fbpx

Zveřejněno: 24. 9. 2017

Café AdAstra je jedním z projektů neziskové organizace Zajíček na koni, která pomáhá dětem i dospělým lidem s fyzickým, mentálním či sociokulturním handicapem. S problémy pacientům pomáhá právě jízda na koni. Děti, které Zajíček léčí, časem vyrostou a hledají uplatnění. Práci jim nabízí právě Café AdAstra.

Kavárna Café AdAstra v pražské Podskalské ulici, která zaměstnává lidi s handicapem, funguje od září 2015. „Vznikla proto, že klienti, kteří byli jako malé děti u nás v Zajíčkovi, postupně vyrostli, bylo jim náhle patnáct nebo šestnáct. A my jsme pro ně hledali další uplatnění,“ popisuje vznik kavárny Lenka Mansour ze Zajíčka na koni .

„Většina našich klientů je na běžném trhu práce neuplatnitelná, nechytí se ani v tréninkových kavárnách, které lidi s handicapem na trh práce připravují. Naši klienti toho nikdy nedosáhnou, jejich handicap je příliš velký. Chceme ale, aby naši ‚zajíčci‘ mohli pokračovat, abychom je mohli nadále podporovat,“ dodává Lenka.

interier 6

Čekání na Adama v interiéru Café AdAstra

39 lidí s těžkým handicapem

V současné době v kavárně na různých pozicích a směnách pracuje celkem 39 lidí s handicapem, do toho počtu jsou započteni i studenti speciálních škol, kteří chodí do kavárny na praxi.

„V případě našich bývalých klientů se jedná o pozice od úklidu kavárny, utírání prachu, skládání ubrousků přes pomocné síly v kuchyni až po obsluhu. Pokud handicap umožňuje danému člověku zvládat kavárenské prostředí a dělá mu dobře být mezi lidmi, najdeme práci každému, nejen našim bývalým klientům. Lidé se ozývají, stále přibývají. Začínali jsme s osmi, dnes je zde skoro čtyřicet lidí,“ doplňuje Lenka Mansour.

Prostředí s přidanou hodnotou

Kavárna je poměrně navštěvovaná, a dokonce tam i dobře vaří. V menu najdete i takové vybranosti, jako je  kokosová omáčka s kuřetem a rýží. „Ze začátku to jednoduché nebylo. Je to na jednu stranu byznys, na druhou charitativní projekt, což není lehké skloubit. Nemluvíme o tom, že tu pracují lidé s handicapem. Chceme pro návštěvníky vytvořit přirozené prostředí. Že je tady přidaná hodnota, návštěvníci zjistí, až když k nám přijdou. Je tady dobré jídlo, dobrá káva i kultura,“ vysvětluje Lenka.

Večeře i palačinky s dobrou náplní

Zajíček na koni má celkem kolem pěti set registrovaných klientů, neregistrovaných mnohem víc, přičemž neustále přicházejí noví. Na tři stěžejní projekty jsou pak nabaleny ty menší. Přímo v kavárně jde například o projekt Pomáháme večeří.

„Každý měsíc u nás charitativní večeři vaří určitá osobnost. Celý večer je pak koncipován jako povídání s osobností, které je doprovázené klavírní hudbou. Naši klienti, kteří pracují v kavárně, jsou zapojeni do obsluhy nebo přípravy, a výtěžek putuje na jejich oblečení nebo mzdy,“ konstatuje Lenka.

foto: Archiv Zajíček na koni, zdroj: Zajíček na koni

Tipy redakce

Práce jako smysl života: V Americe se „workismus“ stal novým náboženstvím

Práce jako smysl života: V Americe se „workismus“ stal novým náboženstvím

V roce 1930 napsal ekonom John Mayard Keynes esej nazvanou Economic Possibilities...

Objevila se nová planeta v naší galaxii? Taky je možné, že jde jen o černou díru

Objevila se nová planeta v naší galaxii? Taky je možné, že jde jen o černou díru

Aby nějaký astronom objevil novou planetu v naší sluneční soustavě, to je věc...