fbpx

Zveřejněno: 17. 1. 2018

V roce 2014 jsem v Praze poprvé přivítal člověka, který rozděluje mnoho mých přátel na dva tábory. Jak si asi dokážete představit, jsou to tábory nesmiřitelné. Jedni jsou z něj nadšení a druzí zcela rozmrzelí. Hlavní argument obou táborů je, že „napíše tři knihy ročně“, což je podle jedné skupiny „skvělé“ a podle druhé „divné a nemožné“. Zdroj jejich sporu se jmenuje Deepak Chopra, nejžádanější „ayurvedic MUDr.“ západní polokoule.

Dokázal bych taky napsat tři knihy ročně? Myslím plnohodnotné knihy, takové ty, co nebudou jen „Ebookem“ pro nachytání e-mailů pro následný „remarketing“. A dokázal bych se stejně jako Deepak v každé knize dotknout z mnoha úhlů smyslu existence?

Mimochodem mým nejoblíbenějším z těchto úhlů je golfová kniha „Golf for Enlightenment: The Seven Lessons for the Game of Life“. Právě rozmanitost těchto úhlů a vidění souvislostí je hrana, jež rozděluje ony tábory, které Deepaka odsuzují, nebo naopak adorují. Nedokážu si představit, jak se dají napsat tři knihy ročně. A jelikož jsem chtěl najít odpověď, a to nejenom pro mě, ale hlavně pro kamarády z obou táborů, tak jsem se svého přítele Deepaka zeptal při jeho poslední návštěvě napřímo.

deepak

Vstát v pět ráno a dvě až tři hodiny "psát" v myšlenkách. To je Deepakův recept na úspěšné knihy.

Naslouchání vnitřnímu hlasu

Chci napsat 3 knihy ročně, Deepaku, jak to mám udělat? Odpověď byla klasicky „deepakovská“, takže vlastně jednoduchá. „Dělej to jednoduše, poslouchej vnitřní hlas a následuj ho.“ S tou odpovědí nejsem v pohodě, a to ze dvou důvodů. První je ten, že nemám psací střevo, a druhý je fakt, že mě zajímá mnoho témat a nevím, jak si vybrat. Takže se ptám dál.

Jak se to dá vlastně zvládnout, uspořádat tolik myšlenek do jednoho uceleného textu, a to tolikrát za rok? Odpověď je bohužel zase jednoduchá a zcela „jednoduše“ aplikovatelná. Rytmus a režim. Znám Deepakův denní režim dobře, při každé jeho návštěvě, kterou organizuji, mám hlavní úkol. Jít brzy do postele a program nachystat tak, aby mohl začít před devátou ranní. Deepak chodí taky brzy do postele a vstává v pět. A co dělá mezitím Deepak? No, píše knihy, ale ve východním modelu organizace práce.

Recept z Východu

Takže kdo chcete dosahovat opravdu viditelných výsledků a možná i psát tři kvalitní knihy ročně, zkuste Deepakův program. Jeho základem je jít opravdu brzy spát, v pět ráno vstát a dvě až tři hodiny strávit v meditaci. V tomto stavu v myšlenkách „sepisuje“ své knihy, napadají ho souvislosti a dává dohromady základy dalších a dalších knih. A když se vrátí do reality, tak své myšlenky namluví na diktafon a požádá kolegy, aby to přepsali. Prostě rytmus a režim.

Když jsem Deepakův recept prozradil zastáncům obou táborů, nic zásadního se nestalo. A to je podle mě dobře. Není přece potřeba měnit názory, když je nemáme opřené o své vnitřní pochopení. Pochopit ale můžeme. Deepak dorazí do Prahy letos v dubnu 2018. Já tam určitě budu, i když už leccos chápu. Ale pořád ještě ne všechno. Třeba jak to, že je Deepak Chopra ten nejvíce „easy going man“, kterého znám a který v pohodě přijal mé další pozvání.

foto: Flowee a Festival Evolution, zdroj: Deepak Chopra

Tipy redakce

Objevila se nová planeta v naší galaxii? Taky je možné, že jde jen o černou díru

Objevila se nová planeta v naší galaxii? Taky je možné, že jde jen o černou díru

Aby nějaký astronom objevil novou planetu v naší sluneční soustavě, to je věc...

Práce jako smysl života: V Americe se „workismus“ stal novým náboženstvím

Práce jako smysl života: V Americe se „workismus“ stal novým náboženstvím

V roce 1930 napsal ekonom John Mayard Keynes esej nazvanou Economic Possibilities...