fbpx

K obědu anabolika a ve vzpomínkách neurotické dětství aneb proč mnozí muži ztrácejí normální vztah ke svému tělu

Zveřejněno: 28. 7. 2018

Na Západě přibývá mužů, kteří trpí anorexií a bulimií. Jsou mezi nimi chlapci, mladíci, stejně jako pánové v nejlepších letech. A mnozí z nich ani netuší, že patří do skupiny lidí ohrožených poruchami příjmu potravy, popisuje britský Guardian.

Související…

Novorozenci poznají, co je pro ně dobré. Jejich výživu kazí rodiče a marketingStres si vytváříme tím, že se nedokážeme přijmout, říká výživová poradkyněMargit Slimáková: léčení nemocí je hašení požáru, lepší je prevence výživou

V obecném povědomí jsou tyto problémy spojovány hlavně s dívkami a ženami mladších věkových skupin. Prokletím naší civilizace, kterou se stala přehnaná touha po dokonalém vzhledu, stále více trpí i muži.

Nejčastěji se jedná o muže ve věku mezi 20 a 40 lety, ale roste i počet těch, kteří se blíží důchodovému věku.

Přední britský psycholog William Rhys Jones se zabývá touto problematikou již několik let. V průběhu svého výzkumu zaznamenal, že nejenom v jeho rodné Velké Británii přibývá rok od roku mužů, kteří končí v péči psychologů a lékařů, protože trpí vážnými formami anorexie a bulimie, které vyžadují hospitalizaci v nemocnici. Nejčastěji se jedná o muže ve věku mezi 20 a 40 lety, ale roste i počet těch, kteří se blíží důchodovému věku.

K obědu anabolika

Důvody, proč tomu tak je, jsou v podstatě podobné jako u žen. Moderní muži touží vypadat jako filmové a sportovní hvězdy. Stejně jako ženy věří, že pokud budou „superštíhlí“, zastaví neúprosný čas a budou stále mladí.

A tak se miliony mužů v Evropě a severní Americe potí v posilovnách, cpou se anaboliky a normální jídlo považují za svého nepřítele. "Řada z nich si nechce ani připustit, že s nimi není něco v pořádku a pak se velmi diví, když vedle poruch příjmu potravy trpí kardiovaskulárními chorobami, které způsobují právě anabolické steroidy," říká Rhys Jones.

Nezodpovědné matky

Znepokující je podle psycholga také fakt, že anorexií či bulimií trpí čím dál víc chlapců v předškolním a nižším školním věku. Ti jsou většinou obětí svých úzkostlivých matek, které samy často měly nebo stále mají problémy s poruchami příjmu potravy.

U dětí s nedostatečnou výživou se častěji objevují závažné psychické problémy, včetně depresí a neuróz.

Tyto ženy se bojí, aby jejich potomci nebyli tlustí a chtějí, aby splňovali jejich přehnané požadavky na to, jak mají vypadat současné "moderní" děti. Neuvědomují si však, že svým potomkům v podstatě ničí život a připravují u nich podhoubí pro nejrůznější zdravotní komplikace, které vznikají z nedostatku příjmu potravin, jež obsahují bílkoviny, mastné kyseliny a zdravý cholesterol. U dětí s nedostatečnou výživou se také častěji objevují závažné psychické problémy, včetně depresí a neuróz.

foto: Shutterstock, zdroj: The Guardian

Tipy redakce

Fotíte? 99 procent fotek, které pořídíte, nikoho nezajímá. Vlastně ani vás

Fotíte? 99 procent fotek, které pořídíte, nikoho nezajímá. Vlastně ani vás

Novinář Chris Taylor na serveru Mashable pregnantně vyjádřil stav , ve kterém se...

Jak připravit dítě o zážitek? Pusťte mu hned po akci video z jeho akce

Jak připravit dítě o zážitek? Pusťte mu hned po akci video z jeho akce

Kamera je úžasný vynález. Dokáže zaznamenat skutečnost a uchovat ji v reálné...

S Tomášem Zimou o roce 2050: Snad nás technika neodlidští a planeta unese

S Tomášem Zimou o roce 2050: Snad nás technika neodlidští a planeta unese

Přiznám se, že jsem tu od promoce nebyl. Tedy nějakých patnáct let. V Karolinu to...

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.