fbpx

Zveřejněno: 21. 8. 2017

Náš mozek denně odvede velké množství práce. Zároveň při tom ale vyprodukuje i amyloidy a tau proteiny, jejichž vyšší koncentrace je spojována s mnoha neurologickými nemocemi. Nedávno provedený výzkum ukázal, že spací poloha na boku dokáže tento odpad lépe odbourávat.

Za odbourávání škodlivin v mozku je v těle odpovědná glyfatická soustava. Vědci z University of Rochester Medical Center zjistili, že její největší výkon vzniká, když tělo odpočívá. Na základě výsledků z magnetické rezonance u anestezovaných myší sledovali také polohu, která je pro tento proces nejpřínosnější. Bylo dokázáno, že když myši položili na bok, ničení odpadu v těle se významně urychlilo. „Analýza prokázala, že glyfátový transport byl nejúčinnější v noci v poloze na boku ve srovnání s pozicemi nazad a na břiše,“ potvrdil výsledky hlavní výzkumník Dr. Nedergaard.

Odpad může za Alzheimerovu chorobu a demence

Nedostatečná likvidace odpadu může významně urychlit ztrátu paměti. Nyní se tedy pracuje s teorií, jak moc se snížená funkce glyfatického systému zrcadlí v nemocech, jakými jsou demence a Alzheimerova choroba. Je známé, že při těchto onemocněních je jejich koncentrace v mozku vyšší. Z dostupných lékařských informací je také potvrzeno, že nárůst destruktivního beta-amyloidu nelze zastavit, ale jen zpomalit, a to pouze za předpokladu, je-li pacientovi naordinována léčba včas.

shutterstock 548686672

Tělo potřebuje pro svou regeneraci 6 až 8 hodin spánku denně.

Řešením by bylo jeho tvorbu zcela zastavit očkováním. Doposud ale nebyla nalezena vakcína, která by to umožnila. Ve světě se sice myši proti beta-amyloidu úspěšně očkovaly s pozitivním dopadem na jeho eliminaci, u člověka se však přínos nikdy nepotvrdil. 

Důležitá je spánková hygiena

Cestou je tedy snižovat riziko onemocnění z poškozených bílkovin přirozenou cestou – vhodným spánkovým režimem, dodržováním doporučené doby, kterou tělo potřebuje odpočívat, a spánkem na boku. To, o jak účinnou metodu jde, zatím není vyčíslené. Dosavadní výsledky ale poukazují na to, že by tato metoda mohla k eliminaci rizika těchto onemocnění velmi významně přispívat. 

 

foto: Shutterstock, zdroj: Life Hack

Tipy redakce

Díky čemu vznikl na Zemi život? Zřejmě pomohla činnost pevninských sopek

Díky čemu vznikl na Zemi život? Zřejmě pomohla činnost pevninských sopek

Vznik života je pořád ještě pro nás zahalen tajemstvím, tedy pokud nejsme...

Změní vesmírní chameleoni Einsteinovu teorii relativity?

Změní vesmírní chameleoni Einsteinovu teorii relativity?

Vesmír se rozpíná a zároveň zrychluje. O tom mezi vědci panuje v zásadě shoda....