fbpx

Zveřejněno: 20. 3. 2017

I když na plné čáře vedou papírové plenky na jedno použití, tak se stále více rozšířeným trendem stávají opět ty látkové. Látkování už dneska ale vypadá trochu jinak...

Odvážnější maminky stále motají dítka do čtverců, za což je jedni obdivují a druzí si ťukají na čelo. Ano, je to dlouhodobě nejekonomičtější způsob přebalování, ale v dnešní době možná také trochu přežitek. V současnosti se o své dítko můžete postarat mnohem jednodušeji a veseleji. Látkové pleny jsou barevné, snadno se používají a jsou velmi variabilní. Důvodů pro jejich používání je hned několik.

Zdraví především

plenky shutterstock 411144259

Na prvním místě je určitě nutné zmínit zdravotní hledisko. Všichni známe z reklam na jednorázové pleny, že dovedou udržet pocit sucha celou noc. Na první pohled je to velká výhoda, na druhý však ale i obrovský otazník. Jaký absorbent je zde použitý, když zabrání vlhkosti dostat se na povrch na tak dlouho a dítě se tak - jak tvrdí reklamy - probudí velmi spokojené a odhodlané? Taková malá chemická záhada. A to, co provede s dětskou pokožkou, je trochu sázka do loterie.

Klid v peněžence

Na druhém místě musíme zvážit hledisko ekonomické. Pořízení moderních látkových plen je sice velká investice pro začátek, ale se základní výbavou si maminka vystačí až do doby, kdy se dítě naučí na nočník. O tom, že je jejich používání finančně výhodnější i po započítání spotřeby vody, elektřiny a pracího prášku, se můžete přesvědčit na internetových stránkách některých jejich výrobců. Průvan v peněžence ale může zařádit vaším přičiněním. A to hlavně v případě, že látkování propadnete a budete plenky kupovat ne proto, že je potřebujete, ale protože se vám líbí. A věřte, že na tomto scestí se ocitnete snadno - vzory jsou opravdu nádherné. Existuje řada internetových bazárků, kde se dají prodávat i nakupovat, jak je libo, takže část počátečního kapitálu se vám pak zpátky vrátí.

Žehlit? Ne!

plenky shutterstock 272359307

Třetí příčku obsadí dozajista snadná údržba. Plenky se vyrábí z materiálů, který se nemusí (a mnohdy ani nemůže) žehlit. Stačí jenom vyprat na šedesát stupňů v pračce a nechat uschnout. Obecně platí, že čím je materiál savější, tím i déle schne, s tím je potřeba počítat. Velkým pomocníkem je v takových situacích sušička na prádlo. Nejen že urychlí tento proces, ale zároveň udržuje plenky krásně hebké.

Kopec plen

Jako poslední důvod zmíním ekologii, nejedná se v žádném případě o argument podřadný. Berme v úvahu, že každé dítě spotřebuje průměrně šest plenek za den, to je za dva roky (dobu, kdy je využívá) asi 4500 kusů. Pořádná kopice, že? V České republice se za rok narodí kolem 100 000 ratolestí a to už je tolik plenek, že ani obyčejná kalkulačka takovou sumu nedovede vyčíslit – něco málo přes 200 milionů! Na rozdíl od špinavé vody, která vznikne při praní látkových plen, je tento odpad ovšem nerecyklovatelný. Musí se tedy buď odvést na skládku, nebo spálit. Jaká varianta je lepší, nechám už na úsudku každého z nás.

I když mají látkové pleny mnoho výhod a jsou prospěšné pro děti i životní prostředí, ty papírové přináší maminkám volnost a možnost být aktivnější a svobodnější. Není nutné se jich ale vzdávat na dobro. Stále se hodí třeba na cestách nebo v noci. Ale z vlastní zkušenosti potvrzuji, že pocit z každé ušetřené jednorázovky opravdu stojí za to!

foto: Shutterstock

Tipy redakce

Jak připravit dítě o zážitek? Pusťte mu video z akce hned po akci

Jak připravit dítě o zážitek? Pusťte mu video z akce hned po akci

Kamera je úžasný vynález. Dokáže zaznamenat skutečnost a uchovat ji v reálné...

Profesor Jan Rak: Ráj na zemi nastane, až přijmeme, že si realitu tvoříme sami

Profesor Jan Rak: Ráj na zemi nastane, až přijmeme, že si realitu tvoříme sami

Je realita to, co vidíme? Nebo si ji každý z nás vytváří po svém? Co nám vlastně o...