I zamilované touha opustí, jak ji do vztahu vrátit?

Možná to znáte také, ony okamžiky rané zamilovanosti, kdy ve vás každá myšlenka na vašeho milovaného vyvolá prudké reakce. Intenzivní dny plné štěstí, případně i sexu. Ale je to láska, nebo jenom touha, která přikládá uhlí do parního stroje vašeho vztahu? A co se stane, až touha vyprchá?

„Zamilování“ má 3 fáze. Nejdříve je tu touha, kterou ovlivňují hormony testosteron a estrogen. Jedná se o čistý sexuální pud, v prazákladu tedy o živočišnou potřebu se rozmnožovat, která se v moderní společnosti proměnila v touhu po fyzickém i psychologickém uspokojení.

Poté je tu přitažlivost. Jde o stav, kdy stěží můžete myslet na něco jiného než na svého partnera. Ten je ovlivňován adrenalinem, dopaminem a serotoninem. Psychiatrička Donatella Marazziti z Univerzity v Pise zjistila, že tento stav je blízký obsedantně-kompulzivní poruše (psychická porucha, kdy jste zaseklí na určité myšlence, k níž se musíte neustále vracet, což ovlivňuje i vaše chování). Třetí fází lásky je oddanost, která umožňuje, že spolu páry zůstanou. Ovlivňují ji hormony oxytocin a vazopresin (méně známý hormon vylučovaný po sexu).

Checklist lásky

Terapeutka Terri Orbuchová strávila 30 let studiem romantických vztahů tisíců různých párů. „Slyšela jsem mnoho z nich mluvit o divokých, nekontrolovatelných pocitech na začátku nového vztahu. Však to znáte, když nemůžete jíst, nemůžete spát, nemůžete dělat vůbec nic, protože pořád myslíte na danou osobu. Vsadím se, že když zavřete oči – nehledě na to, kolik je vám let – pořád myslíte na ten silný, úžasný pocit. Já můžu, a to mi ten pocit trvá 25 let,“ říká Terri.

Ale potom přijde ona otázka: Je to tedy láska, nebo touha? Podle Terri Orbuchové existují 4 signály, které naznačují, že jste skutečně zamilovaní.

1) Vztahy s vaším okolím

Když jste zamilovaní, chcete, aby se váš partner seznámil s co největším množstvím lidí ve vašem okolí. Chcete ho ukázat svým přátelům a rodině a chcete, aby jím byli ohromeni.

2) Jazyk

Když jste zamilovaní, používáte častěji zájmeno „my“ místo „já“. Například, když se vás někdo zeptá, co jste dělal ve středu, spíše než „Šel jsem do kina“, řeknete „Šli jsme do kina.“

3) Otevřenost

Když jste zamilovaní, máte tendenci sdílet s partnerem vaše sny, obavy, cíle, plány, budoucnost. Můžete mu říct tajemství, které jste nikdy nikomu neprozradili. Oproti tomu, když jste pouze pod vlivem touhy, jste více uzavření, bráníte se loupání plátků, které tvoří cibuli vaší osobnosti. Mluvíte spíše o svých koníčcích, oblíbené hudbě nebo filmech. Nejdete do hloubky. Zamilovaní jdou přímo k jádru pudla.

4) Vliv

Když jste zamilovaní, tak vás druhý člověk silně ovlivňuje. Například pokud přemýšlíte o tom, že se přestěhujete za prací, jdete se nejdřív poradit se svým partnerem. V případě, že se vám stane něco nepříjemného, chcete se svěřit. A když se vám stane něco pozitivního, chcete se pochlubit, chcete, aby partner oslavoval s vámi.

Čtěte také:

Sex je pro muže láska v praxi, pro ženy jde „jen“ o projev lásky
Víte, že lidé se cítí osamělí průměrně 48 dní v roce?
Stalkujete expřítele na Facebooku? Z rozchodu se jen tak nedostanete

Jak vrátit touhu do dlouhodobého vztahu

Touha se z dlouhodobých vztahů často vytrácí. Existuje způsob, jak ji do nich vrátit? „Rozhodně. Díky své práci s páry jsem analyzovala 3 druhy chování, které vám pomohou touhu znovu probudit,“ tvrdí Terri Orbuchová. Jak tedy na to?

  1. Pusťte se společně do nových aktivit. Když jste spolu začali chodit, všechno pro vás bylo nové. Je třeba tuto novost do vztahu vrátit. Ukažte se nečekaně u partnera v práci, pište flirtovné smsky, nebo se vydejte na dobrodružný výlet.
  2. Okořeňte svůj vztah překvapením nebo tajemstvím. Všechno, co jste se zpočátku dozvídali o svém partnerovi, bylo tak fascinující. Přiveďte fascinaci zpátky.
  3. Pusťte se do věcí, které vás vzrušují. Nejedná se nezbytně o sex, ale o cokoliv, co vám do těla vyplaví adrenalin, cokoliv nové, možná trochu nebezpečné, ale rozhodně vzrušující.

foto: Shutterstock, zdroj: YourAmazingBrain

Vojtěch Žák

Vojtěch Žák

Související články

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.