fbpx

Společnosti Volvo Cars a Varjo umožnily vůbec poprvé v historii řídit skutečný vůz s náhlavní soupravou pro rozšířenou realitu

Zveřejněno: 5. 6. 2019

Budoucnost vývoje automobilů už není velkou neznámou. Automobilka Volvo Cars a finská společnost Varjo, která se zaměřuje na výrobu špičkových náhlavních souprav pro rozšířenou realitu, jako první na světě společně vytvořily koncept smíšené reality, který umožní provádět hodnocení prototypů, designu a technologií aktivní bezpečnosti.

Uvedenou spolupráci dále posílí rozhodnutí investičního fondu Volvo Cars Tech Fund investovat do společnosti Varjo finanční prostředky. Fond Tech Fund založila společnost Volvo Cars, aby jeho prostřednictvím mohla investovat do technologických startupů s vysokým potenciálem.

Poprvé s virtuálními brýlemi

Společnosti Volvo Cars a Varjo umožnily vůbec poprvé v historii řídit skutečný vůz s náhlavní soupravou pro rozšířenou realitu, díky čemuž bylo možné za účelem dalšího produktového vývoje hladce přidat virtuální prvky nebo kompletní funkce, které na řidiče i senzory vozu působily jako skutečné. To se zatím žádnému jinému výrobci automobilů nepodařilo.

Náhlavní souprava Varjo XR-1, kterou firmy představily na konci května na veletrhu Augmented Reality World Expo v kalifornském městě Santa Clara, nabízí fotorealistickou smíšenou nebo virtuální realitu ve velmi vysokém rozlišení, přičemž se jedná o zatím nejlepší řešení svého druhu. Vzhledem k uvedeným informacím může souprava XR-1 přispět k radikálnímu snížení doby vývoje nových produktů, protože nabízí nový způsob, jak v podstatě ihned vyhodnotit úspěšnost funkcí a designových či konstrukčních prvků.

Jak řídit budoucí vozy

Ve srovnání s předchozím řešením se může souprava XR-1 navíc pochlubit kamerami s vysokým rozlišením a nabídkou smíšené reality. To dává designérům a konstruktérům automobilky Volvo Cars možnost „řídit“ budoucí vozy Volvo a hodnotit všechny jejich funkce v simulačním prostředí mnoho let předtím, než budou fyzicky vyrobeny. Tak může automobilka vyvíjet ta nejbezpečnější vozidla, která budou nabízet úžasný uživatelský zážitek.

Náhlavní souprava XR-1 umožní inženýrům automobilky Volvo Cars mnohem snáze vyvíjet a hodnotit technologie aktivní bezpečnosti.

„S tímto konceptem smíšené reality můžeme začít s hodnocením designu a technologií už ve fázi, kdy jsou doslova jen na papíře,“ uvedl Henrik Green, ředitel pro vývoj technologií ve společnosti Volvo Cars. „Namísto běžného statického způsobu hodnocení nových produktů a nápadů můžeme začít hned testovat naše koncepty na silnici. Současně se jedná o přístup, který představuje značné snížení nákladů na vývoj, protože nám pomůže identifikovat priority a odstranit překážky v rané fázi procesu navrhování a vývoje.“

Náhlavní souprava XR-1 dále umožní inženýrům automobilky Volvo Cars mnohem snáze vyvíjet a hodnotit technologie aktivní bezpečnosti. Experti na bezpečnost ve výzkumných centrech automobilky Volvo na území Švédska budou mít nyní možnost řídit skutečná auta s náhlavní soupravou XR-1, díky čemuž získají možnost prostřednictvím rozšířené reality v prostředí reálného světa virtuálně testovat systémy aktivní bezpečnosti.

Spojení dvou světů

Vysoce přesná technologie sledování pohybů očí integrovaná v soupravě XR-1 dokáže snadno vyhodnotit, jakým způsobem řidiči využívají nové funkce a zda jsou přitom nějak rozptylováni. Díky tomuto přístupu, který umožňuje měřit úroveň rozptylování jednotlivými funkcemi, dokáže společnost Volvo Cars vyvíjet nové technologie, které nebudou nikterak narušovat soustředěnost řidiče.

Společnost Volvo Cars se v rámci automobilového průmyslu stala průkopníkem ve využívání rozšířené a virtuální reality při navrhování a vývoji svých produktů.

„Na úplném začátku stála naše vize, na jejímž základě jsme chtěli vytvořit produkt, který by plynule spojil reálný svět a virtuální realitu,“ uvedl Niko Eiden, zakladatel a generální ředitel společnosti Varjo. „Neuvěřitelně vyspělé způsoby, jakými společnost Volvo Cars soupravu XR-1 využívá, jen dokazují, že technologie značky Varjo umožňuje věci, které byly dříve nemyslitelné. Společně s automobilkou Volvo jsme vykročili do nové éry profesionálního využívání smíšené reality.“

Související…

Dárek k svátku dětem i jejich rodičům? Maximální bezpečnost na silnicích
Klára Kutilová

Společnost Volvo Cars se v rámci automobilového průmyslu stala průkopníkem ve využívání rozšířené a virtuální reality při navrhování a vývoji svých produktů. Její partnerství se společností Varjo představuje nejnovější a nejvyspělejší demonstraci silné pozice společnosti v této oblasti. „Varjo je v rámci svého pole působnosti jasným lídrem,“ říká Zaki Fasihuddin, generální ředitel investičního fondu Volvo Cars Tech Fund. „Kromě toho, že technologie této společnosti působí do budoucnosti velmi slibně, nabízejí automobilce Volvo Cars již dnes jasné a plodné využití. Varjo je ukázkovým příkladem typu společností, které hledáme, abychom do nich mohli investovat.“

foto: Volvo Cars, zdroj: Augmented Reality World Expo

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...