopak. Záleží mu na jejich „nezdraví“.

Související…

Sociální sítě? Samá dezinformace, myslí si Američani
Jan Handl

foto: Profimedia, zdroj: Business Insider

Tipy redakce

Jan Rak: Ráj na zemi nastane tehdy, až připustíme, že si realitu tvoříme sami

Jan Rak: Ráj na zemi nastane tehdy, až připustíme, že si realitu tvoříme sami

Je realita to, co vidíme? Nebo si ji každý z nás vytváří po svém? Co nám vlastně o...

Jak na městský stres? Můžete se odstěhovat, nebo vyzkoušet toto

Jak na městský stres? Můžete se odstěhovat, nebo vyzkoušet toto

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...