fbpx

Zveřejněno: 25. 6. 2017

Již několik let před rokem 2011, kdy se mi narodila Ellenka, jsem zásadně změnila stravovací návyky. Díky tomu a také díky pravidelnému sportu jsem se dostala na svou vysněnou váhu. A právě výrazné zhubnutí mi umožnilo nahmatat podezřelý útvar u žebra, který se zpočátku jevil jako jeho součást. To bylo v dubnu předminulého roku, do června se útvar zvětšil a já se rozhodla okamžitě kontaktovat lékaře. Následovalo vyšetření a hned druhý den biopsie, po které mi lékaři oznámili, že mám rakovinu prsu.

Mé tělo bylo doposud zdravé a ani v minulosti jsme v rodině neměli nikoho s touto diagnózou. Když o tom zpětně přemýšlím, jsem si jista, že hlavním spouštěčem byl stres. Jsem operní pěvkyně a dá se říci, že je má práce nevyzpytatelná. Svou dceru jsem již několik let vychovávala sama. V té době skončil z měsíce na měsíc projekt, který nás měl živit několik let. Čtyři roky jsem měla dlouhodobý problém uživit dceru i mě.

Své malé dceři jsem o nemoci nelhala

Během jednoho roku jsem podstoupila operaci, chemoterapie a radioterapie. Celou dobu mi pomáhala rodina a skvělí přátelé. Táta mě vozil pravidelně do nemocnice a maminka se s mým nevlastním tátou starala o Ellenku. V tom nejhorším období, kdy jsem absolvovala chemoterapie, byla Ellenka u babičky s dědou velmi často. Nechtěla jsem, aby mě v takovém stavu viděla a nesla si vzpomínku po zbytek svého života. Vysvětlila jsem jí, že teď spolu být nemůžeme proto, abychom spolu mohly být později. Protože kuličku, kterou mám v prsu, musí paní doktorka odstranit. Následovala otázka, jestli mám nemoc, na kterou se umírá. Nelhala jsem jí.  Velmi se mi po ní stýskalo. Ke konci to už pro ni bylo dlouhé a mé odjezdy vždy oplakala.

pani ivana v prubehu lecby kveten 2016

Ivana s dcerou v průbehu léčby v květnu 2016

Energii mi dodávala i má práce 

I v průběhu léčby jsem se částečně věnovala opernímu zpěvu, který mi pomáhal udržet se při životě. Jednou měsíčně jsem zpívala na koncertech. Konec jedné části léčby jsem oslavila devadesátiminutovým recitálem osm dní po operaci ve Slovenském domě. Lékaři, které jsem pozvala na koncert, nevěřili, kde beru tolik energie. Naopak, neměla bych tu energii, kdybych se vzdala jednoho ze dvou zásadních zdrojů radosti. Jeden z nich byl neustále jinde než já, má dcera. O druhý, operní zpěv, jsem se nenechala i přes varování připravit. Jak žít a tvořit šťastný a zdravý život mi tato nemoc ukázala jasně.

Naše finanční situace začala být neúnosná 

Částečný příjem ze zpěvu na hospodaření nestačil. Maminka mi řekla o nadaci Dobrý anděl, která pomáhá i onkologicky nemocným rodičům. Já jsem o pomoc žádat nechtěla ze dvou důvodů. Jedním byla hrdost a pocit, že jsou tu jistě lidé, kteří ji potřebují více. A druhým byla klasická obava z velkého papírování, kterou již v sobě máme všichni dlouhodobě zakódovanou. Špatná finanční situace mě však v únoru loňského roku donutila. K mému překvapení šlo vše snadno a rychle, jednoduchá žádost a první pracovní den v březnu jsme měli peníze na účtu. A tak nám Dobří andělé pomáhají již 15 měsíců. Z nich hradíme běžný chod domácnosti a potřeby pro Ellenku, musím říct, že pravidelný několikatisícový příspěvek je pro nás obrovskou pomocí. Onkologická diagnóza vás vždy zaskočí a je velkou školou pro člověka, který má postavený život jen na své schopnosti a kondici vydělat si na své živobytí.

pani ivana po ukoncene lecbe duben 2017

Ivana po ukončení léčby v dubnu 2017

Modlím se, aby se rakovina už nevrátila 

Svou léčbu jsem ukončila v září loňského roku, stále se však potýkám s chronickou únavou. Vlivem odebrání lymfatických uzlin mě dlouhodobě provází záněty dutin, průdušek, mandlí a s tím se pojí také častá léčba antibiotiky. Stále docházím na pravidelné lékařské kontroly a doufám, že se již nemoc nevrátí.

Plním si svůj sen 

Mým snem je se s Ellenkou definitivně přestěhovat do Berlína, kde dlouhodobě a pravidelně vystupuji na koncertech. A jelikož sny se musíme pokusit splnit, do první třídy by měla Ellenka nastoupit již tam. Pravděpodobně s ročním odkladem docházky, vzhledem k mé momentální kondici potřebuji více času, abych jí mohla být větší oporou. Vše záleží na tom, jaký bude můj zdravotní stav. Nemoc mne naučila se více respektovat a plánovat méně. Přeji všem, ať jejich cesta z nemoci je trvalá a s podporou!

andel shutterstock 327767699

Dobrým andělem se může stát každý z vás.

Nadace Dobrý anděl

Bez finanční pomoci rodiny, přátel, neziskových organizací, či dokonce bez zadlužení se neobejde 85 % rodin s nezaopatřenými dětmi, ve kterých jeden z rodičů onemocní rakovinou. Díky pravidelným příspěvkům, které posílají dárci prostřednictvím nadace Dobrý anděl, zvládne rodina těžkou situaci snadněji a minimalizuje dopad nemoci na své děti. Máte ve svém okolí rodinu, které by mohli Dobří andělé pomoci? Doporučte jim nadaci Dobrý anděl. Děkujeme!

Dobrým andělem se můžete stát i vy! 

Stačí se zaregistrovat přímo na těchto stránkách a začít přispívat. Nadace odevzdá vaše příspěvky do posledního haléře potřebným rodinám, protože její provoz hradí zakladatelé a další filantropové. 

Autor: Dobrý Anděl 

foto: archiv autora

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...