fbpx

Zhubnout pomůže, ale budete bez něj mít absťák? Jak je to s kratomem 1 fotografie
Listy stromu Mitragyna speciosa, z nichž se kratom vyrábí. (foto: Shutterstock)

Na Západě se stal populárním teprve nedávno, v jihovýchodní Asii se jako přírodní lék využívá po staletí

Zveřejněno: 19. 2. 2025

S rostoucím počtem uživatelů se na oči veřejnosti dostává stále více informací o tom, jak kratom působí na organismus. Mezi těmito účinky se mimo jiné objevuje vliv na úbytek tělesné hmotnosti. Na čem to závisí, dá se to nějak ovlivnit a co je hlavní, je to všechno pro organismus a metabolismus bezpečné? 

Západ ví o kratomu málo

Kratom (Mitragyna Speciosa) je strom rostoucí v jihovýchodní Asii, konkrétně v Thajsku, Malajsii a Indonésii. Hlavní vlastnosti této rostliny, pro něž je užívána jako doplněk stravy, se k uživateli dostanou žvýkáním listů. Právě z nich se vyrábí také kratomový prášek a další produkty na bázi kratomu. Po sklizni se listy rozemelou a prášek se užívá buď samostatně, nebo se jím plní kapsle, čajové sáčky, případně se z něj vyrábí kratomový extrakt. Existuje několik druhů kratomu, mezi hlavní z nich patří kratom červený, zelený a bílý.

Související…

Drogy? Jaké a proč? Evropa se snaží pochopit návyky uživatelů
Zdeněk Strnad

Podle United States Drug Enforcement Administration, tedy protidrogové DEA, může kratom v nízkých dávkách vyvolat stimulační účinky, jako jsou zvýšená hladina energie nebo bdělost, zatímco ve vyšších dávkách může vést k více sedativním účinkům. Jak již bylo zmíněno v úvodu, v našem západním světě se v podstatě s tím, jak kratom na tělo působí, stále seznamujeme a podstatná část tohoto působení se stále postupně odhaluje. Ví se už, že může pomoci se zmírněním pocitů psychického nepohodlí a úzkosti, potvrzení nebo rozkrytí dalších aspektů jeho účinky vyžadují další odborná zkoumání – to platí i pro téma, jak kratom může ovlivnit přibírání nebo hubnutí.

Zhubnout pomůže, ale jen možná

Existují některé neoficiální důkazy naznačující, že kratom s hubnutím pomoci může. Jedna z teorií potvrzujících tuto domněnku říká, že listy kratomu obsahují alkaloidy zrychlující metabolismus a zvyšující spalování tuků. Předpokládá se také, že kratom potlačuje chuť k jídlu, což může vést ke snížení kalorického příjmu a následnému úbytku hmotnosti. S větší jistotou lze hovořit o účincích kratomu, které jsou při hubnutí užitečné.

Určité druhy kratomu zvyšují hladinu energie, zbavují únavy, což může podpořit výkonnost ve sportu, jinými slovy – když máte více energie, můžete se častěji a déle hýbat a lépe hubnout. Údajně má také kratom moc zlepšovat kvalitu spánku a zmírňovat míru prožívaného stresu i pocity úzkosti, což všechno nastavuje lepší podmínky pro fyziologické shazování nadbytečné hmotnosti.

Co říká o kratomu a jeho souvislosti s hubnutím věda? Autoři jedné studie se zabývali souvislostí mezi užíváním kratomu a metabolickým syndromem a došli k závěru, že kratom by mohl být pro hubnutí slibný potenciál.

Neškodný přírodní stimulant, nebo nebezpečný opioid?

Ačkoliv to všechno může vypadat, že je kratom jen neškodný a poměrně užitečný stimulant, pravdou je, že náš západní svět to s jeho užíváním neumí tak dobře, jako je tomu v jeho domovině, kde se většinou užívá skutečně jako přírodní doplněk, a nevzniká u něj tedy problém se závislostí.

Kratom a kokain? Jde o drogy v obou případech a o smlouvu s ďáblem.

Faktem je, že účinky kratomu jsou velmi podobné opiátům (proto se také u nás používá jako alternativa k návykovým opioidním lékům proti bolestem a jako prostředek ke zbavení se závislosti na opioidech typu morfinu, heroinu nebo kodeinu), i když mají významně nižší dopad na centrální nervový systém. Jeho užívání je i tak dáváno do souvislosti se závislostí (psychickou i fyzickou) a pojí se také s nežádoucími vedlejšími účinky. Ty mohou zahrnovat anorexii, nespavost, zácpu, dehydrataci, únavu a v závažnější formě také otravu jater, záchvaty a v krajním případě i smrt. Abstinenční příznaky se rovněž podobají těm, které zažívají uživatelé klasických opioidů (neklid, třes, pocení, agrese, trhavé pohyby, úzkost, bolest svalů).

Kratom nebo kokain… Není to jedno?

Před užíváním kratomu varuje i MUDr. Cajthamlová, internistka, psychoterapeutka a propagátorka zdravého životního stylu. Dává jej dokonce do souvislosti s kokainem: „Kratom a listy koky – vidím tam značnou podobnost. Kolem koky a kokainu byl také zpočátku na přelomu 19. a 20. století jásot. Listy koky žvýkali Inkové a posilovali se jimi peruánští indiáni při výstupech do hor – měli více energie na výstup a nepotřebovali tolik potravy,“ přibližuje.

„Tehdy po roce 1889, kdy byl kokain izolován, byl nabízen v Coca Cole, na kterou přísahali herci a herečky a která se volně prodávala. I listy koky mají v závislosti na dávce účinky stimulační či tlumivé. I na alkaloid kokain vzniká závislost a i kokain se užívá mezi těmi, kdo vystupují v médiích, na prodloužení doby výkonu a omezení potřeby potravy. I po kokainu se hubne,“ pokračuje a nabádá: „No a? Jde o drogy v obou případech a o smlouvu s ďáblem. Kokain už je, naštěstí, zapsán mezi drogy a jeho prodej je nelegální. Kratom je ve většině civilizovaných zemí nelegální drogou též, víme o řadě jeho nežádoucích účinků, a přesto se u nás obchodu s ním daří.“

MUDr. Cajthamlová současně odrazuje i od upínání se na „hubenost“. „Slovo ,hubený' má slovní základ ve slovese ,hubit', tedy zabíjet. Stejně, jako hubí kokain i kratom tělo, hubí obě látky postupně i racionalitu, svobodu a nakonec i radost ze života,“ vysvětluje. „Kokain zůstal už jen v názvu Coca Coly, doufám, že kratom také zmizí z veřejného prostoru, a rozumní lidé ho budou odmítat a nerozumným ho zakáže brát naše legislativa. Snad brzy, dřív, než napáchá ještě víc škod.“

U nás je zatím legální, odborníci volají po změně

Právní předpisy zohledňující užívání kratomu se v různých zemích liší – v thajské domovině byl dlouho zakázán, dnes je regulovaný pro lékařské užívání, v USA je jeho legalita odlišná podle států. V Česku je kratom legální (ačkoliv legislativa se v této věci často mění), nenachází se na seznamu zakázaných látek, a je tedy možné ho volně nakupovat, prodávat a používat (zatím).

MUDr. Cajthamlová zmiňuje i další odborníky, kteří od užívání kratomu odrazují: „MUDr. Karel Nešpor, CSc., odborník na závislosti, na YouTube varuje před epidemií zneužívání kratomu u nás a hovoří o jeho negativních vlivech zejména na děti. Vrchní komisař policie ČR středočeského kraje kapitán JUDr. Milan Kocík jej označuje za startovací látku v drogové kariéře a za ohrožení žáků a studentů,“ vyjmenovává. „Vážně si myslíte, že to vše je vhodné i nadále legalizovat a prodávat a propagovat ,na povzbuzení, utlumení stresu či na hubnutí?'“ táže se politiků.

V ČR se navíc podle MUDr. Cajthamlové zvyšuje počet náctiletých s poruchami příjmu potravy, a to zejména mezi dívkami ve věku 11–17 let. „Chceme další anorektičky s poškozenou hormonální tvorbou a zchátralým tělem i myslí?  Kratom je nebezpečný a vede k drogové závislosti, měl by být, stejně jako kokain, postaven mimo zákon i u nás.  Vyhýbejme se mu a chraňme před ním své děti i sebe!“ uzavírá.

S přihlédnutím k rizikům užívání je na zvážení a zdravém rozumu každého, zda je moudré uchylovat se k jeho pomoci ve věci ztráty přebytečných kil.

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...