fbpx

Vědci z univerzity v Texasu se snaží přijít na kloub záhadnému zmizení původní generace amerických psů, k němuž došlo před 10 tisíci lety

Zveřejněno: 17. 9. 2018

Předkové amerických psů do nové vlasti přišli před nějakými 10 tisíci lety až ze Sibiře. To, že by v současných amerických psech kolovala tak trochu ruská krev, zřejmě nehrozí. Hrozí jim ale něco jiného. Nádorová onemocnění.

Související…

Proč by si na očkování proti rakovině děložního čípku měli zajít i chlapci
Kateřina Hájková

Podle nové studie provedené výzkumníky z univerzity v Texasu, která byla zveřejněna v americkém odborném časopise Science, nese DNA amerických psů shodné znaky jako DNA sibiřských vlků. A toto DNA v sobě bohužel nese i rakovinový nádor. Ten je údajně zároveň i příčinou vymizení celé jedné rasy a generace.

Rakovina přetrvá věky

Texaští vědci nashromáždili genetické informace z 71 pozůstatků dávných amerických psů a zjistili, že ti stáli již od prvopočátečního osidlování po boku indiánů, původních obyvatel Ameriky. Přišli sem tedy společně s nimi a usadili se po celé Severní, střední a Jižní Americe. Smutné je, že jediné dědictví, které tato silná rasa zanechala svým nástupcům, je přenosný genom rakoviny.

Je zvláštní představit si, že tyto pradávné rakovinné buňky stále existují a šíří se dál.

Že si tato zákeřná nemoc nevybírá a postihuje nejen lidi, ale i příslušníky zvířecí říše, se samozřejmě vědělo. Ale že si ji zvířata mohou předávat po generace s tím, že je genom nádoru starý stovky let? To je informace zcela nová a ojedinělá. „Genom rakoviny, který jsme objevili, byl pro nás skutečným překvapením,“ říká k tomu na serveru Futurity Anna Linderholmová, asistentka antropologie na univerzitě v Texasu, která řídí laboratoř bio-archeologie a genomiky. „Je zvláštní představit si, že tyto pradávné rakovinné buňky stále existují a šíří se dál. A ještě zvláštnější je, že s nimi žije již tolik generací potomků starých amerických psů,“ dodává.

husky

Původní američtí psi téměř vyhynuli, nechali po sobě ale geny s rakovinou


Bližší pohled na charakter starých genomů amerických psů pocházejících ze Sibiře pak ukazuje, že po příjezdu evropských osadníků téměř úplně vymizeli, což by znamenalo velmi malou pravděpodobnost, že se tento genom objeví u moderních amerických psích plemen. Malá pravděpodobnost ale neznamená žádnou pravděpodobnost.

Kdo způsobil vyhynutí?

Populace těchto psů de facto obývala všechny kouty rozlehlého amerického kontinentu. Po příchodu Evropanů ale podle vědců prakticky vymizela. Jednou z teorií je, že její vyhynutí způsobil přenositelný genom rakoviny. Ale vysvětlení může být i jiné.

Psi indiánů zkrátka mohli podlehnout novým psím rasám, které do země dovezli Evropané.

Náhlé zmizení původem sibiřských psů v Americe může souviset i s evropskou kolonizací. Další podrobnosti ještě nejsou známy. Když si ale vybavím Londonova Bílého tesáka, kterého člověk nutil bojovat a podporoval v něm jeho divokost, která jej v konečném důsledku vedla do záhuby, dokážu si takovou situaci živě představit. Psi indiánů zkrátka mohli podlehnout novým psím rasám, které do země dovezli Evropané. Tak jako nakonec podlehli Evropanům indiáni.

foto: Shutterstock, zdroj: Texas A&M Study

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...