fbpx

Tématem Meltingpotu na Colours of Ostrava bude dlouhověkost. Přijede i autor knihy Proč spíme Matthew Walker 1 fotografie
Zdroj: Shutterstock

Šestý ročník mezinárodního diskusního fóra Meltingpot, které proběhne od 19. do 22. července 2023 po boku festivalu Colours of Ostrava v industriálním areálu Dolních Vítkovic, nabídne na nejméně deseti scénách přes 200 inspirativních řečníků z celého světa z vědy, politiky, kultury, businessu i společenského života.

Zveřejněno: 13. 6. 2023

K hlavním hvězdám letošního Meltingpotu budou patřit přední britský odborník na spánek a autor bestselleru Proč spíme Matthew Walker, irský specialista na dechové techniky a autor knihy Oxygen Advantage Patrick McKeown, britský filmový režisér, kouč kreativity a zakládající člen kapely Faithless Jamie Catto, provokativní americko-izraelský spisovatel Tuvia Tenenbom, česko-švýcarský profesor neurologie a bývalý vedoucí lékař FIFA Jiří Dvořák nebo česká architektka Eva Le Peutrec.

Hlavním tématem fóra se letos stane longevity – dlouhověkost, zdraví a biohacking. „Dlouhověkost, zdraví a výkonnost je aktuálně jedním z nejdiskutovanějších témat ve vědě i společnosti. Díky lékařskému a technologickému pokroku mnozí tvrdí, že nyní stojíme na prahu objevů, které navždy promění podstatu lidského života. Jak moc jde o přehnaná očekávání a kolik toho již nyní o dlouhověkosti víme? Jaké jsou aktuální vědecké trendy a objevy a jaké malé kroky můžeme udělat každý sám již nyní bez velkých výdajů?“ vysvětluje kurátorka fóra Meltingpot Zlata Holušová hlavní téma longevity, o kterém zde budou diskutovat lékaři, vědci, podnikatelé a odborníci z celého světa. Vedle longevity se fórem prolne dalších devět témat, které hýbou současným světem kolem nás i v nás. Program vzniká ve spolupráci s odbornými kurátory, kterými letos jsou John Perkins, Igor Lukeš, Tomáš Sedláček, Tomáš Šebek a Shooka Bidarian.

Návštěvníci se budou moci seznámit s aktuálními trendy na poli péče o svou zdravotní i duševní pohodu, objevit tajemství biohackingu na vlastní kůži nebo otestovat stroje, které pro výcvik astronautů používá dokonce i NASA.

K dalším hlavním zahraničním hostům patří vedle výše uvedených například právě americký autor bestsellerů o ekonomice a politice John Perkins, americký environmentalista Bill McKibben, švédská ekologická aktivistka a filmová režisérka Helena Norberg-Hodge, americká neuropatoložka a zakladatelka vědeckého Institutu lásky a času Julia Mossbridge, americká mentorka a bývalá analytička CIA Carmen Medina nebo česko-americká vědkyně a podnikatelka ze Silicon Valley Barbara Paldus.

Z České republiky na Meltingpotu vystoupí například archeoložka Sara Polak, novinář Jakub Szántó, ekonom a filozof Tomáš Sedláček, hokejový trenér a mentální kouč Marián Jelínek, fyzioterapeut Pavel Kolář nebo novinářka Alexandra Alvarová. Program diskusí dále doplní Terapie sdílením, Kecy a politika, Hausbot Petra Horkého, PechaKucha Night nebo představení Ridiny Ahmedové Sádlo.

Výstava dlouhověkosti a Cacao stage

Colours of Ostrava a Meltingpot také nově nabídnou tzv. Biohacking Expo. „Návštěvníci se budou moci seznámit s aktuálními trendy na poli péče o svou zdravotní i duševní pohodu, objevit tajemství biohackingu na vlastní kůži nebo otestovat stroje, které pro výcvik astronautů používá dokonce i NASA,“ dodává Zlata Holušová.

Nová scéna Cacao stage propojí hudební část Colours of Ostrava a konferenční program Meltingpotu. „Jde o koncept reagující na současné trendy na poli hudby i životního stylu. Návštěvníky nová scéna obrazně zavede na pobřeží azurových moří Jižní Ameriky,“ láká Zlata Holušová. Zažijí zde taneční a pohybové workshopy, intimní hudební vystoupení písničkářů a taneční párty předních DJs a hudebníků z žánru organic electronic a ecstatic dance. Zahrají například Mose, Rodrigo Gallardo, Mirabai Ceiba, Ape Chimba, Nessi Gomes, Joshua Swahé, Daniel Rojas nebo Mr. Kriss. Součástí programu bude také kakaový rituál.

Fórum Meltingpot vedle samotné konference letos v únoru již popáté představilo online projekt Voices of Meltingpot, který přináší inspirativní filmové rozhovory s předními hosty předchozího ročníku fóra. Mezi dvaceti zahraničními i českými osobnostmi, které nabídly na kameru vhled do svého vnitřního světa, osobních příběhů, myšlenek a zkušeností, nechybí například „Ledový muž“ a extrémní otužilec Wim Hof, expremiér Bhútánu a ekologický aktivista Tshering Tobgay, aktivní horolezec Jamie Andrew, který přišel o ruce i nohy, odborník na klimatické změny Mark Maslin, autor bestselleru Dalajlámova kočka David Michie nebo básník, prozaik a dramatik Lemn Sissay. Všech devatenáct filmů s českými titulky je zdarma ke zhlédnutí na webu www.meltingpotforum.com. Trailer Voices of Meltingpot 2022 naleznete zde.

Související…

Festival Colours of Ostrava oslaví 20 let nejrozsáhlejším programem v historii. Těšit se můžete na OneRepublic, Macklemore, Ellie Goulding i spoustu novinek
Komerční článek
 

foto: Shutterstock, zdroj: Colours of Ostrava

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...