Jedním z důvodů, proč jsou potravinové doplňky jako dárky tak populární, je snaha darovat něco smysluplného. „Mám pocit, že tím mamce říkám, že mi na ní záleží,“ říká žena, která letos rodičům nadělila přípravek zpomalující stárnutí. Podobně to vidí i mnoho dalších – dárky pro zdraví jsou vnímány jako praktické a starostlivé.
Marketing je v případě obchodu se zdravím vším. Vzbuzuje naději, snahu o lepší já a pocit z dobrého rozhodnutí, že o sebe nebo o druhé chcete pečovat. Podle České lékárnické komory však většina nadějných tvrzení typu „zlepšuje imunitu“ nebo „pomáhá k duševní rovnováze“ není vědecky podložena.
Iluze na prodej
Na internetu, ve specializovaných obchodech, v lékárnách, a dokonce i v drogeriích je potravinových doplňků obrovský výběr – nekonečno vodiček, kapslí, prášků, sirupů, koncentrátů, pilulek, ideálně všechno rovnou ve vánočním dárkovém balení. Najdeme něco pro každého, zdraví není nikdy dost. Myslet na zdraví svých blízkých je krásné gesto, ale u gesta to možná i skončí. Lékaři upozorňují, že pro zdravé jedince s vyváženou stravou není většina doplňků stravy vůbec potřebná. Měli bychom tedy raději investovat do kvalitní stravy nebo pravidelného sportu.
Podle odborníků je většina potravinových doplňků pro koncového uživatele neúčinná, pokud nemají indikován nedostatek nějakých živin. Dalších 20 % produktů na českém trhu bylo označeno za plně neúčinné a nepodložené vědeckými důkazy.
Reklama
Pro ilustraci uveďme příklad na doplňku ze stromku Gingko biloba, který je jeden z nejznámějších. Údajně zlepšuje paměť, kognitivní funkce a oběhový systém. Studie ale prokázaly, že Ginkgo biloba žádné významné zlepšení kognitivních funkcí, paměti nebo soustředění u zdravých dospělých nepřináší, a to navzdory rozšířeným mýtům. U pacientů s Alzheimerovou chorobou nebo demencí byly některé studie s gingkem slibné, ale systematické přehledy často ukazují pouze malé nebo nekonzistentní zlepšení symptomů. Efekt se zdá být podmíněn dávkou a kvalitou extraktu, přičemž komerčně dostupné produkty často nesplňují ani jedno.
Není všechno zlato, co se třpytí
Je hezké, že si díky účasti na trhu s potravinovými doplňky mnoho lidí vydělá na jídlo, bydlení nebo třeba i vilu na Ořechovce a pět sportovních aut. Kupovat jejich doplňky stravy z internetu je pochopitelně nejrizikovější. Nejbezpečnější volbou je klasická lékárna. Ale ani v té nemáte jistotu, že kupujete funkční věc. „U doplňků stravy se neprokazuje jejich účinnost. Stačí, že jsou bezpečné,“ říká Jakub Dvořáček, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.
Příliš vysoké dávky vitamínu D mohou způsobit nevolnost a problémy s ledvinami, nebo čaj z třezalky tečkované reaguje se SSRI antidepresivy a teoreticky může vyvolat serotoninový syndrom.
V některých lékárnách se dokonce prodávají i homeopatika – přípravky, o kterých se vědecká obec shodla, že jsou nefunkční, ale alespoň neškodí. Doplňky stravy, na rozdíl od léků, nemusí projít žádnými přísnými testy, aby mohly být uvedeny na trh. I když (ne vždy) nějakou účinnou látku obsahují, nemusí jí být dostatek, nebo není pro organismus vstřebatelná. Bohužel se na trhu pohybují i produkty, které mohou být při nesprávném užívání škodlivé. Například příliš vysoké dávky vitamínu D mohou způsobit nevolnost a problémy s ledvinami, nebo čaj z třezalky tečkované reaguje se SSRI antidepresivy a teoreticky může vyvolat serotoninový syndrom.
Zdraví se nabízí samo
Není to tak, že by žádné efektivní doplňky neexistovaly – některé jsou v určitých stavech a situacích užitečné. Mezi takové patří například hořčík, vitamín D3 v kombinaci s K2, betaglukany, vybrané byliny, liposomální vitamín C nebo dobrá probiotika. Toto ale není komerční článek, který vás má navést ke koupi jakéhokoliv konkrétního přípravku, text je o tom, že pokud vidíte výrobek slibující „detoxikaci těla“, „krásnou pleť a zdravé vlasy“, „vitalitu a energii“, „podporu metabolismu“ a další, je dost možné, že má minimální či žádný efekt.
Když jste vy nebo vaši blízcí dlouho chronicky nemocní a přepadá vás zoufalství, je pochopitelné, že se snažíte hledat řešení. Největší šanci najít ho máte ve zdravotnictví, ale bývá to velmi frustrující proces. Je pochopitelné, že to s doplňky chcete zkusit. Jak tedy vybrat doplněk stravy?
Na recenze na internetu se nespoléhejte, bývají často falešné. Pokud vám výrobek doporučil známý, jeho účinek mohl být způsobený placebem. Pokud už se rozhodnete něco vyzkoušet, vyhledejte si nejprve klinické studie (co nejaktuálnější). Výběr také můžete konzultovat se svým lékařem, ale vzhledem k tomu, že někteří praktičtí lékaři doporučují homeopatika nebo čínskou medicínu, také se na všechny nedá úplně spolehnout.
Pokud opravdu chcete darovat zdraví, kupte blízkým (nebo sobě) poukaz na fyzioterapii, posilovnu, jógu nebo masáž. Dobrá volba je také velká taška kvalitních potravin, třeba oříškových másel, olivových olejů, lyofilizovaného ovoce, různých pest nebo zdravých čokolád.
foto: Shutterstock , zdroj: Autorský článek