fbpx

Děti považují hlasového asistenta za člena rodiny. Pak se diví, že rodiče neslyší na rozkazy

Zveřejněno: 19. 7. 2018

„Alexo, prdni si!“ hlaholí sedmiletá dvojčata, zatímco rodiče a návštěva je pobaveně pozorují. Co může být lepšího než pomůcka, která zabaví děti. Je Alexa reagující na hlas dokonalejší rodičovský zlepšovák, než byly svého času jednorázové plíny?

Související…

Alexo, Siri, dělej! Děti berou hlasové asistenty jako sluhyKde je myčka? Pusť mi hudbu! Co na to hlasový asistent?Dětem bez výchovy říkám ztracené děti, prozradila Flowee Jana Bernášková

Podle deníku The Times se ukazuje, že děti mají sklony vnímat Alexu, tedy hlasového asistenta od Amazonu, jako člena rodiny. A její hlas je pro ně potvrzením její humánnosti. Tým z Univerzity of Washington přišel na to, že děti konverzují s Alexou od raného věku.

Internet je plný rozladěných rodičů, kteří si na podivnou posedlost svých potomků Alexou stěžují.

Děti se například bojí toho, že by Alexu mohly urazit. Pro novou generaci tedy rozdíl mezi člověkem a umělou inteligencí začal splývat, děti začaly robotům přisuzovat schopnost lidského vnímání. Většina dětí, které prošly testem univerzity, věří, že Alexa může být jejich kamarádka, a devadesát procent z nich si dává pozor, aby nezranily její city.

Umělá hlídačka

V říjnu má přijít na trh „hlídačka“ Aristotel, která obsahuje umělou inteligenci (výrobce Mattel). Řada rodičů a odborníků ale začíná poukazovat na to, že podobné vynálezy vedou k poškození přirozeného vývoje dětí. Varují před nedozírnými důsledky, které bude mít na děti skutečnost, že se o ně namísto milující, starostlivé rodiny bude starat robot.

Internet je plný rozladěných rodičů, kteří si na podivnou posedlost svých potomků Alexou stěžují. Hunter Walk ze San Franciska si například v blogu stěžuje, že z jeho dcery roste „nepříčetná kráva“. A dodává, že si všichni zaděláváme na problém, protože děti nechápou, proč můžou dirigovat Alexu, ale ne ostatní lidi.

Vlna protestů Amazon zjevně poněkud vyděsila, tak přišel s lehkou obměnou: nový prototyp alespoň chválí dítě, které řekne prosím a děkuji…

Hunter Walk ze San Franciska si například v blogu stěžuje, že z jeho dcery roste nepříčetná kráva.

Britská charita NSPCC, která se dlouhodobě zabývá dětmi, ale radí, že rodiče mají být i tak obezřetní. Mít v domácnosti robot nebo přístroj vybavený umělou inteligencí ukolébává pozornost rodičů a vyvolává „falešný pocit bezpečí“. Včetně falešného pocitu jakési umělé „výchovy“ potomka. Pokud tedy nechcete mít doma „nepříčetnou krávu“ nebo nezvladatelného „hajzlíka“, zapomeňte na to, že si od rodičovství můžete konečně odpočinout.

foto: Shutterstock, zdroj: The Times

Tipy redakce

U elektromobilů je ekologičtější provoz. Ovšem výroba kvůli bateriím nikoli

U elektromobilů je ekologičtější provoz. Ovšem výroba kvůli bateriím nikoli

Na konci devatenáctého století představovaly elektromobily špičku tehdejší...

Naše kultura potřebuje pomoct, říká jazzový kytarista Rudy Linka

Naše kultura potřebuje pomoct, říká jazzový kytarista Rudy Linka

S jazzovým hudebníkem a kytaristou jsme se sešli v restauraci nedaleko...

Twitter uživatelům ukazuje, co si o nich myslí. Někdy je to úplně mimo

Twitter uživatelům ukazuje, co si o nich myslí. Někdy je to úplně mimo

Inferred interests neboli „odvozené zájmy“ je název funkce sociální sítě Twitter,...

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.