fbpx

Zveřejněno: 29. 3. 2017

Jestliže jste řídícím pracovníkem, nějaké té prezentaci se sem tam nevyhnete. Jak ale na to, když nejste řečník od přírody? Pomůžou vám tyto záchranné berličky. 

 

verejny projev shutter1
Důležité je, abyste ke svému veřejnému vystoupení zaujali pozitivní přístup. Díky prezentaci na veřejnosti máte příležitost efektivně komunikovat s velkým množstvím osob ve stejném čase. A protože by mělo být vaším cílem podnítit v publiku důvěru v přínos informací, které jim podáváte, nestačí je jen suše sdělit.

Procvičujte se v prezentaci

Prezentační schopnosti je třeba procvičovat. Poslouží vám k tomu zrcadlo anebo využijte rodinné příslušníky či kolegu z práce, kteří vám mohou poskytnout zpětnou vazbu. Vždy při nácviku mluvte nahlas. Od věci není ani zkoušet vstávání ze židle nebo přecházení ze svého místa k pódiu. Chyby, které se objeví v prvních pár desítkách sekund, vás totiž mohou rozhodit natolik, že pak selže i samotný přednes.

Přirozené působení

Jakýkoli přehnaný perfekcionismus může být k vaší škodě. Snažte se koncentrovat na dobrý začátek i konec, ale zvolte vhodný řečnický styl, odpovídající předávanému obsahu. Vsaďte na své přirozené projevy a nestylizujte se do nikoho jiného. Navštivte sál, kde budete přednášet, vyzkoušejte sílu svého hlasu v mikrofonu a celkově se seznamte s daným prostředím. Nebudete pak před prezentací vstupovat do neznámého prostoru. Víte, že jeden obrázek má váhu tisíce slov? Nevyhýbejte se ani obrazové prezentaci.

Adrenalin vás udržuje ve střehu

verejny projev shutter
Pro svůj projev budete potřebovat dostatek energie, tu ale směřujte více do obsahu než do gest. Ovšem jistý stupeň expresivnosti by měl zůstat zachován. I když možná o zvyšování hladiny adrenalinu zrovna nestojíte, mějte na paměti, že právě adrenalin vaše prezentační schopnosti připraví na okamžitou spolupráci s publikem. Ani bez určitého stupně nervozity to nepůjde, takže se jí nebraňte, jinak budete působit nezúčastněně a neosobně. Je dobré soustředit se na dýchání. Budete-li správně dýchat, budete i srozumitelně mluvit. Aby váš projev mohl být plynulý, musíte dýchat rytmicky a klidně.

Otázky zapojí publikum

Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že před prezentací se mi vždy osvědčuje procvičit si jednak samotný styl, jakým budu přednášet, ale také se snažím prokládat projev otázkami. Ty mi zajistí pozornost posluchačů, kteří si tak myslí, že s nimi komunikuji, a to přesto, že ve skutečnosti sami nic neříkají.

Čím oživit prezentaci

S publikem byste měli udržovat oční kontakt. Ještě v průběhu prezentace můžete svou řeč upravovat a přizpůsobovat ji signálům z obecenstva. Nejlépe se vždy poučíte na reakcích publika. Dobrý projev vyžaduje interakci s publikem. Používejte přirovnání, zachovejte dobu vhodnou pro udržení pozornosti a nerozvíjejte příliš mnoho hlavních myšlenek. Upravte svou prezentaci podle svých schopností, tím snížíte možnost vlastního selhání. Svou řeč vždy ukončete optimisticky, dobrý závěr leccos napraví.

Foto: Shutterstock

Tipy redakce

Díky čemu vznikl na Zemi život? Zřejmě pomohla činnost pevninských sopek

Díky čemu vznikl na Zemi život? Zřejmě pomohla činnost pevninských sopek

Vznik života je pořád ještě pro nás zahalen tajemstvím, tedy pokud nejsme...

Změní vesmírní chameleoni Einsteinovu teorii relativity?

Změní vesmírní chameleoni Einsteinovu teorii relativity?

Vesmír se rozpíná a zároveň zrychluje. O tom mezi vědci panuje v zásadě shoda....