fbpx

Věk psychedelik je zpět, mohou léčit nemoci dnešní doby

Zveřejněno: 4. 2. 2018

Možná vám tyto názvy nic neřeknou, ale lidí, které psychedelika zajímají, je víc a víc. Jsou mezi námi i tací, kteří věří, že tyto „halucinogenní“ látky mohou pomoci jednotlivcům i celé společnosti ke šťastnému životu plnému lásky. Rozumějme lásky bezpodmínečné, bezkontaktní a všeobjímající.

Slova z titulku často slyší facilitátoři či novodobí šamani od účastníků „psychozájezdů“, tedy od takzvaných psychonautů. Jestliže chcete být účastníkem těchto seancí, tak se těchto pár nových slov naučte. Žabička Bufo Alvarius nám do hlav skáče hlavně v poslední době a ještě se k ní vrátíme, Ája je Ayahuasca, psychedelikum z liány z Amazónie, a LSD je LSD no a microdosing se zabývá tím, jak na nás všechny tyto dobroty a mnohé další působí.

Komunita holotropních dýchačů

Variací psychedelik je mnoho, nebudu zde vypisovat všechny, ale věřte, že teď to prostě frčí. Komunita uživatelů psychdelik vyrostla na holotropce neboli holotropním dýchání. Autometoda, při které se vlastně překysličíte, je pro dnešní psychonauty tak trochu pomalá. Tato komunita se zvětšuje stejně rychle, jako se zvětšuje počet možností, co a jak vyzkoušet. A v neposlední řadě se u této komunity zvyšuje posuzování a „odsuzování“ lidí, kteří to nezkusili, a ještě hůř, kteří nemají pro tyto věci pochopení.

Zkoušet tyto věci jen pro to, „abych byl zajímavý“, je podle mě opravdu blbost. Viděl jsem hodně lidí, kteří začali jen s trávou, a dnes, aniž to vědí, jsou na těchto „extatických“ stavech závislí. V normálním světě však ztratili kontakt s „reálnými“ prožitky a nakonec i s opravdovými přáteli. Přitom nejvíc, co člověk může dělat pro sebe a svůj rozvoj, je žít svůj vlastní život v této realitě.

octavio

Psychedelický zážitek s Bufo Alvarius, Octavio Rettig je zcela vpravo

Pochopit a procítit vlastní existenci

Potkal jsem ale i mnoho lidí, kteří vidí v těchto látkách možnost k léčbě závislostí a mnoha dalších „existenčních“ problémů, jež zamořují naši společnost. Primárně jde o „západní styl“ života. Prostě tam, kde je velký blahobyt, je i mnoho stresu. V základu je správné uvažovat, že takovéto zážitky mohou pomoci pochopit a procítit vlastní existenci v jednotě. Máme tu již také vícero odborných společností psychiatrů a psychologů, kteří na těchto směrech terapií pracují. A já jim držím palce.

Další velký trend je takzvaná zážitková turistika psychonautů. Myslím tím, že mnoho lidí odjíždí do Střední a Jižní Ameriky, a tam se oddávají rituálům, které navazují na šamanské kořeny. Ti, kteří nemají čas nebo peníze, vyčkávají v Evropě na to, až přijede šaman za námi, a poté se houfně přihlašují na jejich „treatments“. Obě cesty jsou podobné, rozdíl je v kulisách, což pro tento typ zážitku není úplně rozhodující. I my s lidmi v našem týmu představujeme zajímavé osobnosti ze zahraničí včetně jejich mnohdy rozdílné kultury a práce s energiemi.

Pozor na psychospirituální krizi

Tak teď jen abychom z toho neměli „žabí“ polévku. Kde jsou ty časy, kdy se o hospitalizovaných účastnících seancí informovalo v televizních zprávách. Dnes by celé televizní noviny zaplnily v pohodě jen zprávy o lidech s psychospirituální krizí, která se nastartovala při neodborném použití psychedelik. Tak prosím pozor, používat s odborným dohledem.

Jo a co vlastně ta žabička? O té už Flowee psalo nedávno a určitě na ten článek koukněte. Bufo Alvarius. Téma je to fascinující a film, který vznikl v české produkci, je potřeba vidět. Jde o nejsilnější holotropní „věc“, kterou nám příroda dala. Jde také o nejsilnější prožitek, který si můžete díky přírodě naladit. Nejsilnější a nejrychlejší „exit to nowhere“.

A co žabička způsobila mně? Rozhodl okamžik, kdy jsem vstoupil do výtahu. Sobota 30. září večer. Povídaní s Octaviem Rettigem, pocit déjà vu, rozhovor na mnoho témat s pocitem, že je vše tak, jak má být... Mimochodem, Octavio přijede na jarní Festival Evolution, který začíná už 23. března. A já se zase těším na jeho uhrančivé oči i ten zvuk žáby, která vás umí pronést branou existence. 

foto: Profimedia a Octavio Rettig

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...