fbpx

Zveřejněno: 25. 3. 2017

Regály v obchodech doslova přetékají umělohmotnými hračkami, které hýří barvami, mají rozmanité tvary, hrají, pískají, blikají a tváří se jako reklama na dokonalé dětské štěstí. Dovedou jim ale tuto spokojenost opravdu přinést?

Jedna z nejdůležitějších funkcí rodičovství je vytvářet vzpomínky. Každý z nás si určitě vybaví chuť oblíbeného jídla od mámy nebo si zapamatuje čtení pohádek s tátou, ale ty nejzarytější vjemy se pojí s hračkami. Ty utváří dětský svět. Ratolesti s nimi přichází do styku po celý den, doma, ve školce nebo na hřišti, a dokonce s nimi i usínají. Umějí dítě motivovat a pomáhají mu vytvářet hodnoty. Ty průmyslově vyráběné ale takové funkce trochu postrádají. Při hře třeba s mluvící panenkou holčičky ztrácí potřebu zapojovat fantazii a dinosaurus vydávající zvuky chlapcům také nepomůže v rozvoji kreativity. 

hracky shutterstock 412894213
Takové hračky podporují spíše pasivitu než aktivitu. Umělá hmota je levná a praktická, dítě ale přichází už odmalička o kontakt s přírodními materiály, které by ho měly obklopovat v mnohem větší míře, než do jaké je to v dnešní době zvykem.

Umělá hmota? Proč?

Každý z nás měl určitě doma dřevěné kostky nebo látkového maňáska. Proč jsou ale takové hračky dnes už spíše v hledáčku jenom alternativně smýšlejících rodičů? Proč dnes pro své ratolesti pořizujeme kousky, které jsou vyráběné ,,ve velkém“, a ztrácíme potřebu dětem ukázat materiály, které jsou bližší přírodě? Takové hračky mají mnoho výhod – jsou příjemnější na omak, voňavé, kreativní a osobité, nabízí více prostoru pro hru. Ty plastové nemají tak dlouhou životnost, jako je tomu u těch ze dřeva. I když je jejich velkou výhodou, že nevyžadují žádnou speciální údržbu, často poslouží jenom jedné generaci – a mnohdy ani to ne.
Hračky z plastů mohou samozřejmě obsahovat i nežádoucí látky, třeba ftaláty. Ty se používají jako změkčovadlo. Do produktů, se kterými přijdou do styku naši potomci, se pro svou zdravotní závadnost přidávat nesmějí, přesto se v nich ale občas vyskytují. Základním doporučením tedy je nekupovat nic z měkčených plastů. Pokud nemáte na výběr, tak volte certifikované produkty v důvěryhodných prodejnách a e-shopech. Bezpečnost hraček upravuje Směrnice Evropského parlamentu a rady o bezpečnosti hraček 2009/48/ES; všechny bezpečné hračky by měly splňovat normu ČSN EN 71.

Maminko, uháčkuj!

hracky shutterstock 317539664
Zručné maminky zvládnou hračky z přírodních materiálů udělat i doma – přesně na míru potřebám a zálibám konkrétního dítěte. Různé postavičky se dají dobře ušít i uháčkovat. Šikovní tatínkové si dozajista poradí s výrobou jednoduchých dřevěných kostek a stavebnic.Udělejte z toho hru a zapojte i samotné děti, např. výběrem materiálu. Prostřednictvím spolupráce s rodičem se tak dítě může naučit specifikovat svoje představy a měnit fantazii ve skutečnost.

Ano, věci z plastu nám v mnohém ulehčují život a asi by to bez nich už dnes vůbec nešlo. Je jenom na nás, do jaké míry si je pustíme do každodenního života. Mají v dětském pokoji opravdu své opodstatněné místo?

foto: Shutterstock

Tipy redakce

Profesor Jan Rak: Ráj na zemi nastane, až přijmeme, že si realitu tvoříme sami

Profesor Jan Rak: Ráj na zemi nastane, až přijmeme, že si realitu tvoříme sami

Je realita to, co vidíme? Nebo si ji každý z nás vytváří po svém? Co nám vlastně o...

V Praze vyžebráte třeba dva tisíce za půl hodiny, říká bývalý bezdomovec

V Praze vyžebráte třeba dva tisíce za půl hodiny, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...