fbpx

Jedním ze stresových momentů pro rodiče s dětmi může být cesta letadlem. Jak ji zvládnout tak, aby byl let klidný pro vás, vaše dítě, ale také pro ostatní cestující?

Zveřejněno: 10. 6. 2019

Létání s dětmi má několik specifik již při koupi letenky. Údaje o dítěti je totiž nutné zadat do rezervačního systému letecké společnosti. Důležité je vědět, že při přepravě letadlem se děti rozdělují na novorozence, tzv. infants (obvykle 0–2 roky) a děti (obvykle 2–12 let). Novorozenci standardně cestují bez nároku na vlastní sedadlo, děti vlastní sedačku mít musejí. Myslete rovněž na to, že dítě potřebuje vlastní cestovní doklad (cestovní pas nebo občanský průkaz, jde-li o cestu v rámci Schengenského prostoru).

Jestliže se chystáte na dovolenou s dítětem, aniž by s vámi cestovali jeho rodiče, myslete na to, že je nutné mít u sebe rodičovský písemný souhlas. Některé země takový doklad přímo vyžadují, jiné nikoli. Informaci, jak je to právě ve vaší cílové zemi, získáte na webových stránkách českého Ministerstva zahraničí, potažmo na velvyslanectví daného státu v ČR.

Vždy je však lepší, když si písemný souhlas rodiče či zákonného zástupce dítěte necháte vystavit. Dokument by měl obsahovat jméno a příjmení, datum narození a číslo cestovního dokladu dítěte. Stejné údaje je potřeba uvést i ve vašem případě jako osoby, která dítě na cestě doprovází. Dále uveďte destinaci a termín cesty. Dokument podepisuje zákonný zástupce dítěte, podpis je nutné úředně ověřit. Doporučuje se mít dokument ve dvou jazykových verzích (česky a anglicky). 

Co s dítětem na letišti

Čekání na letišti se někdy dětem může zdát nekonečné. Využijte proto různé možnosti, jak dítě rozptýlit. Na Letišti Václava Havla Praha je například možné využít osm dětských koutků. Nacházejí se zde dva velké koutky a několik menších přímo u gatů. Na palubě letadla vám pomůže, pokud s sebou vezmete oblíbenou hračku, pohodlný polštář či vlastní deku. Řada dopravců nabízí zábavní program pro děti či batůžky s hračkami.

Spoustu otázek vyvolává dětská strava na palubě letadla. Pro malé dítě si můžete vzít do letadla tolik jídla a pití, kolik budete během cesty potřebovat.

Rodiče malých dětí pak jistě ocení přebalovací pulty – ruzyňské letiště jich má hned 47 a jsou k dispozici na všech dámských i pánských toaletách. Půjčit si můžete i dětské kočárky pro cestu s dítětem až ke vstupu do letadla. Kočárek je možné bezplatně půjčit a u letadla zase odevzdat. Celkem je k dispozici 145 kočárků. Pokud se chystáte na bezpečnostní kontrolu s vlastním kočárkem, můžete na Terminálu 2 ruzyňského letiště využít speciální přednostní průchod. Ušetříte si tím čas a absolvování bezpečnostní kontroly bude pro vás i vaše dítě pohodlnější.

S dítětem na palubě

Spoustu otázek vyvolává dětská strava na palubě letadla. Pro malé dítě si můžete vzít do letadla tolik jídla a pití, kolik budete během cesty potřebovat. Ale pozor! Tekutou stravu je nutné mít v uzavíratelných nádobách. Při dodatečné bezpečnostní kontrole potom bude tekutý obsah prověřován na nezávadnost. Na dětskou stravu je také nutné upozornit bezpečnostního pracovníka a předložit ji ke kontrole zvlášť.

Na dálkových letech požádejte o sedačku v první řadě. Zde je totiž dost prostoru pro malou vaničku, do které dítě uložíte. Tu si můžete u některých aerolinek zarezervovat zdarma při koupi letenky, nejpozději však 24 hodin před odletem. V letadlech na krátké vzdálenosti je ale první řada zpravidla vyhrazena pro cestující business třídy, proto se u své aerolinky informujte na další možnosti.

Související…

Na co se připravit před odletem? Řasenka je tekutina, k lékům si vezměte potvrzení
Klára Kutilová

foto: Shutterstock, zdroj: Letiště Praha

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...