fbpx

K obědu anabolika a ve vzpomínkách neurotické dětství aneb proč mnozí muži ztrácejí normální vztah ke svému tělu

Zveřejněno: 28. 7. 2018

Na Západě přibývá mužů, kteří trpí anorexií a bulimií. Jsou mezi nimi chlapci, mladíci, stejně jako pánové v nejlepších letech. A mnozí z nich ani netuší, že patří do skupiny lidí ohrožených poruchami příjmu potravy, popisuje britský Guardian.

Související…

Novorozenec dobře ví, co má jíst. Jeho výživu kazí rodiče a marketingStres si vytváříme tím, že se neumíme přijmout, říká výživová poradkyněMargit Slimáková: léčení nemocí je hašení požáru, lepší je prevence výživou

V obecném povědomí jsou tyto problémy spojovány hlavně s dívkami a ženami mladších věkových skupin. Prokletím naší civilizace, kterou se stala přehnaná touha po dokonalém vzhledu, stále více trpí i muži.

Nejčastěji se jedná o muže ve věku mezi 20 a 40 lety, ale roste i počet těch, kteří se blíží důchodovému věku.

Přední britský psycholog William Rhys Jones se zabývá touto problematikou již několik let. V průběhu svého výzkumu zaznamenal, že nejenom v jeho rodné Velké Británii přibývá rok od roku mužů, kteří končí v péči psychologů a lékařů, protože trpí vážnými formami anorexie a bulimie, které vyžadují hospitalizaci v nemocnici. Nejčastěji se jedná o muže ve věku mezi 20 a 40 lety, ale roste i počet těch, kteří se blíží důchodovému věku.

K obědu anabolika

Důvody, proč tomu tak je, jsou v podstatě podobné jako u žen. Moderní muži touží vypadat jako filmové a sportovní hvězdy. Stejně jako ženy věří, že pokud budou „superštíhlí“, zastaví neúprosný čas a budou stále mladí.

A tak se miliony mužů v Evropě a severní Americe potí v posilovnách, cpou se anaboliky a normální jídlo považují za svého nepřítele. "Řada z nich si nechce ani připustit, že s nimi není něco v pořádku a pak se velmi diví, když vedle poruch příjmu potravy trpí kardiovaskulárními chorobami, které způsobují právě anabolické steroidy," říká Rhys Jones.

Nezodpovědné matky

Znepokující je podle psycholga také fakt, že anorexií či bulimií trpí čím dál víc chlapců v předškolním a nižším školním věku. Ti jsou většinou obětí svých úzkostlivých matek, které samy často měly nebo stále mají problémy s poruchami příjmu potravy.

U dětí s nedostatečnou výživou se častěji objevují závažné psychické problémy, včetně depresí a neuróz.

Tyto ženy se bojí, aby jejich potomci nebyli tlustí a chtějí, aby splňovali jejich přehnané požadavky na to, jak mají vypadat současné "moderní" děti. Neuvědomují si však, že svým potomkům v podstatě ničí život a připravují u nich podhoubí pro nejrůznější zdravotní komplikace, které vznikají z nedostatku příjmu potravin, jež obsahují bílkoviny, mastné kyseliny a zdravý cholesterol. U dětí s nedostatečnou výživou se také častěji objevují závažné psychické problémy, včetně depresí a neuróz.

foto: Shutterstock, zdroj: The Guardian

Tipy redakce

Alkoholismus se dá léčit i mírněji než abstinencí, říká psycholožka Marie Funke

Alkoholismus se dá léčit i mírněji než abstinencí, říká psycholožka Marie Funke

Možná jste si po Novém roce dali jako spousta lidí následující předsevzetí: Už...

Třetina mileniálů v USA pochybuje, zda je Země kulatá. Zvítězí teorie spiknutí?

Třetina mileniálů v USA pochybuje, zda je Země kulatá. Zvítězí teorie spiknutí?

Tajná spiknutí okolo celebrit nejsou až tak nová. To první se objevilo na sklonku...

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.