fbpx

Zuby máme jenom jedny. Tyto tipy vám pomohou udržet si je déle 1 fotografie
foto: Shutterstock

Sehnat zubaře se dnes rovná výhře v loterii. Sehnat zubaře, ke kterému nebudete muset alespoň hodinu dojíždět, pak malému zázraku. A sehnat zubaře, který vám na prohlídce řekne, že je všechno v pořádku, to je… ve vašich rukou.

Zveřejněno: 4. 6. 2025

Nedávno jsem se účastnila akce pro rodiny s dětmi. Zpovzdálí jsem pozorovala syna, který se zvědavě rozhlížel po všech stanovištích s úkoly, sem tam se zamyslel nebo „náročné“ zadání konzultoval s jinými dětmi. Nezasahovala jsem do toho, jen jsem se zájmem sledovala, jak přirozeně spolu ty cca sedmileté děti navazují kontakt, jako by se znaly přinejmenším od školky.

Někdy v polovině mého kelímku s kávou oslovil klučíka, který u nejbližšího stanoviště se zájmem luštil zadání na listu papíru pod dohledem maminky. Oslovený zareagoval, zvedl hlavu a odpověděl, můj syn sebou ovšem cukl a uskočil krok dozadu. Pak se opatrně vrátil tam, kde původně stál, nicméně v tu chvíli se k nim sklonila chlapečkova maminka a něco jim nejspíš radila. A to byl konec. Syn vytřeštil oči, čapnul svou tužku a papír a vzal nohy na ramena.

Smykem to vzal rovnou ke mně a možná až příliš nahlas mi reportoval: „Mamiiii, ten kluk má úplně malé hnědé zuby a jeho máma taky. Proooooč?“

Ufff. Nejspíš jsem se pokusila o nenucený výraz a snažila se hovor stočit k těm úúúúžasným čokoládovým muffinům, které prodávali o kousek dál, ale synkův zážitek byl zjevně tak intenzivní, že čokoládové muffiny neměly šanci zaujmout.

Nu což, zkusila jsem z toho vytřískat alespoň něco pozitivního a strávili jsme proto valnou část dětského dne osvětou o ústní hygieně. Nedokázal pobrat ani pořádně popsat, co právě viděl, a tak jsme to zkusili přes obrázky. Nejlépe tomu prý odpovídalo toto:

Všichni (dobrá, zjevně ne úplně všichni) se alespoň nějak snažíme o to, abychom svým vzhledem když už ne přitahovali, tak abychom alespoň neodrazovali okolí od jakéhokoliv pokusu o sociální kontakt – čistíme si zuby a možná i mezizubní prostory, používáme single kartáčky a chodíme na preventivní prohlídky.

I při těch nejlepších úmyslech jsme si ovšem mohli osvojit každodenní návyky, které zdraví ústní dutiny vůbec neprospívají. Některé z nich se na první pohled mohou zdát neškodné nebo dokonce zdravé, ale časem mohou vést ke vzniku zubního kazu, onemocnění dásní nebo ještě hůř – ztrátě zubů mnohem dřív, než je obvyklé. Na co byste si měli dát extra pozor?

1. Příliš intenzivní čištění, nesprávný kartáček

Čištění zubů je nezbytné, ale pokud to přeháníte s intenzitou a používáte kartáček s příliš tuhými vlákny, může to skončit opotřebením skloviny, citlivostí zubů, poškozením a ústupem dásní.

Co s tím? Používejte zubní kartáček s měkkými štětinami a jen jemné krouživé pohyby. Při čištění zubů myslete na masáž dásní, ne na drhnutí dlaždic v koupelně.

2. Časté svačiny během dne

Při každém jídle, zvlášť pokud je sladké nebo plné škrobu, produkují bakterie v ústech kyseliny, které napadají zubní sklovinu. Když si dopřáváte často, jsou vaše zuby těmto škodlivým kyselinám vystaveny neustále, aniž by měly čas se dát zase do kupy.

Co s tím? Omezte jídlo mezi jídly. Pokud už musíte svačit, volte varianty šetrné k zubům, jako je sýr, ořechy nebo křupavá zelenina. Poté si vypláchněte ústa vodou, abyste neutralizovali kyseliny.

3. Zuby místo otvíráku

Trháte sáčky s bonbony (nebo čímkoliv jiným) zuby? Otevíráte pusou pivo? Louskáte v zubech po marfuškovsku ořechy? I když tak jste v danou chvíli určitě děsně cool, zubům tím vůbec neprospíváte. Sklovina trpí, zuby se mohou odlomit nebo v ještě horším případě prasknout, čímž se brány pro bakterie otevřou dokořán.

Co s tím? Existují nůžky i otvíráky na lahve, stejně jako louskáčky na ořechy. Víc snad není třeba dodávat.

4. Skřípání nebo zatínání zubů (bruxismus)

Skřípání zubů, které se často děje nevědomky během spánku nebo ve stresových chvílích, může opotřebovávat sklovinu, způsobovat bolesti čelistí a vést k bolestem hlavy. Časem může bruxismus dokonce změnit tvar vašeho obličeje v důsledku přetěžování svalů.

Co s tím? Pokud máte podezření, že skřípete zuby, zkuste zapátrat po nočním chrániči. Tam toho moc dalšího nevymyslíte, ale pokud jste naklonění ezomyšlení, můžete se pokusit o snížení celkové hladiny stresu – třeba pomocí relaxačních technik.

5. Celodenní popíjení sladkých nebo kyselých nápojů

Pití sladkých minerálek, džusů nebo energetických nápojů vystavuje vaše zuby neustálým útokům kyselin. Dokonce i verze bez cukru kyselinu citronovou nebo fosforečnou často obsahují a ani kafe není výjimkou.

Co s tím? Nejlepší by samozřejmě bylo nepít tyhle věci vůbec, ale buďme realisté, to je z říše sci-fi. Co ale můžete, je pít tyhle nápoje rychle a pak si pusu vypláchnout vodou. Vlk se nažere a zuby zůstanou celé.

Související…

Klapačkám odzvonilo. Už se ví, jak si zajistit třetí sadu vlastních zubů
Hana Průšová

6. Nepoužívání zubní nitě nebo mezizubních kartáčků

Pouhým čištěním zubů vynecháte až 40 % povrchu zubu. Pokud budete na mezizubní prostory „zapomínat,“ budou se tam pomalu rozkládat kousky jídla, o kterých ani nevíte, že je v puse ještě pořád máte.  

Co s tím? Tady to bude chtít trochu sebezapření – prostě si na to zvykněte. Jo, je to otrava, ale sedět na zubařském křesle není o nic zábavnější, právě naopak.

7. Příliš časté používání bělících přípravků

Nadměrné používání bělících gelů nebo abrazivních druhů zubních past může narušit sklovinu a zvýšit citlivost. Na DIY prostředky jako citronová šťáva nebo jedlá soda raději zapomeňte úplně. Tady není dobré experimentovat.

Co s tím? Čtěte ty příbalové letáky, jednoduché. A vyhněte se dlouhodobému používání jakéhokoliv agresivního prostředku. Pokud nejste s barvou svých zubů spokojeni, investujte do profesionálního bělení. Je vážně levnější než zubní implantáty.

8. Ignorování potíží

Krvácení dásní, „dračí dech“ nebo citlivost zubů NEJSOU normální a neměli byste je ignorovat. Čekání na zázrak obvykle skončí akutním stavem a často znamená nutnost invazivnějšího – a dražšího – ošetření.

Co s tím? Nestrkejte hlavu do písku. Pokud se vám něco nezdá, objednejte se k zubaři. A nevymlouvejte se na to, že mají dlouhé objednací doby. Objednejte se hned, jak si něčeho všimnete.

9. Vyhýbání se zubaři kvůli úzkosti

Jasně, jsou i příjemnější zážitky než pouhé vyšetření, natož ošetření zubů. Vynechávání prohlídek ale může mít za následek, že později budete muset hasit požár, který vůbec nemusel vzniknout. Zubní kaz, nemocné dásně, to může vést k „pouhé“ ztrátě zubů. Ale zanedbat takhle můžete i první příznaky rakoviny dutiny ústní…

Co s tím? Jsou zubaři, kteří jsou na vás nachystaní. Bude jich asi jako šafránu, zvlášť těch, kteří to umí s úzkostnými dospělými, ale jsou. Hledejte. Investujte. Vzpomeňte si na obrázek v úvodu článku.

10. Nadměrná konzumace alkoholu

Častá nebo nadměrná konzumace alkoholu vysušuje ústa a zvyšuje hladinu kyselin, což může vést k erozi zubů. Některé alkodobroty mají také poměrně vysoký obsah cukrů, což v kombinaci s předchozím znamená jen a pouze žádanku na potíže.

Co s tím? Pijte s mírou a zůstaňte hydratovaní. To radí odborníci. Ale z hrušky dolů, zvlášť v Česku, že. Prostě na to myslete. Alespoň se pokuste. A třeba zkuste hodit do ChatuGPT svou fotku a požádat AI, aby ji upravila na bezzubý úsměv. Líbí?

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Zde je řešení pro ty, kdo se nechtějí odstěhovat

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Zde je řešení pro ty, kdo se nechtějí...

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...