fbpx

Chcete harmonický vztah? Berte péči o domácnost jako společný projekt, radí psychoterapeutka 1 fotografie
zdroj: Shutterstock

Mechanismus uklidnění funguje u mužů a u žen odlišně. Paradoxně to, co potřebují k dobré náladě, funguje zároveň jako katalyzátor rostoucího napětí mezi nimi.

Zveřejněno: 22. 1. 2025

Výsledky studie zveřejněné v magazínu Journal of Family Psychology odhalily, jak může jednání jednoho partnera ovlivnit úroveň stresu toho druhého – bohužel se jedná o pesimistický obraz manželství nebo partnerství dvou lidí, kteří spolu dlouhodobě sdílí domácnost: ženám klesá hladina stresu, když jim muži pomáhají s domácími pracemi, mužská nálada se naopak zlepší, když mohou doma odpočívat, zatímco partnerky kolem nich pracují.

Nejen rozdělení domácích prací

Celou problematiku jsme probíraly také s Mgr. Janou Hostovskou, psychoterapeutkou a členkou České asociace pro psychoterapii. Podle ní je mimo jiné důležitá otázka, co si představíme pod pojmem „péče o domácnost“ – většina z nás si nejspíš představí souhrn praktických úkonů a problémů, které řešíme na každodenní bázi.

„V praxi se setkávám s tím, že klient přichází s konkrétními stížnostmi na nerovnoměrné rozdělení domácích úkolů. Avšak při bližším zkoumání se může ukázat, že tyto stížnosti odrážejí širší neshody ohledně rozdělení moci, komunikace nebo hodnotové orientace partnerů,“ vysvětluje s tím, že vlastně nejde jen o to, jak si rozdělit domácí práce, ale o širší kontext partnerského soužití. „Partnerství či rodina jsou komplexní systém, kde každý člen ovlivňuje ostatní. Pokud se tedy objeví nerovnováha v jedné oblasti, může být symptomem narušené rovnováhy v celém systému. Za stížnostmi na nerovnoměrné rozdělení úkolů se tak mohou skrývat například nedořešené konflikty z minulosti, nevyřčené potřeby nebo pocity křivdy,“ vysvětluje.

Já si pořádně odpočinu jen tehdy, když ty budeš pracovat

U manželů i manželek udržely na konci dne náročnější domácí práce vyšší hladiny kortizolu, jinými slovy se ukázalo, že činnost kolem domácnosti omezuje u partnerů schopnost mentálně se zotavit z pracovního dne. Tento mechanismus byl pro obě pohlaví stejný, odlišným se ovšem ukázal způsob, který muži a ženy potřebují k uklidnění se.

S rostoucím počtem dvoukariérních rodin se stala dělba práce v domácnosti naléhavějším tématem. Oba partneři pracují mimo domov a péče o domácnost se tak stala společnou odpovědností.

U manželek se hladiny stresového hormonu ukázaly být zdravějšími, tedy nižšími, když jim manželé pomohli s vykonáváním domácích prací. U mužů tomu bylo naopak – více domácího odpočinku jim snížilo hladinu kortizolu, ale pozor, to pouze v případě, že jejich manželky současně po příchodu z práce ještě pracovaly doma a měly tedy oproti nim méně času pro relaxaci.

Zdá se, že způsob, jakým pár tráví doma čas, může mít neblahé důsledky nejen pro jejich vzájemné vztahy, ale také pro celkové zdraví. Podle Mgr. Hostovské jde o celkem dynamické téma, které se v průběhu věků mění. „Trávení společného času se historicky dost proměňuje. Dříve byla péče o domácnost primárně ženskou doménou, spojenou s tradičními genderovými rolemi. Muži byli spíše živiteli rodiny a jejich role v domácnosti byla minimální. Později se tyto tradiční role začaly zpochybňovat. Tendence směřovaly k větší rovnoprávnosti ve všech oblastech života, a to včetně domácnosti,“ shrnuje. „S rostoucím počtem dvoukariérních rodin se stala dělba práce v domácnosti naléhavějším tématem. Oba partneři pracují mimo domov a péče o domácnost se tak stala společnou odpovědností. A tady se opět dostáváme k tomu, že to není o úklidu, ale o hodnotách, mezi které přístup k odpovědnosti jistě patří,“ přidává současný kontext.

Rozdělení domácích povinností ovlivňuje adaptaci těla na stres

Studie se zúčastnilo 30 manželských párů z Los Angeles, kde oba partneři pracovali na plný úvazek a měli alespoň jedno dítě. Výzkumníci sledovali jejich domácí aktivity denně v desetiminutových intervalech a po dobu tří dnů jim opakovaně odebírali vzorky slin s cílem změřit hladiny stresových hormonů a určit jejich návaznost na způsob trávení volného času doma.

Dlouhodobě zvýšené hladiny kortizolu ohrožují i zdraví a mohou se projevit na zhoršené kvalitě spánku, přibíráním na váze, mohou zvýšit riziko syndromu vyhoření a celkově oslabit přirozenou obranyschopnost těla a zvýšit jeho náchylnost k různým infekcím a onemocněním.

Vzorky slin byly tedy po odebrání analyzovány na kortizol, hormon, jehož hladina ve stresových situacích stoupá. Tímto způsobem vědci zjistili, že existuje souvislost mezi domácími pracemi a fyziologií, konkrétně odhalili, že způsob, jakým si páry doma rozdělují povinnosti, ovlivňuje adaptaci jejich těla na stres. Další zjištění se týkalo faktu, že manželky tráví doma více času výkonem domácích prací, zatímco manželé více odpočívají.

Jenže, co s tím v praktickém, skutečném životě? Má tahle svízelná situace nějaké laskavé řešení? „Vlastně mě k tomu napadá úplné odklonění se od myšlenky ´rozdělování´, ale zkusit se podívat na péči o domácnost jako na společný projekt. Může to přinést nejen efektivitu v dané činnosti, ale také prostor pro kooperaci, komunikaci a sdílení odpovědnosti, to pak může vést k většímu pocitu sounáležitosti a spokojenosti v partnerském vztahu,“ radí Mgr. Hostovská.

Špatné následky pro kvalitu vztahu i zdraví

Neshody a roztržky, které mezi manželi vznikají z nerovnoměrného rozdělení domácích prací, jsou jedna věc, druhou záležitostí je ovšem skutečnost, že dlouhodobě zvýšené hladiny kortizolu ohrožují i zdraví a mohou se projevit na zhoršené kvalitě spánku, přibíráním na váze, mohou zvýšit riziko syndromu vyhoření a celkově oslabit přirozenou obranyschopnost těla a zvýšit jeho náchylnost k různým infekcím a onemocněním.

Související…

Manipulativní taktika, jak se vyhnout domácím pracím: Takhle vypadá weaponized incompetence
Olivie Doleželová

Stejně tak se ukázalo, že ženy, které jsou v manželství šťastné, vykazují zdravější, tedy nižší, hladiny kortizolu na rozdíl od žen, které v manželství spokojené nejsou, a jejich hladiny kortizolu jsou dlouhodobě vyšší, tedy se potýkají s chronickým stresem. Zajímavé je, že u mužů podle výsledků bádání mezi spokojeností v manželství a zvýšenými hladinami stresového hormonů neexistuje pojítko.

Co z toho všeho vyplývá? Že kvalita vztahu má velký vliv na kvalitu života i zdraví a že rozdělit si rovnoměrně domácí povinnosti může být stejně důležité jako se zdravě stravovat a pravidelně hýbat, nemluvě o pozitivních dopadech na vzájemný vztah dvou lidí, kteří se dobrovolně rozhodli spolu sdílet domácnost a život.

„V praxi vidím, že dnešní mladé páry více hledají flexibilní řešení, která vyhovují jejich individuálním potřebám a životnímu stylu. Střídají se v činnostech nebo si je rotují, plánují. S rostoucími nároky na pracovní život a osobní čas si také stále více párů může dovolit najmout úklidové služby či další pomocníky, jako jsou zahradník, chůva a podobně. Toto řešení nabízí větší volnost a umožňuje partnerům trávit více času u společných aktivit a zájmů,“ uzavírá Mgr. Hostovská. 

foto: Shutterstock , zdroj: Autorský článek

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...