fbpx

#denoffline: S Věrou Jourovou jsme prozatím online probrali, jak to má s papírovými mapami a mobilem. V sobotu bude offline

Zveřejněno: 27. 9. 2018

Protože bude v sobotu #denoffline a my budeme moct jen těžko zkontrolovat, jak tento novodobý svátek naši ambasadoři prožijí, tak jsme se některých zeptali dopředu. Eurokomisařka Věra Jourová stráví sobotu v Bruselu a převážně v posteli. Virus totiž není v původním smyslu to, co přichází po sítích a útočí na počítače.

Související…

Den offline zkusí být Kovy, šéf Rohlíku i eurokomisařka. Co vy?#denoffline Václava Macha: místo mobilu pilka, hoblík a dlátoEurokomisařka: internet udělal z novinářů ohrožený druh

Vzpomenete si, kdy jste naposledy byla celý den offline?

Letos v létě na dovolené. Byla jsem dva dny na velmi slabém signálu a s velmi silnou vůlí se opravdu odstřihnout. Byl to dokonalý a blahodárný výpadek, který doprovázela i trocha abstinenčních příznaků. Ale třeba bych si za půl roku zvykla... No, asi spíš ne.

Co vám bude během Dne offline nejvíc chybět, a co zase vůbec?

Den offline budu trávit v Bruselu, takže mi budou chybět zprávy o dění doma. Zprávy ze světa chytím v televizi... 

Co vlastně máte na offline sobotu v plánu?

Původní plán byl ráno vyrazit na kafe s kamarádkou, pak jsem chtěla něco pokoupit do zanedbané domácnosti. No, možná spíš něco na sebe. Odpoledne jsem chtěla vyrazit na kole do Waterloo... Je tady krásné babí léto. Jenže bohužel změna.

Digitální stopu zanecháte, i kdybyste sami na síti aktivně nebyli. Bezpečnostní kamery už jsou opravdu na každém rohu.

Už týden přecházím otravnou virózu, nelepší se to, takže počítám, že program bude následující: spát, napařovat, spát, číst, spát... A když nebudu spát, tak si poslechnu Werichovo Fimfárum. Pak budu spát a číst si.

Má podle vás člověk v 21. století reálnou šanci zachovat si soukromí?

Nemá. Digitální stopu zanecháte, i kdybyste sami na síti aktivně nebyli. Bezpečnostní kamery už jsou opravdu na každém rohu. Je ale velká šance, že přístup do vašeho soukromí díky přísným zákonům hned tak někdo nezneužije. A když, tak riskuje sankci. Buďme tedy opatrní, ale nebuďme paranoidní.

denoffline box

Kdy jste naposledy použila „papírovou mapu“? A kde je váš telefon, když spíte?

Mapu? V létě ve Francii ve městě Arles. Miluju papírové mapy. V Praze jich mám plnou bednu. Když se na nějaké místo vracím, v bedně sentimentálně zalovím, láskyplně mapu uložím do kufru... Pokud mě kolegové aspoň na chvíli vypustí ze řetězu, vyrážím večer na obhlídku. No a mobil? No jasně, přiznávám. Spí se mnou...

foto: Archiv Věry Jourové

Tipy redakce

USA v záplavě fake news: Třetina mileniálů pochybuje, zda je Země kulatá

USA v záplavě fake news: Třetina mileniálů pochybuje, zda je Země kulatá

Tajná spiknutí okolo celebrit nejsou až tak nová. To první se objevilo na sklonku...

Profesor Jan Rak: Ráj na zemi přijde, až zjistíme, že si realitu tvoříme sami

Profesor Jan Rak: Ráj na zemi přijde, až zjistíme, že si realitu tvoříme sami

Je realita to, co vidíme? Nebo si ji každý z nás vytváří po svém? Co nám vlastně o...