fbpx

Zapomeňte na nacpané skříně. Chytrý šatník vám zjednoduší život. A ještě ušetříte 1 fotografie
Zdroj: Shutterstock

Co to je kapslový šatník a jak můžete vyklizením svých skříní ulevit planetě? Zásadně. Není to nijak složité, navíc vás to bude stát mnohem méně

Zveřejněno: 29. 10. 2023

S termínem capsule wardrobe poprvé přišla Britka Susie Fauxová, která si v 70. letech v londýnském West Endu otevřela obchod, jenž nazvala prostě Wardrobe, kde anglické veřejnosti poprvé představila návrháře jako Jil Sander, Gianfranco Ferré a později i značky jako Kiton nebo Brioni. V praxi jde o to, že na každou roční sezonu od jara do zimy máte určitý nevelký počet kvalitních kousků, které navzájem kombinujete tak, aby se co nejvíce maximalizoval počet outfitů, které můžete vytvořit a obléct na jakoukoli příležitost.

Co si zase vezmu na sebe?

S takovým minimalistickým přístupem se procento ranní hysterie z toho, že sice máte plnou skříň oblečení, ale nic pořádného na sebe, přiblíží k nule. Další důvod k radosti je dopad na vaši peněženku. Pokud si pořídíte nadčasové kvalitní kousky, věřte, že dokupovat už budete jen prádlo, trika a košile.

Čistší, prostší život, nezanesený stovkami věcí, které nepotřebujeme, se žije o dost lépe.

O tom, jak chytře nakupovat a jak najít svůj styl, napsala Susie Faux dvě knihy, Wardrobe: Develop Your Style and Confidence a Wardrobe Solutions. Ideu minimalistického šatníku rozvinula také americká módní návrhářka Donna Karanová, která v roce 1985 vytvořila kolekci sedmi navzájem kombinovatelných kousků oděvů. Termín byl hojně užíván v amerických a britských médiích, a dokonce byl tématem několika populárních televizních seriálů. Capsule wardrobe uvítaly samotné realizační týmy seriálů, protože kostymérky mohly z univerzálních kousků tvořit nekonečná množství outfitů. A televizní studia ve finále ušetřila.

Šatník a ekologie

Výhodou je také zmírnění ekologické stopy, kterou po sobě zanecháte. Výroba textilu představuje pro životní prostředí celosvětově velkou zátěž. V současnosti je většina textilní výroby soustředěna do Asie, největšími producenty textilu a oblečení jsou Čína, Indie, Pákistán a Bangladéš. Jen v Česku se ročně vyhodí až 180 tisíc tun textilu a průměrný Evropan ročně vůbec nevyužije téměř třetinu svého šatníku.

Jak říká etoložka, antropoložka a ekologická aktivistka Jane Goodallová: „Mysli globálně, jednej lokálně.“ Už jen tím, že snížíte svou spotřebu oblečení, ulehčíte životnímu prostředí a omezíte ekologickou stopu. Čistší, prostší život, nezanesený stovkami věcí, které nepotřebujeme, se totiž žije o dost lépe.

Pamatujte na to, že není nikdy pozdě na to, abyste zkusili něco nového. Vytváření šatníku podle nových pravidel navíc může být vzrušující. Zkuste při dalším bezcílném bloumání nákupním centrem po dni v práci zamířit místo do obchodu s oblečením do kina na dobrý film, nebo si prostě jen udělejte hezkou procházku. A nakrmíte svou duši.

Související…

Jak nakupovat oblečení férově a zbytečně jím neplýtvat
Lucie Flieglová

foto: Shutterstock, zdroj: Autorský článek

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...