fbpx
Zveřejněno: 6. 6. 2017
Reklama

Hadi nejsou společenští tvorové. Nežijí ve smečkách jako vlci ani mezi sebou „neklábosí“ jako psouni prérioví. Tito plazi spojují síly jen za jediným účelem: zabít. Ano, vaši nejhorší noční můru teď potvrzuje výzkum ruského vědce a zoologa Vladimira Dinetse. 

Svět je děsivé místo i bez nových vědeckých studií. Biolog Vladimir Dinets působící na Universitě v Tennessee se však rozhodl, že nám letos „zpříjemní“ cesty do exotických končin. Na základě dlouhodobého pozorování hroznýšovců kubánských zjistil, že tito predátoři neloví vedle sebe, ale spolu. A ano, jak už jméno tohoto plaza napovídá, najdeme ho především na Kubě a okolních ostrovech. Plánoval tady někdo dovolenou v Karibiku?

hadi giphy tumblr

Hadi útočí

Hroznýšovec kubánský je tvor, který dorůstá délky až čtyř metrů, má štíhlé tělo a šedo-bílo-černou kresbu na hřbetě. Co je ale důležité – mezi jeho oblíbenou lahůdku patří hlodavci, ptáci a hlavně netopýři. Ruský vědec ve své studii zjistil, že pokud se u jeskyně s těmito nočními tvory objevil víc než jeden had, jednotliví útočníci utvořili skupinu, koordinovali se a spustili se ze stropu tak, aby zahradili únikovou cestu ze sluje. Tak dosáhli skoro 100% úspěšnosti lovu. Pokud se o získání kořisti pokusil jen jednotlivec, úspěšný byl v mnohem menším počtu případů.

Podle biologa však existuje z celkových 3 650 druhů hadů pouze malé množství těch, kteří loví ve skupině, a tato „domluva“ mezi nimi ještě nebyla dostatečně vědecky podložena. Víme, že se vyskytuje především u „stromových“ typů. K potvrzení tohoto jevu však nebude stačit pouze jedna studie, publikovaná ve vědeckém magazínu „Animal Behavior and Cognition“.

hadi 1 giphy downsized

Děsivé divadlo 

Tato informace ze světa chladnokrevných tvorů jistě vyděsí nejednoho ofidiofoba – čili jednice, který má z hadů panickou hrůzu. Vy ostatní se však obávat nemusíte, pokud se nerozhodnete svůj útěk do exotických krajů strávit v netopýří jeskyni uprostřed džungle, nebezpečí vám nehrozí.

I když to je přesně to, co se rozhodl udělat i hadí zaříkávač Dinets, a přežil, aby o tom mohl publikovat studii. Ten ve sluji, kde žilo devět hroznýšovců, strávil celkem osm bezesných nocí. Jednotlivé hady se naučil rozpoznávat podle jejich kresby a sledoval je, jak visí napříč jedinou únikovou cestou z jeskyně vždy za svítání a při západu slunce, protože to je přesně doba, kdy jejich nic netušící oběti prolétávaly kolem. Celé toto děsivé divadlo, které se odehrávalo v Národním parku Desembarco del Granma, probíhalo za skoro úplné tmy, protože šupinatí predátoři loví po hmatu. Jak je vidět, i věda je nebezpečný byznys, ale v tomto případě jsou její obětí pouze netopýři. 

 

Čtěte také:

Hadí mord zamorduje i přebytečná kila

Navigaci? Tu mravenci nepotřebují!

Pavouci ročně zlikvidují více hmyzu než lidé masa 

 

foto: Shutterstock, zdroj: Popular Science

Tipy redakce

Fotíte rádi? 99 procent fotek, které pořídíte, nikoho nezajímá. Vlastně ani vás

Fotíte rádi? 99 procent fotek, které pořídíte, nikoho nezajímá. Vlastně ani vás

Novinář Chris Taylor na serveru Mashable pregnantně vyjádřil stav , ve kterém se...

Alkoholismus se dá léčit i mírněji než abstinencí, říká psycholožka Marie Funke

Alkoholismus se dá léčit i mírněji než abstinencí, říká psycholožka Marie Funke

Možná jste si po propité silvestrovské noci dali jako spousta lidí následující...

Vyrobí palivo budoucnosti slunce? Mohlo by, a to na bázi fotosyntézy

Vyrobí palivo budoucnosti slunce? Mohlo by, a to na bázi fotosyntézy

Alternativní zdroje energie jsou oblíbeným zaklínadlem současnosti. Problém je...

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.