fbpx

Zveřejněno: 10. 5. 2017

Multižánrový projekt Sexposed, který odstartoval filmově-diskuzním večerem na UMPRUM v Praze, pokračuje vernisáží a putovní výstavou. Vystavovaná díla mladých umělců pak reflektují temné stránky lidské sexuality.

Projekt Sexposed chce prostřednictvím site-specific výstav a filmově-diskuzních večerů na vysokých školách diskutovat opomíjená témata lidské sexuality a propojit tak pohledy světa přírodních a sociálních věd se světem současného umění. Výstava bude prezentovat tvorbu absolventů prestižních vysokých uměleckých škol v prostředí univerzit s neuměleckým zaměřením.

Otázkou je HIV

Sexposed zpracovává téma lidské sexuality, tělesnosti, fyzické zranitelnosti a nemoci, zvláště v souvislosti s otázkou HIV. Na půdě vysokých škol se pak snaží propojit diskuzí nad těmito tématy různé generace a sociální skupiny.

„Jednou z důležitých rolí vizuálního umění je jeho schopnost přirozeně v lidech probouzet emoce a otevírat i jinak velmi citlivá a intimní témata. Výstava Sexposed tak nezpracovává tematiku HIV explicitně s ambicí provokovat. Naším záměrem je vytvořit svobodný prostor pro smysluplnou debatu a konfrontovat publikum nejen s jistou lehkovážností, s níž přistupujeme k sexu, ale také s problémy sociálního vyloučení a stigmatizace pozitivních pacientů,“ říkají k výstavě kurátorky Alena Bartková a Zdenka Švadlenková z platformy Artedu.

atelier tomas nemec crop

Projekt SEXPOSED si klade za cíl propojit diskuzi studentů různých oborů s veřejností a chce posloužit také jako osvěta a inspirace samotným lékařům. Do projektu jsou zapojeny lékařské, umělecké a sociálně vědní vysoké školy a odborníci z relevantních oblastí.

Kdo stojí za projektem

Do projektu jsou zapojeny Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Palackého, Fakulta sociálních studií a umělecké školy Umprum, Avu a Famu. Projekt spoluorganizují platformy Kinolab a Artedu.

Termíny akcí:

ARTEDU

9 / 5 / 2017, 18:00 hod., vernisáž výstavy, 2. Lékařská fakulta UK, Praha
10 – 25 / 5 / 2017 – 2. Lékařská fakulta UK, Praha
říjen 2017 – Lékařská fakulta UPOL, Olomouc
listopad 2017 – Fakulta sociálních studií MUNI, Brno

KINOLAB

18 / 10 / 2017 v 19:00 hod., Reality Check, FAMU, Praha
7 / 11 / 2017 v 19:00 hod. Stay Positive, AVU, Praha

 

Čtěte také:

Proč ženy nechtějí sex? Máme odpověď!

(S)expertíza: pojetí sexu za socialismu

Umění dělá lidi chytřejší, tvrdí psycholog 

zdroj: Artedu

Tipy redakce

Pohyb severního magnetického pólu se pořád zrychluje. To ohrožuje celou planetu

Pohyb severního magnetického pólu se pořád zrychluje. To ohrožuje celou planetu

Jdu na sever. A už jdu na jih! Tenhle výrok učitele ze hry Dobytí severního pólu...

Zloději odnáší písek z pláží. Je to podobně cenná komodita jako voda

Zloději odnáší písek z pláží. Je to podobně cenná komodita jako voda

Loni v létě zaplatil jeden britský turista na Sardinii pokutu 1 032 eur, když byl...