fbpx

Poškozená játra i paralýza žaludku: Žaloby na výrobce Ozempicu rostou 1 fotografie
Zdroj: Shutterstock

Stále více uživatelů přípravku Ozempic trpí nepředvídanými extrémními vedlejšími účinky. A dávají o sobě vědět na internetu i ve zprávách.

Zveřejněno: 27. 2. 2025

Pokud jen trochu sledujete současné zdravotní trendy, pravděpodobně znáte Wegovy a Ozempic, které se v posledních letech proslavily jako „zázračné“ léky na hubnutí. Možná ale nevíte, že tyto „zázračné léky“ mohou mít extrémní vedlejší účinky a v nejhorším případě i ohrozit váš život. 

Přípravky Ozepic a Wegovy vyrábí dánský farmaceutický gigant Novo Nordisk, který se mimo jiné podílí i na dalších typech hormonálních terapií. Společnost zaměstnává skoro 65 tisíc lidí a prodává své výrobky ve 168 zemích. Tržní hodnota Novo Nordisku byla v roce 2024 570 miliard dolarů, což ji dělá nejhodnotnější evropskou firmou vůbec. 

Dokonalý lék?

Ale zpět k Ozempicu a Wegovy. Oba léky jsou si velmi podobné; mají totiž totožnou účinnou látku – semaglutid. Zatímco Wegovy je však oficiálně určen k dlouhodobému užívání při hubnutí, Ozempic je primárně lékem na cukrovku 2. typu. Přesto se i on na hubnoucí účely dlouho používal. 

V poslední době zažívají léky z této skupiny velký rozmach. Není se čemu divit, například v Americe trpí cukrovkou 2. typu 10 % lidí a více než 40 % Američanů trpí obezitou. V Česku je situace jen o trochu lepší, 10 % Čechů trpí cukrovkou 2. typu a 23 % je obézních, přičemž nadváha trápí více než 60 % Čechů

Emily Wrightová z Toronta se svěřila s tím, že její zvracení bylo tak časté a prudké, že nemohla chodit do práce. Během užívání přípravku Ozempic si všimla, že zvrací jídlo, které snědla i čtyři dny nazpět.

Velký podíl na popularitě přípravku Ozempic a podobných léků má zejména jejich účinnost. Podle údajů z klinických studií společnosti Wegovy ztratilo 83 % dospělých při užívání léku 5 % své tělesné hmotnosti a 66 % 10 % své tělesné hmotnosti. Na stránkách ozempic.com se dále uvádí, že pacienti při užívání přípravku Ozempic zhubnou dvakrát více než při užívání přípravku Trulicity a dalších konkurenčních léků. 

Našlo tedy lidstvo konečně jednoduchý a účinný způsob, jak vymýtit jeden z největších morů dnešní doby – obezitu? Nikoli. Má to háček a zdaleka ne jeden...

Funguje, dokud ho bereš

První problém je, že pokud chcete, aby byly účinky léku trvalé, nesmíte ho přestat brát. Pokud to totiž uděláte, opět kila naberete a klidně i víc než před nasazením Ozempicu. To ukazuje například studie ze srpna 2022. Podle ní se po ukončení užívání přípravku Ozempic v průměru dvě třetiny ztracené hmotnosti vrátily zpět. Podle dalších výzkumů pacienti do pěti let po ukončení užívání přípravku Ozempic nebo Wegovy naberou zpět více než 50 % ztracené hmotnosti.

Důvod je jednoduchý. Účinná látka v Ozempicu semaglutid snižuje krevní cukr, reguluje inzulin a také nahrazuje náš hormon, nazvaný zkráceně GLP-1, který mimo jiné blokuje pocit hladu. Za normálních okolností ho produkují naše střeva, když ale tělo dostává náhražku GLP-1 z vnějšího zdroje, pomalu hormon přestane samo vyrábět. Poté, co vysadíte lék, pocit hladu není spolehlivě blokován, takže máte tendenci jíst ještě víc než kdy dříve. 

Lékaři se domnívají, že gastroparéza, známá také jako žaludeční paralýza, je právě vedlejším produktem semaglutidů, protože tyto léky trávení nebezpečně zpomalují.

Takovou zkušenost má například TikTok influencerka Remi Baderová, která tvrdí, že po ukončení užívání přípravku Ozempic „přibrala dvakrát tolik“. V jednom z dílů podcastu Not Skinny But Not Fat (Ne hubená, ale ne tlustá) se Baderová svěřila, jak Ozempic zhoršil její záchvaty přejídání: „Dlouho jsem si kvůli němu myslela, že nemám hlad. Něco jsem zhubla. Nechtěla jsem ho ale užívat dlouhodobě.“ Když Baderová s injekcemi přestala, její záchvatovité přejídání se zhoršilo. Lékaři hvězdě TikToku potvrdili, že její zkušenost není mezi bývalými uživateli přípravku Ozempic vůbec ojedinělá.

Newyorský endokrinolog Gregory Dodell potvrdil deníku Wall Street Journal, že po vysazení Ozempicu mohou lidé očekávat, že opět přiberou. A to i přes zdravou stravu a pravidelný pohyb. „S největší pravděpodobností nakonec budete jíst to, co předtím, a možná i víc, protože vaše tělo vlastně hladovělo a snaží se to dohnat. Není to záležitost pevné vůle ani sebeovládání.“

Nekonečné zvracení

To ale zdaleka není jediný vedlejší účinek léku. Ozempic výrazně zpomaluje vyprazdňování žaludku, díky čemuž se člověk cítí déle sytý. Problém ale nastane, pokud se tento proces zpomalí příliš, nebo zcela zastaví. Jídlo pak v žaludku hnije, což může vyvolat zvracení a další, mnohem závažnější komplikace.

Například Joanie Knightová z Louisiany si posteskla CNN, že si přeje, aby se nikdy Ozempicu nedotkla, protože ohrozil její čas, peníze a duševní i fyzické zdraví. „Nestojí to za to. Cena je příliš vysoká,“ svěřila se. Knightová nakonec musela podstoupit žaludeční bypass, aby mohla žít napůl normální život. Její žaludek už se ale nikdy nedostane do původního stavu. 

Brenda Allenová z Dallasu uvedla, že ačkoli už rok neužívá Wegovy, stále občas musí na pohotovost, protože zvrací až do dehydratace. Emily Wrightová z Toronta se zase svěřila s tím, že její zvracení bylo tak časté a prudké, že nemohla chodit do práce. Během užívání přípravku Ozempic si všimla, že zvrací jídlo, které snědla i čtyři dny nazpět.

Časopis Rolling Stone zase popsal příběh Kimberly Carewové. Ta tvrdila, že během užívání přípravku Ozempic trpěla častým zvracením, svalovými křečemi a bolestmi kloubů a zad. Když se s tím světila lékaři, řekl jí, aby v užívání léku pokračovala. Carewová se v zoufalství podělila o svůj příběh na TikToku, setkala se ale jen s pochybnostmi a obviněními ze lži. Nakonec svá videa smazala.

Související…

Dvě jehly a 20 kilo dole. Čínská akupunktura na hubnutí funguje, expert ale varuje před riziky
Tereza Theerová

Těmto ženám a dalším lidem s podobnými příznaky byl diagnostikován „pomalý žaludek“, syndrom cyklického zvracení nebo ještě hůře gastroparéza – což jsou stavy, o kterých se ví jen málo. Lékaři se domnívají, že gastroparéza, známá také jako žaludeční paralýza, je právě vedlejším produktem semaglutidů, protože tyto léky trávení nebezpečně zpomalují. Gastroparéza totiž vzniká, když je vážně narušena motilita žaludku, což vede k příznakům, jako je nevolnost, zvracení, bolesti a krvácení do břicha, podvýživa a další.

Stovky žalob

Co je možná ještě děsivější než životní zkušenosti těchto žen, je skutečnost, že společnost Novo Nordisk a další výrobci semaglutidu vynechali z bezpečnostních štítků léku varování před možnou gastroparézou, přestože údaje z klinických studií na tento problém upozorňují. Podle zjištění CNN v klinických studiích přípravku Wegovy hlásila 44 % pacientů nevolnost a 25 % pacientů časté zvracení – což jsou běžné příznaky gastroparézy. Podobně ve studiích přípravku Ozempic hlásilo nevolnost 20 % a zvracení 10 % pacientů.

Právě za „bagatelizování závažnosti“ gastroparézy a dalších závažných zdravotních následků způsobených jejich léky na hubnutí byla na společnosti Novo Nordisk a Eli Lily podána žaloba. Za ní stojí Jaclyn Bjorklundová, která po užívání těchto léků trpěla tak silným zvracením, že musela být hospitalizována, a byla jí diagnostikována paralýza žaludku.

A hlášení o nežádoucích účincích, jako je nevolnost, zvracení a bolesti břicha, přibývalo. V prosinci 2024 tedy přidal americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) k léku na hubnutí Wegovy nové varování, které upozorňuje na možné gastrointestinální reakce, a zdůrazňuje, že osoby s těžkou gastroparézou by neměly Wegovy užívat. Poskytovatelům zdravotní péče pak doporučuje, aby pacienty na tyto příznaky sledovali a v případě výskytu závažných reakcí zvážili přerušení léčby.

Žaloby proti výrobcům léků na bázi semaglutidu však neustále přibývají (dnes už jich je více než 1500). Žalobci tvrdí, že tyto léky jim kromě závažných gastrointestinálních potíží způsobily například i poškození jater a slinivky a další závažné zdravotní komplikace, včetně poškození zraku.

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...