fbpx

Marvels: Tradice ve výhradně ženském týmu. Jak si superhrdinky stojí? 1 fotografie
Zdroj foto: Falcon

Třiatřicátá marvelovka navazuje hlavně na tu jednadvacátou plus na minisérie Ms. Marvel a WandaVision. Jste z tohoto popisu moudří? Berte to tak, že jde o poctivě vytvořenou komiksovou podívanou, což pro všechny z těch předchozích rozhodně neplatí

Zveřejněno: 17. 11. 2023

Nápad propojit filmy v jeden ucelený vesmír byl famózní a logicky si vysloužil řadu následovníků (DCEU, Dark Universe, MonsterVerse). Ovšem míchat do toho televizní seriály a minisérie byl nápad, který se kdekomu může zdát poněkud nešťastný. Ovšem jak Monica Rambeau, tak Kamala Khan jsou postavy, které budou během expozice představeny natolik srozumitelně, že eventuální neznalost výše uvedených pořadů nemusí být při sledování tohoto titulu překážkou. Captain Marvel se stal prvním počinem z MCU, jenž měl ve svém středu hlavní ženskou hrdinku. Takže Marvels pokračují v tradici a nabízejí výhradně ženský tým, který bude muset čelit ženské záporačce Dar-Benn.

Určitě nebude od věci se opětovně podívat právě na Captain Marvel, abychom nemuseli vzpomínat, jestli je civilizace Kree hodná a Skrullové jsou zlí, nebo je tomu naopak … Nebo je tomu úplně jinak. V každém případě, Carol Danversová s výčitkami svědomí k sobě dostane dvě parťačky – jedna se jmenuje Monica Rambeau a je dcerou Marie Rambeau, kterou jsme už taky viděli. Druhá je v teenagerovském věku, nosí magický náramek a je Carolinou velkou obdivovatelkou, takže se jí vedle obvyklého jména Kamala Khan říká Ms. Marvel. Společně budou muset napravit všechno špatné, co se ve vesmíru událo a uděje.

Nelze se zbavit dojmu, že se Marvel ve své nejnovější fázi, lépe řečeno s nejnovějšími postavami, snaží cílit ve velké míře na diváky a divačky, kteří ještě nepřekročili pětadvacátý rok života. 

Zjištění, že stopáž dosáhla na pouhých 105 minut, což z Marvels samozřejmě dělá nejkratší biják v  patnáctileté historii MCU, nepůsobilo vůbec důvěryhodně. Nicméně, dosud vedoucí, jen o sedm minut delší Thor: Temný svět, nebyl vůbec špatný. Od očekávaného komiksového blockbusteru každopádně přece chceme, aby trval minimálně dvě a čtvrt hodiny! Tento patrně bude při vydání na Blu-ray obsahovat řadu vystřižených scén, jelikož jinak by rozpočet nemohl být tak monstrózní. Takhle se hotový film žene kupředu v dosti rychlém tempu, takže máme místy pocit, že prostě chybí momenty, jaké jsme měli vidět pro plynulejší vyprávění příběhu.

Na druhou stranu, i když se pak třeba občas v dění na plátně ztratíme, zůstáváme v klidu, protože víme, že postavy přesně vědí, co se děje. A taky vědí, co dělat, a proč dělají to, co zrovna dělají. Nic to však nemění na skutečnosti, že se nelze zbavit dojmu, že se Marvel ve své nejnovější fázi, lépe řečeno s nejnovějšími postavami, snaží cílit ve velké míře na diváky a divačky, kteří ještě nepřekročili pětadvacátý rok života. Uvědomují si vůbec, že si výrazně zužují cílovou skupinu oproti době, kdy jsme chodívali na Scarlett JohanssonRoberta Downeyho Jr. nebo Chrise Evanse? Klika, že dál setrvává Nick Fury, jelikož Samuel L. Jackson to prostě všechno má dokonale zmáknuté, dokonce se už kamarádi s flerkeny. 

Ryze ženský tým

Režisérka a komiksová nadšenkyně Nia DaCosta, která u svého Candymana doplatila na výraznou zainteresovanost Jordana Peeleho, se ve čtyřiatřiceti (!) stala nejmladší tvůrkyní, jaká kdy na marvelovce usedla na židli s nápisem ‚Director‘. Chloé Zhao a Cate Shortland svoje úlohy na Eternals a hlavně Black Widow za pomoci dalších členů štábu zvládly velmi dobře. Akční sekvence se tady pohybují na velice solidní úrovni a obecně se dá s klidem tvrdit, že sledujeme poctivě vytvořenou komiksovou podívanou, což bez výjimky pro všechny z těch předchozích dvaatřiceti dobrodružství neplatí.

Zrovna Black Widow nebo kupříkladu Charlieho andílci i Debbie a její parťačky ukázaly, že mít ryze ženský tým může naprosto v pohodě přinést kvalitní zábavu. A to ještě zamrzí, že Expendabelles se nakonec nerealizovaly. U Marvels je vstřícnost podpořená faktem, že interakce mezi Brie LarsonTeyonah Parris a Iman Vellani funguje parádně. Všechny tři postavy se díky náramkům vzájemně propojí, tudíž se jedna může objevit na místě druhé, případně tedy třetí. Klidně se můžou vyměnit, ač se každá nachází na docela jiné planetě. Tyhle kousky evokují nedoceněného Jumpera a v Marvels rovněž působí cool, ale zároveň nepřekvapivě sehrají významnou roli během finálního rozuzlení.

Marvels prostě potvrzují, že ve světě komiksových superhrdinů mají svou nezastupitelnou a nepostradatelnou pozici také superhrdinky, jak dokládají nejen Gamora (Zoe Saldana), Natasha Romanoff (Scarlett Johansson), Wanda Maximoff/Scarlet Witch (Elizabeth Olsen), Jane Foster (Natalie Portman), Yelena Belova (Florence Pugh), Valkyrie (Tessa Thompson), Lady Sif (Jaimie Alexander) a Hope van Dyne (Evangeline Lilly). Situace se složitě uzavřenou vesmírnou dírou, tak jako scéna mezi závěrečnými titulky, jasně ukazují, že v tomto superhrdinkovském směru se v rámci celé ságy dá nadále expandovat.

Související…

Recenze hororového filmu: Halloween končí
Tomáš Kordík

foto: Falcon, zdroj: Autorský článek

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...