fbpx
Zveřejněno: 8. 7. 2017

Český spotřebitel se po letech, kdy pro něj při výběru pečiva hrála hlavní roli cena a podléhal kouzlu pestré nabídky dopékaného pečiva, vrací k tradici a hledá kvalitu. Alespoň tak to vnímají pekaři, kteří získali výroční ocenění Chléb roku, jež se uděluje v rámci akce Dny chleba. Lidé se vracejí k tradiční chti a kvalitě.

Ocenit poctivé tradiční pekařské řemeslo a zároveň přiblížit opět jeho produkty českému spotřebiteli - to je cíl tradiční slavnosti a národní soutěže Chléb roku. Letošními vítězi se staly pekárny Beas Choustníkovo Hradiště, MaJa Dolní Dunajovice a Pecud v.o.d. Žandov. Jejich pekaři upekli nejlepší chleby v kategoriích Konzumní chléb, Řemeslný chléb a Chléb bez hranic.

Právě tyto výrobky se zároveň díky vítězství v soutěži dostanou i na pulty sítě obchodů Tesco, které je strategickým partnerem akce a snaží se tak podporovat toto tradiční řemeslo i zvýšit prestiž českých pekařských výrobků.

Kvalita vítězí nad slevami

"Dřív se zákazníci řídili prakticky ve všech směrech pouze cenou, což dnes už tak úplně neplatí, čím dál více se zajímají o kvalitu, složení a původ výrobků," říká Bedřich Syrovátko, majitel společnosti Beas, v jejíž pekárně upekli nejlepší Konzumní chléb roku. A potvrzují to i slova Martina Abrahama z rodinné pekárny Pecud Žandov, odkud pochází celozrnný chléb Maratonec, jenž uspěl v kategorii Chléb bez hranic.

"V současnosti vnímáme velký obrat k retro výrobkům a větší zájem mají zákazníci také o žitné výrobky. Nově například vyrábíme Zrninový chléb, který obsahuje pouze zrna pšenice, žita, lnu, slunečnice a dalších obilovin, neobsahuje mouku ani droždí. Ale klasická šumava je samozřejmě stále nejpopulárnější."

shutterstock 440667097

Základ je najít si svého pekaře, který peče kvalitní chléb

A co zmíněné, a stále ještě oblíbené dopékané polotovary? "Pokud se konzumují čerstvě upečené, nepochybně i přes vyšší cenu některé zákazníky zaujmou a mají své opodstatnění. Problém bych však viděl v jejich složení, obsahují totiž poměrně velké množství potravinářských přídatných látek. A navíc se takový chleba ze zmraženého polotovaru dopéká poměrně těžce, i proto nemůžou tyto polotovary klasickému chlebu konkurovat," konstatuje Bedřich Syrovátko.

Najít si svého pekaře

Když přijde řeč na to, jak tedy vlastně kvalitní a poctivý chléb vybrat, jsou rady vítězných pekařů vesměs totožné. Důležité je podle nich zkoušet a najít si "svého" pekaře. Přitom ale ne vždy je vyšší cena zárukou vyšší kvality. "Pokud chcete kvalitu, není nic jednoduššího než pátrat po složení a ptát se, zda je chléb čerstvý, nebo pouze rozpečený," upřesňuje Martin Abraham a dodává, že třeba tradiční český kvasový chléb má svá specifika a měl by se vyrábět dle cechovní normy – tedy z žitného kvasu bez droždí.

Zástupce pekárny z Choustníkova Hradiště pak s nepopiratelnou vášní pro své řemeslo doplňuje: "Kvalitní chléb by měl mít pravidelný, optimálně klenutý tvar a přiměřeně velký objem a je už jedno, zda preferujete chléb pomoučený nebo lesklý s barvou jiskrně kaštanovou. Kůrka by pak měla být stejnoměrně zabarvená, pružná, pozvolně přecházející do střídy a vůně. Prostě chlebová a aromatická, mělo by být cítit, z jakých surovin je chleba upečený."

Pokud si chce tedy člověk na chlebu opravdu pochutnat a pokud chce podpořit tradici a kvalitu českého pečení, měl by se hlavně ptát a informovat. Kvalitní chléb se mimochodem pozná také podle toho, že do druhého dne neztvrdne tak jako rozmražený polotovar.

foto: Shutterstock

Tipy redakce

Profesor Jan Rak: Ráj na zemi nastane, až zjistíme, že si realitu vytváříme sami

Profesor Jan Rak: Ráj na zemi nastane, až zjistíme, že si realitu vytváříme sami

Je realita to, co vidíme? Nebo si ji každý z nás vytváří po svém? Co nám vlastně o...

Teorie spiknutí vítězí: Třetina mileniálů v USA pochybuje, zda je Země kulatá

Teorie spiknutí vítězí: Třetina mileniálů v USA pochybuje, zda je Země kulatá

Tajná spiknutí okolo celebrit nejsou až tak nová. To první se objevilo na sklonku...

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.