fbpx

Zveřejněno: 14. 4. 2017

Přemýšleli jste někdy o tom, jaký je život nevidomých? Díky Neviditelné výstavě se vžijete do pocitů těchto lidí a možná právě ona hodina v naprosté tmě vám otevře oči.

„Výstava je v Praze od 1. 4. 2011 a během šesti let existence nás navštívilo více než 210 000 lidí,“ říká ředitelka Rita Küü a dodává, že první expozice tohoto typu vznikla v Budapešti a následně byla kromě Prahy zřízena také ve Varšavě a Stockholmu. „Momentálně u nás pracuje 20 nevidomých nebo slabozrakých průvodců, víc než polovina již od samého počátku.“

xcvgbnm

Neviditelnou výstavu můžete občas navštívit i v nákupních centrech.

Obdivujte hmatem

Zrak tady potřebovat nebudete, spíše fantazii. Spolu s nevidomým průvodcem, jehož hlas vás bude po celou dobu uklidňovat a navádět, si uděláte hodinovou procházku do přírody, do města i domácnosti. Řídit vás bude výhradně hmat, sluch a smysl pro rovnováhu. Možná ze začátku zažijete strach a bezmoc, ale postupem času zjistíte, že i svět bez onoho klíčového smyslu může být zajímavý.

Ve speciálně zatemněné místnosti je pro vás připravena zážitková trasa, na které si vyzkoušíte, jaké je poslepu přejít přes potok (a mít pocit, že každou chvíli spadnete to vody), jak se orientovat v ruchu velkoměsta (a nepanikařit), jak dochutit jídlo, rozeznávat peníze, platit a mnoho dalšího. Na konci na vás čeká posezení na baru, kde máte možnost promluvit si s průvodcem a zeptat se ho na vše, co vás bude zajímat.

labyrint

 

Tajemný talíř a doteky

Podlehli jste kouzlu tajemného světa bez světla? Dopřejte si po náročném pracovním dni neviditelnou masáž. Díky naprosté temnotě si vychutnáte doteky maséra na maximum a na chvíli se oprostíte od všedních starostí. Nebo upřednostňujete gurmánské zážitky? Navštivte neviditelnou večeři či ochutnávku vín. Nalákala vás možnost „vidět“ svět očima nevidomých? Rezervujte si prohlídku u Karlova náměstí v Praze a těšte se na zážitek, který vám možná změní život.

Už jste slyšeli o dunkelterapii - terapii tmou? Přečíst si o ní můžete v našem článku: Michal Čagánek: Světlo je absolutní, ne tma.

Zjistěte také, jaké je to dívat se přímo do černé díry, nebo se podívejte, jak vypadají první chytré hodinky s Braillovým písmem

foto: neviditelna.cz, zdroj: neviditelna.cz

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...