fbpx

Trocha botulotoxinu do čela, trocha do čelisti. S vráskami zmizí i skřípání zubů 1 fotografie
zdroj: Shutterstock

Botulotoxin je známý především jako estetický nástroj, využívá se však i pro léčbu bruxismu, jímž podle statistik trpí až třetina lidí. Většina z nich o svém problému vůbec neví.

Zveřejněno: 13. 11. 2024

Přesto, že může vést k vážným zdravotním problémům, jako jsou především dlouhodobé potíže s čelistmi (bolesti čelistních kloubů), zuby (zvýšená citlivost) i celkovou kvalitou života, není bruxismus jako problém mezi širokou veřejností ještě příliš dobře znám. A stejně tak není příliš známo řešení, které můžete využít.

Může za bolesti kloubů, zubů i za potíže se spánkem

Experti ze stomatologického centra Canadian Medical na klinice AFI na Veleslavíně díky zkušenostem pacientů vědí, jak nepříjemný umí bruxismus být. Vedle problémů s čelistmi a zuby, mezi něž patří poškození zubní skloviny a zvyšování citlivosti zubů nebo riziko trvalého poškození čelistních svalů i kloubů, které může vést k jejich ztuhnutí a chronickým bolestem, může nevědomé zatínání a skřípání zubů vést například i k nepříjemným bolestem hlavy, které se snadno zamění třeba za migrénu. A přidávají se i další obtíže, jako jsou potíže se spánkem, neustálé napětí a celkové nepohodlí.

Příčin je celá řada

Ať už ve spánku, nebo i přes den, pro jedince trpící bruxismem je typické, že skřípou zuby, případně je zatínají, aniž by si to uvědomovali. Dle doby, kdy se toto děje, se bruxismus dělí na spánkový (primární) nebo bdělý (sekundární) typ. Takové počínání klade na zuby nadměrnou zátěž, kromě toho jsou zatěžovány žvýkací svaly a čelistní klouby.

Botulotoxin umí uvolnit čelistní svaly a snížit nejen frekvenci, ale také intenzitu skřípání zubů.

Spouštěčem bývá stres, úzkost a nadměrné napětí, tedy bruxismus často mívá příčinu psychickou. „Bruxismus může mít různé příčiny od stresu a úzkosti až po vedlejší účinky léků. Je proto důležité důkladně diagnostikovat, o jaký typ bruxismu se jedná – zda primární, nebo sekundární, tedy spánkový či bdělý,“ rozvádí MUDr. Petr Chalupa, MBA, vedoucí lékař specializace stomatologie Canadian Medical a odborník na problematiku bruxismu.

Dobrá zpráva je, že bruxismus se dá řešit. V první řadě je dobré si uvědomit, že je-li na vině psychická nepohoda, měl by se do hry zapojit psycholog nebo psychoterapeut (se kterým si můžete popovídat i na dálku, z pohodlí domova), jenž vás navede k tomu, jak se naučit pracovat se stresem a úzkostí, aby vás neomezovaly v běžném životě a neničily zdraví, a jak si osvojit schopnost vědomě ovládat nutkání svírat čelist a skřípat zuby.

Proč zrovna botulotoxin?

K řešení projevů nepříjemného bruxismu patří jednak užívání speciálního chrániče zubů nebo dlahy na spaní, které jako prostředky pro ochranu chrupu může předepsat zubní lékař. Jednou z nejnovějších a nejúčinnějších metod léčby je pak aplikace botulotoxinu. Ten je znám především z estetické chirurgie, kde je hojně využíván k zamezování tvorby vrásek. Stomatologové z Canadian Medical jej ale využívají i jinak, a to k léčbě bruxismu.

Botulotoxin má výborné vlastnosti, hrající do karet lékařům, kteří se snaží své pacienty zátěže bruxismu zbavit. Umí totiž uvolnit čelistní svaly a snížit nejen frekvenci, ale také intenzitu skřípání zubů. MUDr. Chalupa popisuje aplikaci botulotoxinu jako rychlou a neinvazivní metodu. „Pacientům přináší úlevu během několika dnů, jeho účinky naopak přetrvávají po celé měsíce, po jejichž uplynutí ovšem bývá potřeba aplikaci opakovat,“ informuje.

Kdy vyhledat pomoc

Každého čas od času potrápí bolesti zubů nebo čelistí, pokud se ovšem objevují nápadně často, dokonce denně, a znepříjemňují běžné fungování, doporučuje MUDr. Chalupa konzultaci se zubním lékařem nebo čelistním chirurgem. „Jde o specialisty, kteří dokáží přesně diagnostikovat příčinu bruxismu a navrhnout to nejvhodnější řešení, které má potenciál pacientovi přinést dlouhodobou úlevu,“ uzavírá. Mezi taková řešení může patřit právě i aplikace botulotoxinu. Hodí se vědět, že na proceduru se nevztahuje zdravotní pojištění, a je tedy potřeba počítat s tím, že ji plně hradí sám pacient.

Související…

Trhání vlasů či kousání nehtů může značit vážný problém. Naučte se ovládnout své zlozvyky
Dominika Jandorová

foto: Shutterstock, zdroj: Autorský článek

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...